Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski żołnierz przyszłości „Ratnik” na białorusko-polskiej granicy?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Około 60 rosyjskich spadochroniarzy z elitarnej 76. Dywizji Powietrzno-Desantowej z Pskowa będzie ćwiczyć wraz z białoruskimi żołnierzami w rejonie Brześcia, przy granicy z Polską. Rosjanie mają być wyposażeni m. in. w testowane właśnie komponenty systemu żołnierza przyszłości „Ratnik”. 

Ćwiczenia w ramach sił szybkiego reagowania OUBZ w pobliżu granicy z Polską mają potrwać około 10 dni. W tym czasie rosyjscy spadochroniarze, wraz z wydzielonymi oddziałami białoruskimi, mają trenować między innymi „ wykrywanie i zwalczanie nielegalnych grup zbrojnych " oraz wyparcie symulowanego przeciwnika poza granice państwa. Manewry podzielono na trzy fazy: skoki spadochronowe, desanty śmigłowcowe oraz ćwiczenia poligonowe z użyciem ostrej amunicji.

W ćwiczeniach bierze udział ponad 60 spadochroniarzy z 3. kompanii 104. Pułku 76. Dywizji Desantowo-Desantowej z Pskowa. Jak podaje portal informacyjny Военное.РФ, na Białoruś przywieźli broń osobistą i wyposażenie, w tym testowane przez tą elitarną jednostkę systemy rosyjskiego żołnierza przyszłości „Ratnik”. Natomiast spadochrony, środki transportu, samoloty i śmigłowce udostępni podczas tych ćwiczeń strona białoruska. Rosyjscy żołnierze, jak donoszą białoruskie media, nie omieszkali przy tej okazji wytknąć sojusznikom, że w kraju mają na wyposażeniu nowe spadochrony desantowe D-10, podczas gdy na Białorusi korzystać będą z „przestarzałych” D-6.

W czasie gdy żołnierze 76. Dywizji Powietrzno-Desantowej goszczą w Brześciu, wraz z ich macierzystą jednostką ćwiczą białoruscy spadochroniarze, którzy po raz pierwszy biorą udział w desancie w rejonie Arktyki. 

Reklama

Komentarze (26)

 1. anty

  A ty co u Putina się za ruble wyslugujesz? Maskirowka- że ratnik nic nie warty? bleki Niedziela, 12 Kwietnia 2015, 10:13 System Ratnik: - kałach AK-74 szmatą owinięty - kopia niemieckiego Sthurmgevera 44 - gogle żużlowe - skopiowane z polskiej Enea Spedway ligi - hełm kewlarowy - odebrany jeńcom ukraińskim z Donbasu który dostali z zachodu w ramach pomocy - onuce do butów - materiał ze starych spadochronów Do tego rusi podgolony łep z wypranym mózgiem wieloletnią putinowską propagandą Ot cały Ratnik gotowy zajmować Europę po Briest.

 2. Qwest

  Praktycznie rzecz ujmując, trzeba się dobrze przyjrzeć, na ile RATNIK jest lepszy od naszego TYTANA.

 3. Orcio

  Wygląda na to, że żołnierz na zdjęciu wyposażony jest w okulary, które nie pasują do hełmu. Najpewniej jest tak, że albo masz okulary na oczach albo hełm na głowie a okulary na hełmie (-: Myśle jednak, że to na zdjęciu nie jest systemem RATNIK. Po prostu ilustracja do informacji.

 4. pinokio

  desant na biegun polnocny .

 5. bleki

  System Ratnik: - kałach AK-74 szmatą owinięty - kopia niemieckiego Sthurmgevera 44 - gogle żużlowe - skopiowane z polskiej Enea Spedway ligi - hełm kewlarowy - odebrany jeńcom ukraińskim z Donbasu który dostali z zachodu w ramach pomocy - onuce do butów - materiał ze starych spadochronów Do tego rusi podgolony łep z wypranym mózgiem wieloletnią putinowską propagandą Ot cały Ratnik gotowy zajmować Europę po Briest.

  1. kapral

   kałach nie jest kopią STG44, poszukaj sobie w internetach na czym polegają zasadnicze różnice

  2. Azuxet

   AK-47 nie jest żadną kopią, skończy pisać bajeczki

 6. artór

  Zdajecie sobie sprawę, że Rosja w 72 godziny zajmie Litwę, Łotwę i Estonię? Może w onucach, może bez. A może i Polskę?

  1. lsd

   nie zajmie, bo nie będzie miała panowania w powietrzu, a bez niego wszystko co będzie znajdowało się na zajętych terenach oraz do 300 km w głąb Rosji będzie systematycznie niszczone. Jeżeli chcesz powiedzieć iż Rosja w 72 pozbawi się prawie całego potencjału wojskowego to absolutnie masz rację. Nie wiem dlaczego tak niektórzy przeceniają potencjał Rosjan. Ja mam rodzinę w Rosji, mało tego część z niej służy w wojsku, jeden z wujów służył na atomowych okrętach podwodnych. Uwierz mi, nawet ich żołnierze nie uwierzyliby w twoją propagandę :) Ich stosunek do wojska jest mniej więcej taki sam jak nasz, kiła i mogiła.

  2. we

   Ja słyszałem, że w 3 godziny. A Polskę w 2 godziny.

  3. kzet69

   Jak na razie to przez pół roku nie potrafią zająć Donbasu i Mariupola, pomimo iż mają przeciw sobie równie przaśną ukraińską armię, więc nie strasz Wania

 7. dropik

  Ta nazwa to nie przypadkiem rakietier? ;)

  1. nieżyt

   to jest słynne, mobilne krematorium na paliwo gruz200. Obcych grillują, swoimi palą. Albo na odwrót? W każdym bądź razie są samowystarczalni.

 8. bez

  ruski żołnierz przyszłości : 1. Litr samogonu, 2. Głód (wilczy), 3. Jedna onuca, ..reszte zdobędzie na wrogu....

  1. Co ja pacze

   Niestetu mózgu nie zdobędzie. No przynajmniej nie w tym sensie jaki mam na myśli.

 9. hp7

  Jeżeli są wyposażeni w taktyczne onuce to już po nas :(

  1. Jawny obserwator

   Ale przecież konwencja genewska zakazuje stosowania broni chemicznej :/

 10. Sierż

  Desant do obrony? Jakaś nowa strategia. Zawsze służył do ataku na tyły wroga.

  1. mdm

   to stara sowiecka doktryna wojenna, już tow Stalin do wojny, której się nie spodziewał do obrony szykował 1 mln spadochronarzy

  2. Tyberios

   Sowieci mieli największe siły powietrznodesantowe na świecie w 39' roku... oczywiście do obrony. Niewiele się od tamtych czasów zmieniło.

  3. Tomek

   Elitarne wojska - w Biesłanie rozstrzelali wszystko, razem z dziećmi, na Dubrowce zagazowali wszystkich, niektórych na dobre. Idealne planowanie i precyzja w działaniu.

 11. fdgn

  Kalach owiniety szmata i gogle na przylbicy to ten ich zolnierz przyszlosci?

 12. trycykl

  Powietrznodesantowej... Też czasem o tym zapominam - trochę za dużo rosyjskojęzycznej literatury.

 13. As

  Mam nadzieję, że Glonass został dopracowany a rolnicy lepiej przeszkoleni z jego używania i nie "zabłądzą" jak ostatnio na Ukrainie 60 km od granicy...

  1. Garry

   Rozczaruję Cię. Glonass nie dość, że dziurawy, to już tylko jedna obsługująca go satelita działa w pełni sprawnie. Więc raczej istnieje prawdopodobieństwo, że zabłądzą. W okresie dwudziestolecia międzywojennego (wprawdzie Glonass'u wtedy jeszcze nie było) też tak ciągle błądzili, aż KOP musieliśmy powołać.

 14. wqq

  Zamiana hełmów stalowych na kewlarowe oraz onuc na skarpety to skok cywilizacyjny okrzyknięty systemem RATNIK .Podobnie było za Piotra Wielkiego gdy ten BOJAROM ( ruskiej szlachcie ) kazał obciąć brody i myć się .

 15. ratnik

  Dawaj czasy!

 16. asd

  Nie da ukryć się, że u ruskich takie oddziały w jakiś sposób elitarne są, ale na ruski sposób. Generalnie polega to u nich na brutalnej sile podlanej zbyt dużą dawką pewności siebie i niczym więcej. Zero przemyślnej kalkulacji. Wchodzimy na uraaa i robimy dym. Nic nie zmieniło się. O pogardzie dla życia ludzkiego nie wspomnę i nie chodzi mi o życie przeciwników tylko własnych żołnierzy. Jak ktoś ma tak elitarne jednostki to strata każdego takiego żołnierza jest ogromną stratą. Dla ruskich nie ma to znaczenia. Nic nie zmieniło się zatem. Dlatego pomiędzy zachodnimi tego typu oddziałami, a tymi, jest przepaść. Bo nasi mają przede wszystkim myśleć.

 17. kiicia leming

  No to chłopaki ćwiczą teraz wyzwalanie czyli rabunki, mordy i jeszcze by się chciało pogwałcić i to najlepiej całym plutonem. Pewnie mają wytyczne aby odświeżyć zbiory Ermitażu bo stare "trofiejne" się już opatrzyły - czas nakraść nowych.

 18. ty

  Czy to jest to mięso armatnie, które przetrzepały na początku konfliktu ukraińskie oddziały ochotnicze?

  1. jw3737

   tak to te elitarne oddziały co pierwszy raz bron widziały i w dupsko od pospolitego ruszenia w Ukrainie dostały.Elitarny to jest nasz Grom , Navy Seals, SAS, itp, ale proszę nie piszcie ze zwykła zulia rosyjska jest elitarna bo wypaczycie sens tego słowa.

  2. Chorozy

   Nie, to nie "mieso armatnie", to elita, ktora bez start zajela Krym. To elita, ktora wspiera Syryczkow, to elita, ktora destabilizuje Ukraine, a wczesniej rozbila wojska Gruzinskie, w zasadzie spacyfikowala Gruzje. A za nimi stoi silne i zdecydowane Panstwo rzadzone przez zdecydowanych ludzi.

 19. xyz

  A co ma ichniejszy Ratnik? Kompas, radiostację i celownik kolimatorowy? Takich żołnierzy przyszłości to USA miało już w latach 60-tych. Ruscy są 50 lat za światem...

  1. Kilo

   Jeśli sprawnie umieją się nimi posługiwać, to niekoniecznie 50...

  2. Jesion

   Ratnik: https://www.youtube.com/watch?v=GQZ5phOplAk to tak na szybko wyszukane. Wiadomo część to pewnie propaganda, a część prawda. Ale mundur, kamizelki i skanery wojny nie wygrają - a przetargi na broń nową ciągle im odraczają w czasie.

 20. ner

  Rosyjski system żołnierza przyszłości „Ratnik”. Dadzą im jeszcze więcej spirytusu?

 21. murison

  Mam tylko nadzieję, że SG wzmocni obstawę tego odcinka granicy. żeby przypadkiem się chłopcom nie zabłądziło po piątej flaszce...

 22. mikita

  To takie ostrzeżenie dyplomatyczne...

 23. olo

  Ten z kałachem to chyba Białorusin bo Rosjanie chyba lepsze kapiszonowce mają ?

 24. lordproblem

  na zdjęciu w tle komandir rozpala taktycznego grilla?

 25. RATNIK

  "systemy rosyjskiego żołnierza przyszłości „Ratnik" a ten żołnierz rosyjskiej świetlanej przyszłości to mniej więcej w jakim okresie XX wieku jest, tak jak ich czołgi, samoloty, rakiety i okręty... najnowsze z lat 80 ubiegłego wieku?

Reklama