Siły zbrojne

Rosyjski samolot blisko granic Turcji, Ankara podrywa myśliwce F-16

Fot. hvkk.tsk.tr
Fot. hvkk.tsk.tr

Turca poderwała w powietrze sześć myśliwców F-16 Falcon w związku z przelotem rosyjskiego samolotu rozpoznawczego nad Morzem Czarnym. Był to drugi tego typu incydent w tym tygodniu, co wskazuje na wzrost napięcia w rejonie, spowodowany sytuacją na Krymie.

Rosyjski samolot rozpoznania radioelektronicznego dokonał przelotu wzdłuż granicy tureckiej przestrzeni powietrznej, pozostając jednak w neutralnej przestrzeni międzynarodowej. Jest to dość typowe działanie rosyjskich sił powietrznych w rejonach, w których starają się zaznaczyć swoją obecność lub wywierać presję militarno-polityczną.  

W tym wypadku Turcy zdecydowali się na interwencję sześciu samolotów F-16 Falcon, co można uznać za zdecydowany pokaz siły.

Turcja jest zaniepokojona sytuacją na Krymie, który wbija się w Morze Czarne, stanowiąc istotny strategicznie element polityczno-militarnej równowagi w regionie. Sytuację w basenie Morza Czarnego może skomplikować jeszcze wejście na ten akwen amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Tuxton. 

Komentarze (2)

 1. Scrapp

  Dlaczego nasze nie latają w takiej konfiguracji (2x AIM-9X + 2x AIM-120C)? Najczęściej widać nasze Jastrzębie z podwieszonym tylko jednym Sidewinder'em...

 2. Darek S.

  Dobrze, że Turcja zaczęła grać pierwsze skrzypce w tym konflikcie, bo my z naszym potencjałem militarnym wyglądamy śmiesznie. 25% budzetu MON to renty i emerytury dla ok. 150 tys. ludzi. Do rego dpchodzi jeszczr sto tysięcy innych pierdół, typu wynagrodzenia dla prawie 50.000 cywili w wojsku, remonty nieruchomości, utrzymanie szpitali wojskowych itp., które to wszystkie dziwne koszty stanowią 75% budzetu MON. Na modernizacje i nowe inwesyycje zostaje ok. 10% . Z tego wojsko sobie za 280 mln zł nowe wygodne mundury kupuje, ok. 0.5 mln szt. No to co zostanie na ten OPL ? Ci cywile którzy decydują o tym budżecie, to chyba, nie zdają sobie sprawy jak bardzo brakuje nam wielu niezbędnych w dzisiejszych czasach rzeczy. Cyfry te podaję z pamięci, ale wystarczy sięgnąć do danych opublikowanych niedawno, dużo sie nie pomyliłem. Do Tircji na przeszkolenie podesłać tych naszych mózgowców, żeby się nauczyli jak mądrze planować rozwój sił zbrojnych w naszym kraju i wspierać własny przemysł przy okazji.

  1. kara

   No i na jesień trzeba jeszcze obciąć im budżet:D

  2. koniu

   Tusk i Komorowski jeszcze zabierają z tego co zostanie miliardy zł bo uważają, że zagrożeń nie ma. Jak mamy takiego prezydenta który powinien stać na straży konstytucji a ją łamie na bezczelnego bo kolega z partii się pomylił w liczbach jak w ubiegłych latach to nie dziwmy się, że Francuzi, Niemcy i Anglicy wolą wspierać Rosję militarnie bo wiedzą że Polska potrafi tylko skomleć i szukać pomocy. Za grosz honoru nie mają nasze władze.

  3. Zgryźliwy

   Kurna, to u nas są jeszcze jakieś szpitale wojskowe? A chociaż tyle co orkiestr? Bo tu akurat jesteśmy potęgą! A, i chyba w ilości kapelanów. No chyba, że nie jestem na bieżąco...