Siły zbrojne

Rosyjski okręt staranował ukraiński holownik na Morzu Azowskim

Okręt rosyjskiej straży granicznej staranował holownik marynarki wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim – poinformowało w niedzielę dowództwo ukraińskich sił morskich.

W wyniku zdarzenia ukraińska jednostka – holownik redowy "Jany Kapu" – ma uszkodzony silnik, poszycie i balustradę oraz straciła tratwę ratunkową.

Federacja Rosyjska po raz kolejny pokazała swoją agresję i całkowite lekceważenie norm prawa międzynarodowego – oświadczyła marynarka wojenna Ukrainy.

Ukraiński holownik płynął wraz z dwoma małymi opancerzonymi kutrami "Berdiansk" i "Nikopol" z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim.

Z komunikatu ukraińskiej marynarki wynika, że do zdarzenia doszło po pokonaniu przez jej okręty Cieśniny Kerczeńskiej. Do ukraińskich jednostek podpłynęło kilka kutrów straży granicznej Rosji wraz z okrętem "Don", który staranował ukraiński holownik.

Na Azowie zaczyna się eskalacja w celu zmuszenia naszych marynarzy, by jako pierwsi otworzyli ogień – skomentował na Facebooku ukraiński politolog Jewhen Mahda.

Grafika opublikowana przez siły morskie Ukrainy. Źrodło: navy.mil.gov.ua.
Grafika opublikowana przez siły morskie Ukrainy. Źrodło: navy.mil.gov.ua.

Rosja od kilku miesięcy zatrzymuje statki płynące do ukraińskich portów na Morzu Azowskim tłumacząc, że ma do tego prawo na mocy porozumienia o wspólnym korzystaniu przez Ukrainę i Rosję z wód tego akwenu.

Rosja kontroluje także Cieśninę Kerczeńską, która łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym i zbudowała nad nią most prowadzący z Rosji na zaanektowany przez nią Krym.

W październiku Parlament Europejski uchwalił rezolucję o łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim. Zwrócono w niej m.in. uwagę na nielegalne wydobywanie przez Rosję ropy naftowej i gazu na ukraińskich wodach terytorialnych. Podkreślono także, że Moskwa dąży do przekształcenia Morza Azowskiego w "jezioro wewnętrzne" Federacji Rosyjskiej.

Zaniepokojenie w związku z działaniami Rosji na Morzu Azowskim wyrażał również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zwracał uwagę, że utrzymanie swobody przepływania przez wody Morza Azowskiego jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale również dla statków należących do krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i handlu między krajami NATO i Ukrainą.

Źródło:
PAP

Komentarze (22)

 1. Davien

  Kamil, od 2003r wskutek umowy Rosja-Ukraina na wodach cieśniny obowiązuje swobodny ruch jednostek Ukraińskich i Rosyjskich wiec ....

 2. Kamil

  @Urko Jak mieli potraktować Krym? Oczywiście,że u nich się uznaję za Rosyjski,więc traktują go według Rosyjskiego prawa. Do tego dodam,że nawet jakby nie był Rosyjski to w tej cieśninie zaraz po wschodniej stronie jest Rosja,więc nawet bez Rosyjskości Krymu mogli by uznać,że wpłynęli na ich wody terytorialne.

 3. Myslawa

  Może poczekać z wnioskami aż wyklaruje się w miarę obiektywny obraz sytuacji - na razie mamy tylko przeciwstawne relacje obydwu stron i nagranie z pokładu taranującego okrętu.

 4. Extern

  @AndyP Do taranowania się z okrętami Rosyjskimi w czasie pokoju by może i się te okręty przydały. Na wojnę nie. Wszystko co pływa na wodzie i wypłynie na Bałtyk rozstrzelają pociski przeciwokrętowe i lotnictwo. Bałtyk samolot odrzutowy przelatuje w pół godziny. W wojnę to będzie strefa zupełnie wyłączona z ruchu. Może przy brzegu pod osłoną brzegowego OPL coś odważy się popływać.

 5. Davien

  Po pierwsze panie Naiwny to nie sa rosyjskie wody terytorialne wiec nie kłam. Na ten atak rosjan są dziesiatki dowodów łącznie z filmami pokazujcym sam moment tego aktu piractw wiec panie Naiwny.... Panie czytelnik Ukraina ma tam pełne prawo pływać a rosyjski złom po nastepnej próbie powinni zatopic i byłby spokój z piratami z Rosji.

 6. Az

  Rosja po raz kolejny pokazuje, że jest największym ciemiężycielem narodów słowiańskich. Niszczy wszystkie kraje o pochodzeniu słowiańskim, pod względem kulturowym oraz ekonomicznym/

 7. Stirlitz

  Rosja nie ukrywa już swojego prawdziwego oblicza państwa zbójeckiego i pirackiego. Niektórzy naiwnie przedstawiają narrację rosji o naruszeniu wód terytorialnych licząc na krótką pamięć. Dla przypomnienia: to rosja napadła i zaanektowała ukraiński Krym, nielegalnie wybudowała most i zablokowała tor wodny do ukraińskich portów Mariupol itp.

 8. Urko

  @ Naiwny. jakieś dziwne rzeczy piszesz - "jednoznaczne nastawione na prowokację rosjan?" Jeśli Ukraińcy zamierzali Rosjan prowokować, to dlaczego nie włączyli nagrywania? - przecież takie ładne zdjęcie zrobili telefonem, na którym widać urządzenie umożliwiające również rejestrację obrazu. I do tego widać, że nagrywanie jest wyłączone - czyli kompletne zaskoczenie i panika... Co do akcji Rosjan, to tłumaczą się tym, że Ukraińcy wykonywali "podejrzane manewry" w odległości 20 km od rosyjskiego brzegu - czyli nie zarzucają im, że wpływali, czy przepływali bez zgody tylko coś innego. W zasadzie nie wiadomo co, bo artykuł 19 konwencji ONZ o prawie morskim jest dosyć szeroki i wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie ten incydent miał miejsce i o który "rosyjski brzeg" im chodziło. Bo równie dobrze może się okazać, że Rosjanie potraktowali Krym za swoje terytorium, jak i to, że Ukraińcy na prawdę zabłądzili. Oczywiście to drugie jest mniej prawdopodobne...

 9. wawa

  Czyli mamy nie Rosjanina który już uznał odebranie Ukrainie jej terytorium. Rosjanie, Naiwny też nie potwierdzili miedzy innymi swoich zielonych ludzików i zestrzelenie samolotu pasażerskiego

 10. Tak tylko

  A co na to Niemcy. Gazociąg ns jest tylko komercyjny, niemieckie firmy budujące most z Krymu tylko udzielały pomocy ludności.

 11. naiwny co dobrze mówi

  @Naiwny zgadza się w 100% dodaj do tego jeszcze uwalenie spotkania Putin-Trump w Argentynie, a noż dogadali by się w sprawach Ukrainy i wtedy Poroszenko miałby związane ręce, dodatkowo coś już przebąkuja o odwołaniu wyborów prezydenckich ze względu na tę sytuację.

 12. fryt

  Zakład że Turcji czy Izraelowi by tego nie zrobili .Ukrainie mogą bo czują się bezkarni ,czym Ukraińcy mogą im zagrozić? Ich flota nie istnieje zresztą[ podobnie jak Polska ]...

 13. Naiwny

  Ciekawe jaka by była reakcja USA na naruszenie jej wód terytorialnych np przez okręty wojenne Kuby w zatoce meksykańskiej? A obecnie przesmyk kerczeński Rosja uważa za rosyjskie wody terytorialne a okręty ukraińskie naruszyły je bez rosyjskiej zgody. Myślę, że było to w pełni świadome działanie Ukrainy jednoznacznie nastawione na prowokację rosjan. Rosjanie dotychczas nie potwierdzili faktu zderzenia ich jednostki z wojskowym holownikiem ukraińskim. Podali natomiast o zamknięciu przesmyku kerczeńskiego dla ruch statków cywilnych i wojskowych. Cieśninę Kerczeńską obecnie poza okrętami rosyjskimi patroluje lotnictwo Rosji głównie samoloty su 25. Na Ukrainie zbliżają się wybory prezydenckie które wg obecnych sondaży Poroszenko przegrywa z kretesem. jedyna szansa dla niego to właśnie mała wojenka. Przy okazji Zachód znów sypnie kasą.

 14. czytelnik

  A zgodę na przepłyniecie cieśniny dostali czy też doradcy z USA kazali im płynąc na rympał ( inne informacje piszą że Ukraiński złom jest na wodach morza Czarnego do cieśniny nie wpłynęli)) żeby wywołać międzynarodowy skandal.

 15. Generał Nil

  Czas najwyższy aby mocniej dużo mocniej pomagać ukrainie. Większe sankcje na Rosję. Wiadomo ,że Rosja i tak będzie twierdzić , że te sankcje nic jej nie szkodzą ale dobrze wiedzą i my też , że szkodą.

 16. XD

  Popatrz jak krzywdzą ukraińców - aż się wierzyć nie chce - gdyby nie zależna informacja z Polski ? Nic nie dowiedzielibyśmy się ...szczególnie Studio Wschód oddaje klimat Polski do Rosji ..... Dlaczego amerykanie nie mogą w płynąć na Morze Kaspijskie czy Azowskie - Bałtyk już opanowali co przed 1990r. - było nie do pomyślenia ?

 17. Rosja zawsze kłamie

  Pokojowa Rosja? A może raczej agresywny, trujący reżim rządzony przez agenta morderczego KGB?

 18. Napoleon

  Koncepcja oparcia MW o flotyllę holowników może okazać się błędna. Pora na decyzję.

 19. AndyP

  A w Polsce nadal są ludzie którzy uważają że niepotrzebne są okręty MW.

 20. Davien

  No cóz jak widac Rosja dołacza w piractwie do Somalii i tamtejszych watazków.

 21. beee

  Rosja z wierzga konając pod ciężarem sankcji i niskiej ceny ropy, więc się "broni".

 22. KrzysiekS

  I co na to USA i NATO?