Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski okręt podwodny (po raz kolejny) w rejonie Stanów Zjednoczonych

Wielozadaniowy okręt podwodny typu Sierra II - fot. Wikipedia
Wielozadaniowy okręt podwodny typu Sierra II - fot. Wikipedia

6 listopada br. media poinformowały, że w rejonie Stanów Zjednoczonych amerykańska flota wykryła operujący rosyjski wielozadaniowy okręt podwodny. Jest to drugie tego typu wydarzenie w bieżącym roku.Wielozadaniowy okręt podwodny, należący najprawdopodobniej do typu Sierra II (projekt 945.A), został wykryty około 200 mil morskich od amerykańskiej bazy okrętów podwodnych w King's Bay (stacjonują tam nosiciele pocisków balistycznych typu Ohio). Są to wody międzynarodowe.

W sierpniu br. rosyjski wielozadaniowy okręt podwodny typu Akula (projekt 971) został wykryty na wodach Zatoki Meksykańskiej. Podobnie jak najnowsza wizyta, jednostka operowała wówczas na wodach międzynarodowych.

Wzrost aktywności rosyjskich okrętów podwodnych na wodach oblewających Stany Zjednoczone jest powiązane z deklaracjami rosyjskich polityków z początku roku. Wówczas dowódca floty rosyjskiej zapowiedział, że w drugiej połowie bieżącego roku rosyjskie okręty podwodne wznowią oceaniczne patrole. W latach 90. XX wieku oraz na początku bieżącego wieku ilość patroli realizowanych przez wielozadaniowe okręty podwodne rosyjskiej floty wynosiła około dziesięciu rocznie.

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama