Siły zbrojne

Kalibry, desant i dywersja. Rosja atakuje Kijów

BMD-4M - fot. mil.ru
BMD-4M - fot. mil.ru

Od ponad doby trwają już nieprzerwanie ukraińsko-rosyjskie walki na terytorium całej Ukrainy. Obecnie najważniejszym teatrem walki jest obszar położony na zachód od Kijowa. Rosyjskie wojska próbują się także przebić w rejon Kijowa z okolic Czarnobyla, Czernihowa i Konotopu. W ukraińskiej stolicy oraz na jej obrzeżach pojawili się z kolei dywersanci.

Walki na tym terenie rozpoczęły się wczoraj około południa na zachód od Kijowa w momencie destantu aeromobilnego pododdziałów rosyjskiego WDW na lotnisko Hostomel. Łącznie w tej operacji powietrznodesantowej wzięło udział ok. 20 rosyjskich śmigłowców uderzeniowych Ka-52 Alligator oraz wielozadaniowych Mi-8. Conajmniej trzy z nich zostały strącone przez ukraińską obronę powietrzną. Reszta wysadziła odpowiednik kompanijnej grupy bojowej wydzielony najpewniej z 31. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej z Uljanowska, która opanowała całe lotnisko wraz z bezpośrednimi okolicami.

W odpowiedzi ukraińskie siły w tym regionie złożone z sił ukraińskiej 4. Brygady Szybkiego Reagowania Gwardii Narodowej wspartej przez czołgi podstawowe i artylerię okrążyły lotnisko i rozpoczęły akcje jego odbijania. Walki trwały wiele godzin ze zmiennym przebiegiem jednak ostatecznie rosyjski desant utracił kontrolę nad większością tego obiektu. Tym samym udaremniono planowane lądowanie na lotnisku wzmocnienia dla rosyjskiego przyczółku pod Kijowem w postaci pododdziałow 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej z Pskowa, które miały tam dotrzeć na pokładzie 18 wojskowych samolotów transportowych Ił-76. Niedobitki rosyjskiego desantu wycofały się do lasu i zabudowań w okolicach lotniska.

W nocy rosyjska armia rozpoczęła naloty na Kijów oraz ostrzał rakietowy z wykorzystaniem pocisków manewrujących typu Kalibr. Ukraińska obrona powietrzna strąciła co najmniej jeden bliżej nieokreślony rosyjski statek powietrzny. Równolegle jednak po walkach z ukraińską armią rosyjscy żołnierze opanowali Czarnobylską Strefę Wykluczenia wraz z elektrownią atomową. Obecnie zaczęli rozwijać natarcie na ukraińską stolicę przez Krasiatyczi w stronę Iwankiwa, a wszystko wskazuje, że niektóre rosyjskie pododdziały zdołały przeniknąć przez linię frontu i dotrzeć w okolice lotniska Hostomel i Kijowa.

Od wczorajszego ranka Rosjanie prowadzą także natarcia na wschód i północ od Czernihowa jednak według ukraińskiej armii są oni skutecznie powstrzymywani przed wejściem do tego miasta i wyjściem na drogę do stolicy. Obecnie jednak w regionie mają pojawić się rosyjskie bojowe wozy desantu, które najprawdopodobniej wyruszyły z Homla po wylądowaniu tam rosyjskich Iłów-76, które wcześniej miały lądować na lotnisku Hostomel. W okolicach Sum na wschodzie kraju wobec niepowodzenia uderzenia na miasto nacierające siły rosyjskie rozwinęły ofensywę na zachód. Obecnie okrążyły miasto Konotop i prą dalej w kierunku Kijowa jednak ze względu na wysadzenie dwóch mostów na okolicznych rzekach przez Ukraińców ich postępy są mocno utrudnione.

Dzisiejszego ranka rosyjskie wojska powietrznodesantowe wznowiły atak na lotnisko Hostomel i okoliczne miejscowości. W powietrzu pojawiły się ponownie rosyjskie śmigłowce bojowe, a ukraińska armia ostrzegła przed możliwością pojawienia się nieprzyjaciela na drodze międzynarodowej M07 prowadzącej do Kijowa. Dodatkowo w dzielnicy Obolon w ukraińskiej stolicy pojawiły się dwa ukraińskie wojskowe samochody ciężarowe typu Ural (z zamontowaną armatą przeciwlotniczą ZU-23-2) i Kamaz przejęte przez rosyjskich dywersantów w ukraińskich mundurach. Zostały one wykryte przez ukraińską armię, a następnie ostrzelane i unieszkodliwione. Poruszający się nimi Rosjanie zostali zabici lub wzięci do niewoli.

Na ulicach Kijowa pojawił się pojedyńczy samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K35 Strzała-10, który najprawdopodobniej został przyjęty przez rosyjskich dywersantów oraz zaczął poruszać się po ulicach i osiedlach Obolonu. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie na którym wóz najeżdża i miażdży pod gąsienicami cywilny samochód osobowy poruszający się na przeciwnym pasie drogi. Na innym materiale wideo widać, że kierowca tego pojazdu cudem przeżył to zdarzenie, a okoliczni cywile próbowali wydostać go ze zniszczonego samochodu. W mieście rozpoczęło się już także wydawanie broni strzeleckiej z zapasów ukraińskiej armii przywożonej budowlanymi wywrotkami w ręce ochotników.

Komentarze (7)

 1. Sarmata

  Ten bliżej nieokreslony rosyjski statek powietrzny to ukrainski SU-27 zestrzelony przez ukrainców. o godz 3.43 który spadł na budynki mieszkalne. Tak podała CNN a za nią niektóre portale militarne w Polsce.

  1. Valdore

   Sarmata nie ukraiski ale rosyjskiwięc nie żmyslaj rustrollu.

  2. Sarmata

   Tak podała CNN Davien. I za nią Polskie portale militarne. Poczytaj coś innego niż ten portal. Nie podam nazwy bo tutaj nie wolno spominac o konkurencji. Wczoraj o godz 3.43 ukraincy nad Kijowem strącili własny samolot SU-27.

  3. Chyżwar

   @Sarmata Tymczasem Amerykanie potwierdzają, że posłali do piekła dwa ruskie Iły-76. Mam nadzieję, że z pełną obsadą.

 2. Perun Shogun

  Niech Bog ma w opiece Ukraine. Polska jest nastepna. Powinny juz powstawac ochotnicze polskie oddzialy do walki z rosyjskimi faszystami!

  1. Antex

   Akurat faszystów to jest więcej na Ukrainie. Ale bardziej niebezpieczni od ukraińskich faszystów są wielkoruscy bolszewicy.

  2. Valdore

   Antex, dzis faszystów to masz jedynie w Rosji i tam gdzie ich Putin wspiera na świecie Więc bajki z Russia Today sobie daruj, ok.

  3. Chyżwar

   Gdyby nawet i byli, w chwili obecnej guzik mnie to obchodzi. Teraz liczy się tylko to, że eliminują rusków.

 3. Perun Shogun

  Obserwator, fifi gulden szwejk itd Tani35 - ''antyrosyjska propaganda' - tak? Czyli to nie Rosja zaczela wojne w 2014, To nie Rosja zerwala rozmowy pokojowe w formacie w jakim sama chciala - minskim To nie Rosja strzela do budynkow mieszkalnych i otwarcie z terenu nawet innego panstwa (Bialorusi) atakuje inne niezalezne panstwo To nie Rosja slowami prezydenta Putina powiedziala, ze kto pomoze Ukrainie dostanie atomowka? Przez wasze przyzwyczajenie, ze nie potraficie nic innego niz ''propagandowac'' pomieszalo wam sie pojecie FAKTOW ktore przytoczylem i inni ludzie na tym forum z propaganda. Jezeli nie dostajecie za to kasy tylko siejecie swoja propaganede z milosci do Rosji i Putina to cos wam przypomne Putin jest morderca i zlodziejem nie uznajacym zadnego innego prawa niz jego widzimisie. A ze ma setki glowic i milion szwejow to mysli, ze jest bezpieczny i niezniszczalny.A po prostu jest kolejnym Hitlerem!

  1. Chyżwar

   Rosja nigdy nie zaczyna wojen. Ona tylko "wyzwala". Już za czasów carskich ich sołaty śpiewały, że ich tatuś to car oswoboditiel.

 4. Sidematic

  Wojna to nic dobrego ale zmniejszenie siły militarnej i ekonomicznej Ukrainy i Rosji jest jak najbardziej nam na rękę. Pod warunkiem, że nie wsadzimy tej ręki między drzwi.

  1. Ech

   100% racji

  2. ZBIG555

   No, tu się trollik trochę ambitniej wyraził. Aby na Ukrainę napuścić, to na niby, i na Matuszkę trochę napluję.... :-)

  3. Antex

   Kaidy ruski sołdat zabity przez Ukraińców i każdy ruski czołg zniszczony przez Ukraińców to jeden ruski sołdat i jeden ruski czołg mniej do ataku na Polskę. W drugą stronę też to działa. I to mi geopolitycznie wystarczy....

 5. brader74

  9K35 Strzała-10 nie był pojedyńczy tylko jechało ich kilka, a prowadziła ich cięzarówka z ZSU-23 na pace. Na filmiku niby z walk ulicznych widać jak ostrzelali ciężarówkę która pojechała na wprost i stanęła pod blokiem. Wtedy z dwóch stron najpier rozwalili kierowcę a potem dobili rannego leżącego koło niej. W tym czasie jeden 9K35 Strzała-10 przejechał za ich plecami, a drugi rozjechał samochód cywilny. Widac to wszystko na filmach z kilku miejsc, Pokazuja dokladnie tą samą akcję.

 6. Tani35

  Wojna wojna i wojna a z byłej Ukrainy popłyneła woda na Krym. Walk w somie nie ma straty są niewielkie ruscy się posuwają. Co dalej? Ja studiuję Pana Hinze. Ja myślę ze ruscy będą chcieli opanować Dniepr by w oparciu o tą rzekę unicestwić najlepsze siły Rezunolandii

  1. Martinus

   Tani a ja myślę że jesteś zwykłym rosyjskim trollem zresztą bardzo nieudolnym .Jako Polak mam nadzieję że was natłuką ile się da. Chwała obrońca Chwała Ukrainie

  2. Martinus

   Tani a ja myślę że jesteś rosyjskim trollem zresztą bardzo nieudolnym. Jako Polak mam nadzieję że was natłuką ile się da.Chwała obrońca Chwała Ukrainie

  3. mr Twardowski

   O jakiej byłej Ukrainie piszesz? Ukraina jest i będzie... W języku w którym starasz się pisać, nazwy miast, nawet tych na Ukrainie, piszemy ZAWSZE z wielkiej litery. Zmień translator... Myślenie jest rzeczą dobrą ale niewprawionym szkodzi.

 7. szalony Antek

  Tani35 - ty lepiej postudiuj sobie polską ortografię.