Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska marynarka wojenna odebrała myśliwce pokładowe MiG-29

Samolot MiG-29KUB podczas startu z lotniskowca - fot. MiG
Samolot MiG-29KUB podczas startu z lotniskowca - fot. MiG

Rosyjska marynarka wojenna oficjalnie przyjęła na uzbrojenie pierwsze cztery seryjne myśliwce pokładowe MiG-29K i MiG-29KUB.  Ministerstwo obrony i biuro projektowe MiG podpisały kontrakt na dostawę 24 samolotów tego typu do końca 2015 roku. Jest to kolejny już aneks do umowy z 2009 roku, która zakładała rozpoczęcie dostaw w roku 2010.

Pokładową wersję myśliwca MiG-29K opracowano dla nowych rosyjskich lotniskowców pod koniec lat 80-tych, lecz jej wprowadzenie do służby opóźniało się ze względu na niski priorytet względem maszyn lądowych. Impulsem do rozwoju stała się decyzja sprzedaży Indiom lotniskowca Admirał Gorszkow w 2004 roku. Wraz z nim zaoferowano zmodernizowaną wersję myśliwca pokładowego.

 Unowocześniony, odświeżony MiG-29K/KUB otrzymał 13 węzłów uzbrojenia, lżejszą konstrukcję z zastosowaniem kompozytów, większe składane skrzydła i nowsze silniki. Awionika z systemem fly-by-wire, nowy radar Żuk-ME i możliwości bojowe zbliżone do wersji lądowych MiG-29M/SMT.

 Do służby w rosyjskiej marynarce wojennej ma wejść 20 maszyn jednomiejscowych MiG-29K i 4 dwumiejscowe MiG-29KUB. Marynarka otrzymała właśnie 2 seryjne samolotu MiG-29K i taką samą ilość MiG-29KUB, pochodzących z produkcji seryjnej. Będą one stacjonować na lotniskowcu Admirał Kuzniecow. Lżejsze i tańsze w eksploatacji myśliwce MiG-29 mają zastąpić 20 eksploatowanych obecnie samolotów SU-33, których resurs zacznie mijać w 2015 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama