Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska flota nie chce "Ukrainy". Budowa trwa 30 lat

Rosjanie nie odkupią „Ukrainy” od Ukrainy – fot. Hermann1971/Wikipedia
Rosjanie nie odkupią „Ukrainy” od Ukrainy – fot. Hermann1971/Wikipedia

Rosja nie zamierza już kupować niedokończonego krążownika rakietowego „Ukraina” projektu 1164 Atlant (wg. NATO typu Sława).

W sumie zbudowano 4 takie okręty. Trzy („Moskwa” – ex. „Sława”, „Wariag – ex. „Czerwona Ukraina” i „Marszał Ustinow”) znajdują się na stanie floty rosyjskiej, jeden - niedokończony („Ukraina” – ex. „Admirał Fłota Lobow”) został w 1993 przydzielony siłom morskim Ukrainy.

Kijów podjął w 1998 r. decyzję o dokończeniu budowy krążownika (która zaczęła się w 1984 r.), ale na przeszkodzie stanęły zarówno wysokie koszty jak i problemy techniczne. Postanowiono więc przekazać okręt Rosji, ale do porozumienia doszło dopiero w 2013 r., kiedy wyceniono „Ukrainę” na miliard rubli (około 28 milionów dolarów).

Teraz Rosjanie prawdopodobnie wycofali się z wcześniejszych ustaleń i okręt nadal pozostanie w stoczni Mikołajewskiej na Ukrainie. Jest to o tyle uciążliwe, że jego utrzymanie kosztuje około pół miliona dolarów rocznie.

Reklama

Komentarze (9)

 1. norbi

  Niech sprzedadza Polsce, w koncu zrealizujemy swoj sen o krazowniku! 28 mln to za darmo, Gawron kosztowal wiecej. Kiedys byl chyba ORP Dragon, ale zatonal.

  1. z prawej flanki

   były trzy ; zdeklasowany francuski krążownik pancernopokładowy przed wojną oraz wspomniany Dragon samozatopiony po trafieniu negera i jego bliźniak Conrad.

 2. NAVY

  Kruk ,starszy brat Gawrona !?

 3. z prawej flanki

  przecież to pierwszorzędny wrak ,który już wiele lat temu powinien zapoznać się ze złomową stocznią.

 4. NAVY

  Kruk ,starszy brat Gawrona !?

 5. wróg

  Piękny jacht z tego będzie :) Akurat na wycieczki wkoło Afryki :)

 6. zdzichu

  Chińczyk kupi na kasyno.

 7. Flanker

  Kiedy Rosja chciała odkupić Tu-95 i Tu-160 to Ukraina na zlecenia USA wolała je zniszczyć niż sprzedać, to teraz niech spada z "Ukrainą". Nowe rosyjskie fregaty mają taką moc uderzeniową jak ten krążownik.

 8. zenek

  może kupimy go okazyjnie na nasze NSMy

 9. Michał

  Niech go Ukraińcy zatopią w Sewastopolu i zablokują nim Flotę Czarnomorską. Jedyny taki pożytek z tego kadłuba ;)

Reklama