Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska baza lotnicza na Białorusi zostanie otwarta jeszcze w tym roku

W rosyjskiej bazie lotniczej na Białorusi będą stacjonowały, m.in. samoloty Su-27SM3 – fot. wikimedia
W rosyjskiej bazie lotniczej na Białorusi będą stacjonowały, m.in. samoloty Su-27SM3 – fot. wikimedia

Dowódca sił powietrznych Rosji generał Wiktor Bondariew poinformował, że nowa rosyjska baza lotnicza na Białorusi zostanie otworzona jeszcze w tym roku.


Czytaj: Rosyjski pułk lotniczy na Białorusi. Koniec mrzonek o białoruskim buforze geopolitycznym

Baza jest organizowana w północnozachodniej części Białorusi niedaleko granicy z Polską i Litwą. Ma ona jeszcze bardziej skonsolidować współpracę rosyjsko – białoruska w dziedzinie obronności. Jest to pierwsza tego typu inwestycja u naszego wschodniego sąsiada. Nie wymagała ona jednak dużych prac, ponieważ wykorzystano już istniejące tam instalacje. Stacjonują tam m.in. białoruskie samoloty szturmowe Su-25.

Baza zostanie otworzona niedaleko Lidy (miasta liczącego około 100 000 mieszkańców). Jak to określił Bondariew będzie ona stanowiła ważny element „Strategii obrony Państwa Związkowego Rosji i Białorusi”. Będą na niej stacjonowały jednostki lotnicze wyposażone w samoloty Su-27SM3.

Czytaj: Steadfast Jazz 2013: Ćwiczenia NATO w Polsce znacznie mniej liczne od zeszłorocznych manewrów

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w maju, że ta baza nie jest odpowiedzią Rosji na budowę amerykańskich systemów rakietowych w Europie. Bardziej prawdopodobną przyczyną jej utworzenia mogą być raczej loty samolotów NATO w pobliżu rosyjskiej przestrzeni powietrznej, np. w ramach operacji Air policing.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama