Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska amunicja termobaryczna w Donbasie

Pocisk termobaryczny TBG-7W. Fot. Rostech
Pocisk termobaryczny TBG-7W. Fot. Rostech

Ukraińska prokuratura wspólnie z SBU potwierdziła użycie w Donbasie przez tak zwanych separatystów pocisków termobarycznych TBG-1W, stosowanych do granatników RPG-7. Amunicja tego typu jest produkowana w Rosji i znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych tego kraju. Jest to kolejny dowód, który strona ukraińska zamierza przedstawić przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Jeden z pocisków termobarycznych TBG-7W został zabezpieczony przez ukraińskich saperów w rejonie miejscowości Stanica Ługańska podczas działań związanych z usuwaniem min i niewybuchów po ostrzale ze strony separatystów. – Ta szczególna amunicja nie jest produkowana na Ukrainie i nie znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest wykorzystywana wyłącznie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej – czytamy w oświadczeniu Dowództwa Operacji Połączonych Sił (dawniej ATO), do którego załączono zdjęcie odnalezionego pocisku.

image
Głowica pocisku TBG-7W znaleziona na Ukrainie. Dobrze widoczne oznaczenia typu i numery seryjne, pozwalają potwierdzić pochodzenie pocisku. Fot. pressjfo

Przedstawia ono głowicę termobaryczną TBG-7W Tanin wyprodukowaną w 2003 roku dla rosyjskich sił zbrojnych. Jest to amunicja paliwowo-powietrzna opracowana przez rosyjską spółkę Bazalt i dostarczana rosyjskich siłom zbrojnym od 1988 roku. Głowica o masie 4,5 kg i kalibrze 105 mm gwarantuje 10 metrowy promień rażenia. Co ciekawe, jako korpus głowicy wykorzystano obudowę głównego efektora kumulacyjnej głowicy tandemowej pocisku PG-7WR, jednak bez prekursora, co powoduje, że w środku przedniej części głowicy jest zaślepiony, okrągły otwór. Zapalnik pocisku znajduje się w jego dnie. Amunicja tego typu jest szczególnie przydatna do rażenia przeciwnika w pomieszczeniach, okopach czy umocnionych punktach oporu. W wielu krajach produkowana jest podobna amunicja, przeznaczona dla popularnych granatników RPG-7.

Pociski TBG-7W były stosowane przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy od początku konfliktu. Pojawiały się one wielokrotnie w materiałach publikowanych przez bojowników z Ługańska i Doniecka np. w social mediach. Jednak w tym przypadku strona Ukraińska posiada fizyczny dowód, który ma zostać dołączony do innych materiałów przeznaczonych dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Ukraina zdecydowana jest przedstawić przed tym organem ONZ szeroki wybór dowodów i zeznań związanych ze zbrodniami wojennymi i łamaniem prawa przez separatystów i wspierających ich żołnierzy rosyjskich. 

Reklama

Komentarze (23)

 1. ito

  Kolejny dowód- na co? Na obecność armii rosyjskiej w Donbasie? Bzdura i żaden dowód, równie dobrze można by twierdzić, że walczy tam armia amerykańska bo pojawiły się tam (w śladowych ilościach) M 16. Na wspieranie separatystów (a nie "tak zwanych separatystów" , gdyby byli "tak zwani" Ukraina nie miałaby problemu) przez Rosję? Zaczynali powstanie z SKS-ami, teraz biegają z AK74 (nie Sajgami- Sajgi ogniem ciągłym nie strzelają), których z pewnością nie wzięli od Ukraińców, bo ci taszczą AKM-y- czyli znaleźli sensację sprzed lat i stwierdzili oczywistą (dla wszystkich) oczywistość.

  1. Davien

   Ito ta "sensacja " została wyprodukowana w 2003r więc cała twoja manipulacja wzieła w łeb:)

  2. ito

   Manipulacja? Czyli uważasz, że Rosjanie NIE wspierają separatystów? Ciekawa teoria.

 2. Norymberga dla Rosji

  niedługo ta okupacja będzie trwała dłużej niż cała II WŚ - czekam na Norymbergę dla Rosji

  1. ito

   Jaka okupacja? Chyba napaść osadzonej w wyniku zamachu stanu w Kijowie junty na miejscowych- bo tak to skrócie wygląda. Gdyby ukraińscy "demokraci" potrafili wygrać wybory, a nie tylko zerwać ich wynik na Majdanie całego tego cyrku by nie było.

 3. Fanklub Daviena

  Rosja ma to tam, gdzie USA ma podobne zakazy w kwestii zbrojenia przez USA "demokratycznej opozycji" w Jugosławii, Czeczenii, Gruzji, Ukrainie, Wenezueli, Syrii, Libii, Iranie i dziesiątkach innych państw... :)

  1. Moskwa została założona w wyniku zbrodni

   to niech Rosja nałoży sankcje na USA :)))))

  2. franek

   Dlatego to był błąd dla Ukrainy , że oddała broń jądrową. Na dziś ta broń by była niezłym straszakiem na zakusy imperialne Putina

  3. Mix

   A ja się cieszę że ją oddali. Bo znając inteligencję Ukraińców nie tylko Ruskich chcieli nimi straszyć.

 4. Maciek

  Nie rozumiem czemu ma służyć to przedstawianie kolejnych dowodów. Było ich wystarczająco dużo - zeznania wziętych do niewoli sowieckich żołnierzy, zdobyty sprzęt używany tylko przez sowietów, zdjęcia na VK z geolokalizacją zamieszczane przez sołdatów itd. itp. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że regularne jednostki sowieckie brały w tym udział. I co? I za przeproszeniem jajco. Czego się spodziewają Ukraińcy, że jakiś tam trybunał ukaże skutecznie Rosję? Żarty chyba. Jest aktualny wyrok nakazujący wypłacenie byłym akcjonariuszom MILIARDÓW dolarów. Są sankcje, które wstrzymują rozwój kraju. Tyle, że Rosja dopóki ma atom i surowce może liczyć, że wszelkie zbrodnie zostaną jej wybaczone. Taka jest smutna prawda.

  1. Lech

   Ciekawe co będzie gdy zachód zacznie dostarczać Ukrainie zaawansowaną broń ofensywną. No bo skoro jedna strona może to i drugą też. Fajnie będzie?

  2. Mix

   Sowieci??? Czyżby ktoś przespał rozpad związku sowieckiego?

 5. Tomek

  W 1988 nie istniały rosyjskie siły zbrojne News wątpliwej wiarygodności.

 6. rob ercik

  60% ukraincow w 2014 nie mówiło po ukraińsku tylko po rosyjsku ... co w tym dziwnego że do neobanderowakiej ukrainy im nie po drodze

  1. myślenie nie boli...

   a wiesz że 25% ludności Rosji to nie są Rosjanie, a większość z nich to Muzułmanie - gdyby w twoim pseudologicznym wywodzie było choć trochę sensu, to oznaczałoby budowę lada dzień największego na świecie kalifatu!

 7. myślenie nie boli...

  przecież według łysego cara takie pociski można kupić w każdym sklepie z militariami, podobnie jak rakiety BuK-M2 i zbrodniarzy z tzw. grupy Wagnera

 8. Polon64

  Niech walczą jak są tacy bitni a nie żebrzą w instytucjach międzynarodowych o pomoc!

  1. Extern

   No i przecież walczą mimo że jest ich ponad trzykrotnie mniej niż Rosjan. Biłeś się kiedyś z trzema przeciwnikami jednocześnie? Ja tak, to bardzo trudne.

  2. Sarmata

   To ilu Rosjan walczy w Donbasie? Ukraincy zamiast walczyc uciekają z kraju i pracują albo w Polsce albo w Rosji.Tak uciekają przed służbą do Rosji, tak kochają swoją ukrainę.

  3. Tak trzymac

   Przecież walczą, i to coraz lepiej. A co gorsza dla różnych trolli, Rosja coraz gorzej wypada na forach międzynarodowych. A Ukraina jest coraz bardziej wiarygodna. Rosja traci, Ukraina zyskuje.

 9. Szwejk

  Dostarczane of 1988 roku wiec napewno na Ukraine nie?tammy bully najwieksze sklady aminicji a ZSRR rozpadl sie dealer late pozniej.klamia Jake zwykle

  1. Romek

   Misiu. W artykule stoi jak byk: głowicę wyprodukowaną w 2003. Czytaj uważnie proszę i nie jęcz...

  2. red

   Wyprodukowano w 2003 roku ale produkują od 1988 roku .......czy tak trudno to zrozumieć .....gubiki i pantofelki to rozumieją ale Dawieny nie .

  3. 1stCav

   Mogą sobie produkować i od 1888 ale ta KONKRETNA głowica została wyprodukowana w 2003 roku w ROSJI przez ROSYJSKĄ firmę więc pytanie raczej brzmi czego nie rozumiesz w tej informacji. Widzę towarzysze, że Davien mocno Wam bruździ bo co odpowiedź to nawiązanie do niego:) A ile mieliście radości jak raz się pomylił i zamiast m2, napisał m3 w odniesieniu do powierzchni odbicia radarowego:DDD

 10. Szach mat w jednym ruchu.

  Mam wrażenie,że narracja naszych osobistych przyjaciół się zmieniła! Już nawet nie zaprzeczają i negują. Tylko stwierdzają fakt! Tradycyjnie jak jeden mąż. Normalnie batalion zeków! Ba nawet to,że jeszcze tydzień temu pisałem coś innego nie ma żadnego znaczenia. Nowe wytyczne z kierownictwa.

  1. 1stCav

   To się nazywa prawda etapu;) Dialektyka marksistowska (a założę się że wielu etatowych obrońców Rassiji na tym forum to absolwenci WUML z ostatnim przydziałem "oficer polityczny w JWxxxx i dialektykę mają w małym palcu) zna nie takie wygibasy. Cytując klasyka "Prawda czasu, prawda ekranu, prawda...";))

 11. Tadziu

  Szkoda ze ruski nie używa termobaru w Syrii

  1. ruski żyje z ropy

   Owszem używa. Niszczy ile może. Zwalczanie konkurencyjnej ropy.

  2. Davien

   Uzywali bomb zapalajacych na cywilach więc jak widac popierasz zbrodnie wojenne Rosji?

  3. rob ercik

   Bo jak Jankesi używają bąb kierowanych GPS to już nie są zbrodnie?

 12. Dar 12

  Ciekawe czy prowadzimi badania nad taką amunicją

  1. hmm

   Raczej tak, i już od dawna prowadzimi. Pytanie czy coś z tego wynika.

  2. Troll z Polszy

   Wyniknie i myślę że do końca roku będzie informacja.

  3. Ech

   Prowadzimy nie 'prowadzimi'. Nie dość że sam ze sobą gadasz to jeszce takie same błędy popełniasz.

 13. PiotrEl

  Gdy Rosja udowodniła, że rakieta która rzekomo zbiła malazyjski samolot, była w armii Ukr od chwili jej powstania nikogo to nie wzruszyło...

  1. czytelnik D24

   Rosja kiedyś udowodniła że to Niemcy strzelali w Katyniu. Mało tego znaleźli się świadkowie i wydano stosowne książki.

  2. Kałboj

   Screenshoty z gier video? Kogo miało to wzruszyć?

  3. Davien

   Aniby kiedy udowodnili?? Bo odłamki w ciałach pasażerów pochodziły z Głowicy dla rakiet BuK-M2 lub zmodernizowanych Buk-M1-2 uzywanych wyłacznie w Rosji:)) Więc jakie udowadnianie jest potrzebne zwłaszcza że jest znana nawet konkretna wyrzutnia która strzelała o zgrozo dla was rosyjska.

 14. Mix

  "dostarczana rosyjskich siłom zbrojnym od 1988 roku. " Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić????

  1. Davien

   Po pierwsze wyłacznie armia rosyjska uzywa tych głowic, po drugie ta konkretna powstała w 2003r wiec jak widac wyjasnione.

  2. Mix

   Jak zwykle prostego pytania zrozumieć nie potrafisz. Ale dobrze specjalnie dla ciebie uproszczona wersja pytania: Jak to możliwe że dostarczano owe pociski rosyjskim siłom zbrojnym od 1988roku?

  3. j1

   Tak samo możliwe, jak ci sami kolesie opowiadali w ONZ, że ruskie zabiły bohaterskiego dziennikarza, który dwa dni później cudownie zmartwychwstał. Źródła o zerowej wiarygodności.

 15. Wania

  W komentarzach widać sowiecką retorykę "ich tam niet". Zmiana takiej retoryki następuje wyłącznie w specyficznych okolicznościach. To kwesita strat. Dopiero druga fala ostrzału wagneroców w Syrii i ich duże straty spowodowały zmianę tej retoryki na "przerwijcie ogień". W Donbasie kolejni watażkowie giną w dziwnych okolicznościach i już nie mogą powiedzieć, że Rosja jest najgorszą ojczyzną.

  1. tak to działa

   Swego czasu jeden z nich na Youtube prosił Moskwę o szybką i bezbolesną śmierć. Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść. Wychowani do wojny i służenia imperium sowieckiemu, spełnili swoje przeznaczenie. Teraz następna zmiana.

 16. nic nowego

  Każdy kto od 2014 oglądał Youtube a szczególnie filmy zamieszczane przez "separatystów" wie doskonale kim oni są i kto ich zaopatruje.

 17. Taka prawda !

  No i Polska powinna mieć dosłownie wielkie hałdy amunicji termobarycznej i kasetowej wszelkiego rodzaju i maści razem z dużą ilością różnych nośników na wypadek "W". Mówią przecież, że jest to broń "atomowa" dla ubogich ...

 18. Ja

  Przecież takie głowice termobaryczne sa do kupienia w każdym sklepie z głowicami termobarycznymi, też mi dowód :)

  1. Chris

   To prawda. Sam dwie kupiłem na rogu akurat promocja była na te z 2003. Na troli nadadzą się idealnie.

 19. Szach mat w jednym ruchu.

  Jak to przecież fanclub daviena twierdził,że to nie prawda! Tam nie ma ani rosjan ani rosyjskiego uzbrojenia! To tylko obywatele donbasu sami klepią to i t72b3 w garażu!

  1. Rhotax

   Nie zapominajmy o tym że część czołgów wykopali górnicy -- ukryte podobno za CCCP głęboko pod ziemią {pewnie dla ochrony przed rdzą } . Oraz o T90 jakich kolumny tu i ówdzie na Ukrainie dały się sfilmować {w raporcie dla Obamy z 2016 r są ładnie w kolorze i z pozycjami na mapce zaznaczone wraz z datami} zapewne to makiety samojezdno-samostrzelające z "wolontariuszami" z Ułan-Ude o skośnych oczach {typowych dla separatystów z Donbasu jacy za długo w kopalniach oczy przymykali na czołgi i 1000 szt. artylerii tam pochowanej i tak im oczy skośniały }.

  2. CIA

   Pokazano takie obrazki,jak się okazało z konfliktu gruzińskiego.Zagrozenie ze strony Husajna było w podobny sposób przekazywane.

  3. Strażnik Teksasu

   Po przeprowadzeniu referendum 90% mieszkańców postanowiło przyłączyć się do Rosji! Jeżeli tam od wieków żyje aż tylu Rosjan to w czym dziwota że wszelakie służby mundurowe są rosyjskie i mają ruską broń jak zresztą połowa świata! Więcej zdrowego rozsądku a nie opowieści z mchu i paproci..

 20. to

  Szanowne dzieci, przypominam ,że w 1988 roku Ukraina była integralną częścią Związku Radzieckiego a armia radziecka w której służyli Ukraińcy stacjonowała na Ukrainie, więc żaden to dowód

  1. Dudley

   Wszystko zależy od czasu produkcji tej amunicji i numerów seryjnych po których można trafić do użytkownika.

  2. Dzieci z Bullerbyn

   Ta, amunicja z 2003 roku... jakieś jeszcze kłamstwa, panie starszy?

  3. Davien

   A a panu przypomne ze ta głowica termobaryczna powstała w 2003r czyli pana teoria spaliła na panewce. Jest tez uzywana tylko przez armię FR.

 21. Navigator

  Nasze Suczki mają termobary Taka eskadra jest bezcenna Lata szybko i nisko Chłopaki na medal

  1. Marek1

   Kolejny dyletant piszący o sprawach o których NIE ma pojęcia. Na współczesnym polu walki w konflikcie symetrycznym polskie Su-22 czyli tzw. słępy bokser nie ma szans na powrót z misji i b. niewielką na wykonanie zadania. Brak jakichkolwiek nowoczesnych syst. obronnych czyni te samoloty maszynami dla samobójców.

  2. Rhotax

   A już je przywrócono do latania ? Bo były uziemione ostatnio . I raczej im tak zostanie ...

  3. P-11 NG/PL (w patriotycznym malowaniui)

   jeśli użyją w biały dzień tego niekierowanego uzbrojenia i trafią, to..... "Chłopaki na medal" - chwilę później będą już "wyklenci"- czyt. nieśmiertelni.

 22. PiotrEl

  "Dostarczana od 1988 do armii rosyjskiej" i wszystko jasne...

  1. Davien

   Tylko i wyłacznie armii rosyjskiej, Ukraina ich nie posiada i wszystko w temacie:)

  2. rED

   " Ta szczególna amunicja nie jest produkowana na Ukrainie i nie znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest wykorzystywana wyłącznie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej"

  3. Skoro były dostarczane armii od 1988 to były na wyposażeniu sił zbrojnych ZSRR w którym była też Ukraina. By dowód

 23. asf

  Dlaczego Wojsko Polskie nie korzysta z takiej amunicji?

  1. Zdzich

   Bo Amerykanie jej nam jeszcze nie sprzedali

  2. Hubert

   Bo mogła by zrobić komuś krzywdę. WP kupuję przekroje broni, ślepą amunicję, amunicję propagandową i ławeczki patriotyczne. Z tego samego powodu MW kupuje holowniki zamiast okrętów bojowych a SP odrzutowce dla vipów i samoloty z symulatorami uzbrojenia zamiast myśliwców. Dzięki temu jesteśmy bezpieczni. Jak tuż przed pierwszym rozbiorem...

  3. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   Bo jest zacofane.

Reklama