Reklama

Siły zbrojne

Rosyjscy pancerniacy ćwiczą w Kaliningradzie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ponad 1300 żołnierzy Floty Bałtyckiej wyposażonych w czołgi T-72, bojowe wozy piechoty BMP-2, artylerię i przy wsparciu lotnictwa rozpoczęło ćwiczenia poligonowe w Obwodzie Kaliningradzkim. W tym samym czasie w rejonie Woroneża trenuje 300 żołnierzy wojsk zmotoryzowanych. Manewry mają potrwać do końca sierpnia.

Służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego poinformowała o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem łącznie ponad 1300 żołnierzy Floty Bałtyckiej na poligonach Obwodu Kaliningradzkiego. Zbiegły się one z manewrami wojsk zmotoryzowanych i zmechanizowanych w rejonie Woroneża. Ogłoszone w trybie alarmowym działania stanowią prawdopodobnie trening przed zapowiedzianymi na wrzesień wielkimi manewrami rosyjsko-białoruskimi Zapad 2017.

Czytaj też: "Kaliningradzki" korpus rusza na manewry

Żołnierze 11 Korpusu Armijnego Floty Bałtyckiej rozpoczęli manewry 7 sierpnia, trenując działania w ataku i obronie, przemieszczanie się w warunkach zagrożenia oraz współdziałanie z lotnictwem. Do dyspozycji 700 żołnierzy jest 40 pojazdów i systemów uzbrojenia ciężkiego różnego typu, w tym pojazdy T-72 i BMP-2, artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze 9K22 Tunguska oraz działa samobieżne 2S3 Akacja oraz wyrzutnie wieloprowadnicowe Grad. Wsparcie powietrzne zapewniają samoloty Su-24M i śmigłowce Mi-24.

Na tych samych nadmorskich poligonach ćwiczy również niemal 600 saperów Floty Bałtyckiej, którzy koncentrują się na zadaniach budowy i eliminacji przeszkód inżynieryjnych, realizacji przepraw z użyciem mostów pontonowych i przęsłowych oraz obsłudze sprzętu inżynieryjnego zapewniającego wodę i energię elektryczną w warunkach polowych.

Czytaj też: Rosyjskie czołgi i armaty ruszają na „poligony”. Zagrożona wschodnia Ukraina?

Równocześnie z manewrami w Kaliningradzie, ćwiczenia poligonowe rozpoczęło 300 strzelców zmotoryzowanych i zmechanizowanych z rejonu Woroneża i Biełgorodu, którzy na woroneskim poligonie trenują działania bojowe w trudnym terenie, oraz przekraczanie przeszkód wodnych z marszu w pojazdach BTR-82A, BMP-2 i MT-LBW. Ćwiczenia obejmują również działania ratunkowe w wodzie, w przypadku awarii a nawet zatonięcia pojazdu.

Koniec wszystkich wymienionych ćwiczeń planowany jest nie później niż 31 sierpnia. Stanowią one jedne z ostatnich testów sprawdzających przed wielkimi manewrami Zapad 2017, które rozpoczną się w drugiej połowie września. Warto odnotować, że 11 Korpus Armijny prowadzi w Kaliningradzie intensywne ćwiczenia poligonowe już od początku lipca. Są w nich rotacyjne obecne różne jednostki tej niedawno sformowanej struktury. 

 

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. realista

  I gdzie protesty dyżurnych pacyfistów?

  1. Na ich miejscu też bym ćwiczył, bo NATO mają już na rzut beretem od Petersburga.

 2. tym razem zaciekawiony

  Nadal na swojej aktualności nic nie straciła rzymska maksyma: "Si vis pacem, para bellum"...

 3. ito

  A nasi ćwiczą na Łotwie- i co? Ano nic. Wojsko jest po to, żeby ćwiczyło. A podniecanie się każdymi zajęciami praktycznymi każdego batalionu w całej rosyjskiej armii prowadzi prostą drogą do nadciśnienia i owrzodzenia żołądka tudzież dwunastnicy. ĆWICZY BATALION CZOŁGÓW I BATALION SAPERÓW ludzie! Gdzie tu sensacja?

 4. yaakoff

  Po co oni tak ćwiczą?

  1. Urko

   Rocznie mają ok 300 tys. poborowych, którzy muszą chociaż raz wziąć udział w poważnych ćwiczeniach. To taka produkcja masowa...

 5. Polanski

  W 1941 też tak ćwiczyli.

Reklama