Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie zmodernizują słowackie S-300?

Słowackie wyrzutnie S-300PMU. Fot. Wikipedia/EllsworthSK CC.3.0.
Słowackie wyrzutnie S-300PMU. Fot. Wikipedia/EllsworthSK CC.3.0.

Przebywający w Moskwie z oficjalną wizytą premier Słowacji Robert Fico zaproponował premierowi Rosji zmodernizowanie słowackiego systemu obrony przeciwlotniczej S-300. Deklaracja padła podczas rozmowy o wzajemnej współpracy w branży zbrojeniowej.

Premier rządu słowackiego zaproponował Rosji modernizację systemu obrony przeciwlotniczej S-300PMU (SA-10 Grumble), mimo ograniczeń we współpracy zbrojeniowej, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję po jej inwazji na Ukrainę. Producentem systemu S-300 jest firma Ałmaz-Antiej, również objęta sankcjami UE po zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych nad terytorium Ukrainy kontrolowanym przez oddziały separatystów.

- Poruszyliśmy temat, dotyczący naszej współpracy w sferze wojskowej. Chcę potwierdzić zainteresowanie Republiki Słowackiej modernizacją systemów S-300 – stwierdził premier Fico w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z Dmitrijem Miedwiediewem.

Według Roberta Fico jego kraj i Rosja mogą też osiągnąć porozumienie w sprawie zmodernizowania śmigłowców Mi-17, których 11 egzemplarzy używanych jest w słowackich siłach powietrznych.

Reklama

Komentarze (13)

 1. gosc

  Słowacy, Czesi, Węgrzy i Grecy. Narody sprzedajne kolaboranci. Wyrzucić ich z UE i NATO jak najszybciej. Niech się rozwijają z mateczką rosją w wielkim dobrobycie, powodzenia

  1. D.K.

   Daj Bóg żeby i nas wyrzucili. P.S. Proszę nie oskarżać przyjaciół Węgrów. Jeden z niewielu przyjaznych nam krajów, który potrafi dbać o własny interes.

  2. Feliks

   Podobno Wegrzy sa najbardziej podobni genetycznie do Polakow. Dlaczego? Poniewaz kiedys stanowili z Polakami jeden narod. Jezyk zas zostal im narzucony podczas jednej z okupacji.(jak widac musialo byc ostro). Trzeba jednak wziasc poprawke na zbrojne przeciwstawienie sie Węgrów armii czerwonej pod koniec wojny oraz podczas powstania w Budapeszcie. Podejrzewam, ze na skutek gwałtow ze strony sowietow ta pula genetyczna zmienila sie w pewnym stopniu na azjatycka. Podobnie jak wsrod Niemcow po klęsce i "wszystkie kobiety w Berlinie zostały zgwałcone".

  3. pragmatyk

   Sierotki na pewno Rosja przygarnie ,ale sierotki przez własną nieudolnośc i naszą zarozumiałość.

 2. Jareczek

  Z pewnoscia zmodernizuja im te rakiety z opcja cyberbezpieczenstwa - nie atakuj wlasnego producenta, podejrzewam, ze Amerykanie rowniez sprzedaja sprzet z ta opcja zabezpieczen. Stad wlasny przemysl obrony pozwala tworzyc przewage. Karabiny w prostej wersji mozna kupowac za granica, elektronika i automatyka powinna byc wykonywana we wlasnym zakresie, pozwala to bowiem kontrolowac potencjal broni.

 3. Grom

  Z ta modernizacja S-300 bedzie tak jak z modernizacja słowackich MiG-29 . Słowacy wysla S-300 do rosji zaplaca a rosjanie odesla je w nieruszonym stanie . hehehe tak wlasnie bylo z MiGami -29 niedawno

 4. vigg

  W zasadzie Słowacy dobrze robią szukając alternatywnych rozwiązań. Grecja także ma systemy S i jest ok. Tylko u nas jak komisja obrony się zbiera i zadaje trudne pytania to Niesiołowski kończy obrady.

 5. gość

  brawo Słowacja. Stać ich na niezależną politykę. Już widzę jak będą się tu miotać pszenno-ziemniaczane buraki...

  1. ja

   kilka miesięcy temu kupili amerykańskie Black Hawki....

 6. red5

  to jakas paranoja ---tych Slowakow nie obowiązują porozumienia i traktaty NATOwskie i Europejskie....przecierz na Rosje są nalozone sankcje ...................o co tu chodzi.............

 7. mario

  Modernizacja OP u potencjalnego agresora? To niedorzeczne

 8. art

  Z jednej strony ciągnąć przywileje i pieniądze z UE, ale nie przestrzegać jej wytycznych, współpracować z Rosją w zakresie militarnym. Słowacka dwulicowość. Mam nadzieję, że UE przypomni Słowacji o prawach i obowiązkach członka. Jak się nie podoba, to zawsze można wyciągnąć rękę po pieniądze do Rosji. Tyle tylko, że Rosja odbierze sobie później w dwójnasób...

  1. Swiatowid

   Slowacy byli i sa dwulicowi, przeciez i oni napadli polske razem z niemcami i zajeli jej czesc. A czesi produkowali dla nich bardzo dobry sprzet wojskowy czolgi, dziala samobiezne i samoloty, karabiny i amunicje. Tak ze jak chcesz liczyc to licz tylko na siebie. Bismark powiedzial polityka danego panstwa jast tak silna jak silna jest jego armia.

 9. pytek

  Ciekawe, czy Fico zdaje sobie sprawę, że po takiej modernizacji owe S-300 będą mogły atakować tylko cele zaaprobowane przez Moskwę. Czyli dla NATO ich już nie ma praktycznie ...

  1. antyoszołom

   Tylko wtedy gdyby Słowacy byli tak durni jak Polacy z zakupami w USA, czyli nie posiadali do tych S-300 kodów uzbrojenia.

 10. AS

  Tak i m to zmodernizują że jak dojdzie do wojny to jednym guziczkiem w moSSkwie unieruchomią wszystkie s300 :) Co za głupi kraj ta Słowacja .

  1. Darnok

   To niczym z naszym f-16 i resztą "bajerów" nabywanych za wielką wodą... Jak uSSraelowi nie będzie się opłacać zaangażowanie Polski w jakiś konflikt, albo nasza ew. walka obronna będzie wbrew interesom czosnkowej ferajny, to jeden guziczek w Pentagonie i WP jest bezbronne; do tego ślepe i głuche...

 11. olo

  Tak im zmodernizuja że będa leciec w kierunku słowackich maszyn w razie godziny W.

 12. Gungozza

  tak zmodernizują że juz nic nie beda w stanie zniszczyć. To nazywa sie SABOTAŻ !!!

 13. Oj

  Teraz to im amerykanie BH nie sprzedają i wyrzucą ich z NATO i UE.......

  1. as

   ojej jaka szkoda, szczególnie tego bh

Reklama