Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie zajmują kolejne lotnisko na Krymie. Przegrupowania ukraińskich sił zbrojnych (video)

Fot. Youtube
Fot. Youtube

Rosyjscy żołnierze i krymscy ochotnicy wtargnęli do bazy lotniczo-rakietowej w Nowofiodorowce, osaczając ukraińską obsługę. Tymczasem wielokilometrowe kolumny ukraińskich wojsk zmierzają do graniczącego z Krymem obwodu chersońskiego na ogłoszone własnie wielkie manewry wojskowe. 

Ukraińskie oddziały, między innymi jednostki zmechanizowane z Lwowa i Żytomierza przemieszczają się na południe, gdzie w graniczącym z Krymem okręgu mają odbyć się manewry z udziałem różnych rodzajów sił zbrojnych. W obecnej chwili władze wojskowe odmawiają udzielenia bardziej szczegółowych informacji, zasłaniając się tajemnicą. 

Szef Zachodniego Centrum Medialnego Ministerstwa Obrony, podpułkownik Ołeksandr Poronjuk, potwierdził te informacje, prosząc jednocześnie, aby mieszkańcy kraju okazali się wyrozumiałością i przede wszystkim unikali włączania się do ruchu wewnątrz kolumn pojazdów wojskowych. 

Pomimo że sceny wyjazdu mogły zostać w pewnym stopniu zainscenizowane propagandowo (kobieta z dzieckiem na pierwszym planie), to z pewnością ruchy ukraińskiej armii wzbudzają poparcie i wielkie zainteresowanie mieszkańców. 

Jednocześnie nasila się nacisk na jednostki stacjonujące nadal na Krymie. Nocą nieznany snajper ostrzelał pozycje 174. brygady rakietowej obrony powietrznej Ukrainy w Sewastopolu. Nikt nie został ranny, ale uszkodzono sprzęt, ogniem karabinu wyborowego SWD. W niedzielę około 80 nieoznakowanych żołnierzy przy współudziale grupy "krymskiej samoobrony" wdarli się na teren bazy lotniczo-rakietowej w Nowofiodorowce na zachodzie Krymu.

Lotnisko znajduje się około 70 km od Sewastopola i w czasach ZSRR była to główną bazą lotnictwa Floty Czarnomorskiej. Znajduje się tu między innymi pełnowymiarowa atrapa pokładu startowego lotniskowca Admirał Kuzniecow, na której ćwiczono starty myśliwców pokładowych.

W niedzielę oddziały rosyjsko-krymskie sforsowały ogrodzenie i wdarły się na teren bazy. Pas startowy został zajęty przez Rosjan, którzy rozstawili na nim stanowiska karabinów maszynowych. Ukraińska załoga została zablokowana w budynkach lotniska. Jest to drugie kontrolowane przez Rosjan lotnisko na Krymie, które może posłużyć do transportu żołnierzy. Niemal od początku działań na Krymie nieoznaczone jednostki kontrolują lotnisko Belbek. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. z prawej flanki

  i co w takiej sytuacji moźe na dobra sprawe uczynić Ukraina? Podjać walke? Jakie chociaźby gwarancje ma rzad w Kijowie ,źe na druga strone wzorem jednodniowego d-cy ukraińskiej floty nie przejda kolejni wyźsi oficerowie a cale jednostki nie pójda w rozsypke? Źadnych ,a za powtarzanymi w kólko frazesami o wierności armii czai sie chyba strach przed wystawieniem ich na próbe - która zreszta wlaśnie wielkimi krokami nadchodzi. Czy Kijów zdecyduje sie na faktyczna konfrontacje z Kremlem? Mimo tych ostatnich ruchów ukraińskich pododzialów - moim zdaniem raczej nie ,bo tak naprawde źaden analityk nie jest w stanie przewidzieć skutków nawet przypadkowego starcia czy wymiany ognia. Nie wyobraźam sobie tam regularnej wojny ,ale teź chyba jej sobie i Gruzini w 2oo8 nie wyobraźali na taka skale - aź podeszla im niemal pod sama stolice. Faktem natomiast jest ,źe chyba ograniczona wojne wyobraźaja sobie planiści Putina i to Rosja jest przygotowana na militarna eskalacje tego sprokurowanego przez siebie konfliktu. Nie jest to dobry prognostyk pokoju w naszym rejonie świata - chociaź uwaźam ,źe Rosjanie raczej daźa do "malej ,zwycieskiej wojenki" a po ostatecznym oderwaniu Krymu i udzieleniu bolesnej "nauczki" majdanowemu rzadowi w Kijowie zdadza sie potem ochotnie na miedzynarodowa "pokojowa"mediacje. Czyli reasumujac ; bedzie pokój - tym razem z "rosyjskim obiciem" i dalsza gra Kremla na dezorganizacje i doslowne bankructwo Ukrainy ,bo chociaź w ostatecznym rozrachunku straci teź na tej niesamowitej awanturze i Rosja ,ale za to Kijów bez watpienia zostanie rozloźony na przyslowiowe i doslowne lopatki. A co najgorsze ; na barki UE spadnie caly cieźar jego dalszego utrzymania przy źyciu. Ot ,i caly rosyjski plan.

  1. Zgryźliwy

   @z prawej flanki? Czy z Rosyjskiej ambasady? Bo tak to zabrzmiało.

  2. robhood

   odnosnie rozwalenia prestizu kijowa masz racje ... ludnosc rosyjska [ bo o to tu chodzi ] to nie tylko Krym.[patrz wikipedia pod wyszukiwaniem: narodowosci w Ukranie. Krym jest poczatkiem i sprawdzianem nowej 'administracji' Kijowa i Ukrainy ta sprawa jest rozwojowa na szeroka skale [ nie ogladam tv - analiza wlasna ].

 2. Bogdan

  J. Gebels + A. Hitler = W. PUTIN

  1. Artwi

   Wiesz, nawet propaganda powinna trzymać jakiś poziom intelektualny. Zbyt prymitywna, jak twoja, wywołuje odwrotne skutki.

  2. JMK

   Bogdan - pisz takie komentarze proszę na WP, Onecie czy Interii . Tam jest poziom zbliżony do tego co napisałeś.

 3. Mateusz

  Mam prosbe, czy moglby ktos wkleic link do video podanego w tytule tematu? Niestety z pozycji telefonu nie widze tego nagrania. Dzieki.

 4. Rysiek

  Przypomina mi sie ten ukraiński żołnierz, który w iraku nie pozwolił wjechać na teren bazy ciężarówce wypełnionej materiałem wybuchowym ,bodajże dostal zegarek za to.

 5. Mateusz

  W tytule tego wpisu widnieje informacja o zalaczonym filmie... jednak z pozycji mojego telefonu nie widze go. czy moglby ktos go podac w komentarzu??

 6. nordic

  Skąd oni Humvee mają?

  1. pieseł_wow

   Z dosyć dawnej pomocy od USA - całe 10 sztuk :)

  2. Artur

   Dostali kilka lat temu 10 sztuk. Nadal jak widać są sprawne.

  3. Mike

   Również mnie to ciekawi. Może zachodnia pomoc?

Reklama