Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie zajmują kolejne lotnisko na Krymie. Przegrupowania ukraińskich sił zbrojnych (video)

Fot. Youtube
Fot. Youtube

Rosyjscy żołnierze i krymscy ochotnicy wtargnęli do bazy lotniczo-rakietowej w Nowofiodorowce, osaczając ukraińską obsługę. Tymczasem wielokilometrowe kolumny ukraińskich wojsk zmierzają do graniczącego z Krymem obwodu chersońskiego na ogłoszone własnie wielkie manewry wojskowe. 

Ukraińskie oddziały, między innymi jednostki zmechanizowane z Lwowa i Żytomierza przemieszczają się na południe, gdzie w graniczącym z Krymem okręgu mają odbyć się manewry z udziałem różnych rodzajów sił zbrojnych. W obecnej chwili władze wojskowe odmawiają udzielenia bardziej szczegółowych informacji, zasłaniając się tajemnicą. 

Szef Zachodniego Centrum Medialnego Ministerstwa Obrony, podpułkownik Ołeksandr Poronjuk, potwierdził te informacje, prosząc jednocześnie, aby mieszkańcy kraju okazali się wyrozumiałością i przede wszystkim unikali włączania się do ruchu wewnątrz kolumn pojazdów wojskowych. 

Pomimo że sceny wyjazdu mogły zostać w pewnym stopniu zainscenizowane propagandowo (kobieta z dzieckiem na pierwszym planie), to z pewnością ruchy ukraińskiej armii wzbudzają poparcie i wielkie zainteresowanie mieszkańców. 

Jednocześnie nasila się nacisk na jednostki stacjonujące nadal na Krymie. Nocą nieznany snajper ostrzelał pozycje 174. brygady rakietowej obrony powietrznej Ukrainy w Sewastopolu. Nikt nie został ranny, ale uszkodzono sprzęt, ogniem karabinu wyborowego SWD. W niedzielę około 80 nieoznakowanych żołnierzy przy współudziale grupy "krymskiej samoobrony" wdarli się na teren bazy lotniczo-rakietowej w Nowofiodorowce na zachodzie Krymu.

Lotnisko znajduje się około 70 km od Sewastopola i w czasach ZSRR była to główną bazą lotnictwa Floty Czarnomorskiej. Znajduje się tu między innymi pełnowymiarowa atrapa pokładu startowego lotniskowca Admirał Kuzniecow, na której ćwiczono starty myśliwców pokładowych.

W niedzielę oddziały rosyjsko-krymskie sforsowały ogrodzenie i wdarły się na teren bazy. Pas startowy został zajęty przez Rosjan, którzy rozstawili na nim stanowiska karabinów maszynowych. Ukraińska załoga została zablokowana w budynkach lotniska. Jest to drugie kontrolowane przez Rosjan lotnisko na Krymie, które może posłużyć do transportu żołnierzy. Niemal od początku działań na Krymie nieoznaczone jednostki kontrolują lotnisko Belbek. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.