Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wprowadzają kolejne Su-35

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie wprowadzili do służby kolejne sześć myśliwców Su-35, które zostały rozlokowane w Zachodnim Okręgu Wojskowym w regionie Tweru.

Rosyjskie źródła wojskowe poinformowały zakończeniu formowania eskadry myśliwców Su-35S w jednym z pułków lotniczych Zachodniego Okręgu Wojskowego stacjonującego w regionie Tweru w środkowej Rosji. Było to możliwie dzięki dostawie nowych sześciu maszyn do jednostki, które dołączyły do wcześniej tam stacjonujących samolotów tego typu. Nowe myśliwce Su-35 zastąpią przestarzałą pulę samolotów pułku lotniczego. 

 Piloci wojskowi i technicy przyjęli nowe samoloty na terenie zakładu produkcyjnego w regionie chabarowskim położonym na dalekim wschodzie kraju. Ponadto piloci przeszli ponowne szkolenie w Lipiecku, gdzie używali specjalnych symulatorów, m.in. do wykonywania szybkich manewrów akrobatycznych przy pełnych prędkościach i obciążeniach. 

Su-35 to wielozadaniowe samoloty myśliwskie, produkowane przez Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego, określane są w Rosji jako maszyny generacji 4++. Myśliwce wyposażone są w najnowszą awionikę,  podstawowym wyposażeniem samolotu jest nowoczesna stacja radiolokacyjna M035 Irbis-E, wyposażona w antenę z pasywnym skanowaniem fazowym. Producent podaje, że pozwala ona na jednoczesne śledzenie do 30 celów powietrznych, zwalczanie ośmiu z nich lub śledzenie do 4 celów naziemnych przy jednoczesnym skanowaniu przestrzeni powietrznej.

Su-35 wyposażony jest w silniki o zmiennym wektorze ciągu, a jego zasięg 3,6 tys. km może zostać zwiększony w sposób niemal nieograniczony dzięki zdolności do tankowania w locie. Maszyna osiąga prędkość ponad 1,5 Macha i pułap 15 tys. metrów, przenosząc do 8 ton uzbrojenia na 14 pylonach. Obejmuje ono szeroką gamę bomb, rakiet i pocisków kierowanych powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Maszyny tego typu znajdują się na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych, zostały także wyeksportowane do Chin, na dostawy pierwszych samolotów czeka Indonezja.

Reklama

Komentarze (7)

 1. niewidzialny

  Te samoloty na radarach wyglądają jak TIRy na drogach,szkoda pilotów.

  1. Xd

   Gdzie służyłeś na radarach że miałeś możliwość oceny widoczności tego samolotu

  2. Paweł

   Nie trzeba służyć w wojskach radiolokacyjnych, by mieć wiedzę n.t. samolotów i w tym przypadku, n.t. np. śladu radarowego Su-27 czy jego klona Su-35...wystarczy poczytać. Su 27/30/35 od dawna uważane są za łatwo i z bardzo daleka wykrywalne nie tylko ze względu na swoją wielkość,ale i specyficzne kształty, dla których fale radarowe są bezlitosne. To jest wiedza powszechnie znana i niespecjalnie ukrywana nawet przez samych Rosjan.

  3. fan towarzystwa

   Tia, wystarczy poczytać forumowych "ekspertów" typu davien, GB, prawieanonim, bender i całą resztę towarzystwa, abc i innych...

 2. GB

  Robi wrażenie. 8 ton uzbrojenia na 14 pylonach. A do tego jeszcze piękny.

  1. Davien

   9770kg uzbrojenia na 11 pylonach to nasze F-16 zabieraja:)

  2. dyz

   nasze f16 biorą 7,7 tony

  3. GB

   Słaby samolot z przestarzałą awioniką np. brak radaru AESA. Rakiety powietrze powietrze to są porównywalne z pierwszymi wersjami AIM-120A, jeśli chodzi o powietrze-ziemia to nie ma niczego porównywalnego z AGM-158 JASSM-ER, w które są integrowane nawet polskie F-16. No F-16 też ma udźwig 8 ton, do tego można założyć mu zbiorniki konforemny, przez co można wykorzystać więcej pylonów pod uzbrojenie. Ten rosyjski Su-35 jest na poziomie najnowszych wersji F-16, co oznacza że takim nowym wersją F-15 do pięt nie dorasta, a o F-22 i F-35 nawet nie ma co mówić.

 3. Malgorzata

  Sam pomysł zakupu czegos innego skonczylby sie "odkryciem afery" lub odnalezieniem dzieciecej pornografii na komputerach myslacych inaczej.

  1. Fred - taki "twardy"

   Tak, tak. "Małgosie" na tych filmach są "fajniutkie".

 4. Johann

  Czyżby znów wyprzedzili USAF, to nie wiarygodne! A jak my wyglądamy w produkcji czy kupna czego kolwiek...

  1. Davien

   Johan, jak mówisz o USA sprzed 40 lat to tak, troche wyprzedzili ale do dzisiejszych czasów to im jakies 20 lat brakuje:)

 5. :))

  Pasowałoby nam dokupić samolot przewagi powietrznej bo F16 i F35 to na za mało... 16 Eurofighter lub F15 uzupełniłby ewidentną lukę w naszym lotnictwie ... Można by pomyśleć o zakupie 8 F15 i 8 F18 GLOVER ....

 6. Davien

  Skandalem jest to, że kupujemy niesprawdzone w walce F-16 i F-35 zamiast doinwestować program MiG-29 albo kupić właśnie rosyjskie Su-35

  1. Palmel

   Sprawdzone w walce F16 w Iraku nie przegrały nigdy ale za nimi leciał samolot WRE, F35 Izraelski sprawdzony i zderzył się w Syrii z rosyjskim ptakiem w lutym czy marcu 2018, 90 mln USD przepadło a migi 29 mają jeden z najlepszych płatowców na świcie tylko dołożyć elektronikę z F22 czy 35 i będzie nie do pobicia

  2. Brumek

   POwinnismy tez kupic sprawdzone w boju karabiny Maxim, noze, tasaki... Moglismy sami produkowac MiGi w Mielcu... modernizowac i moze eksport? Ech... ktorej ekipie podziekowac?

  3. t

   Co z NATO? Mamy być jak Turcja? Myślisz że kto może być naszym przeciwnikiem?

 7. prawieanonm

  SU-35 to prawdziwa maszyna bojowa o doskonałym udźwigu i zasięgu, sprawdzona bojowo. Eksploatowana jest w różnych skrajnych warunkach pogodowych i farba z niej nie odpada.

Reklama