Siły zbrojne

Rosjanie szkolą się na BMP-3M

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W Zachodnim Okręgu Wojskowym rozpoczęto szkolenia kierowców bwp BMP-3M. Kurs przebiegał będzie z wykorzystaniem centrum szkoleniowego zlokalizowanego w regionie Woroneża.

Centrum szkoleniowe młodszych specjalistów wojsk pancernych i zmechanizowanych w Ostrogorożku już wcześniej otrzymało na stan najnowsze BMP-3M, które mają wspierać proces prowadzenia treningów i szkoleń. W ramach zaplanowanych szkoleń przeznacza się do 10 godzin ćwiczeń na specjalistycznych symulatorach i trenażerach, a następnie rozpoczyna się trening praktyczny, w ramach którego każdy kierowca ma przejechać ponad 200 kilometrów w różnych warunkach terenowych. Jednym z elementów jazdy jest nauka pokonywania przeszkód terenowych, jak np. stoki, skarpy czy niewielkie sztuczne przeszkody. Ponadto trening obejmuje jazdę w szyku czy pokonywanie pól minowych po uprzednio wytyczonych  przejściach. Dodatkowym elementem jest zapoznanie szkolonych z układem napędowym i jezdnym wozu oraz zasadami jego eksploatacji.

Kurs zakończyć się ma egzaminem końcowym polegającym na losowym wykonaniu ćwiczeń testowych z jazdy i użytkowania BMP-3M. 

BMP-3M to zmodernizowana wersja BMP-3. Jego załoga liczy trzech ludzi i siedmiu żołnierzy desantu. Wóz ma 6805 mm długości, 3150 mm szerokości i 2300 mm wysokości. Prześwit wynosi 450 mm a DMC ok. 22 tony.

Uzbrojenie zamontowano w wieży Bachcza-U i składa się z 100-mm armaty 2A70 (szybkostrzelność 10 strz/min i zasięg ognia 4000 metrów), 30-mm armaty automatycznej 2A72 (szybkostrzelność 300 strz/min i zasięg 4000 metrów) oraz 7.62-mm km PKTM o maksymalnym zasięgu strzelania 2000 metrów.

Wóz ma zamontowane dodatkowe zestawy dopancerzenia, w tym reaktywnego oraz nowoczesny SKO Witaź. Jako napęd zastosowano silnik wysokoprężny UTD-32T o mocy 660 KM przy 2600 obr/min. Maksymalna prędkość jazdy wynosi ponad 70 km/h pływania do 10 km/h a zasięg ponad 600 km. Pojazd może pokonać nachylenie 35 proc., pochylenie 20 proc., rowy o szerokości 2500 mm i ścianki o wysokości 800 mm. Ponadto może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych, w zakresie temperatur od -50 do +50°C.

Dotychczas Ministerstwo Obrony FR zamówiło do 300 BMP-3M, a pakiety modernizacyjne pozyskały m.in. ZEA.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.