Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie szkolą się na BMP-3M

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W Zachodnim Okręgu Wojskowym rozpoczęto szkolenia kierowców bwp BMP-3M. Kurs przebiegał będzie z wykorzystaniem centrum szkoleniowego zlokalizowanego w regionie Woroneża.

Centrum szkoleniowe młodszych specjalistów wojsk pancernych i zmechanizowanych w Ostrogorożku już wcześniej otrzymało na stan najnowsze BMP-3M, które mają wspierać proces prowadzenia treningów i szkoleń. W ramach zaplanowanych szkoleń przeznacza się do 10 godzin ćwiczeń na specjalistycznych symulatorach i trenażerach, a następnie rozpoczyna się trening praktyczny, w ramach którego każdy kierowca ma przejechać ponad 200 kilometrów w różnych warunkach terenowych. Jednym z elementów jazdy jest nauka pokonywania przeszkód terenowych, jak np. stoki, skarpy czy niewielkie sztuczne przeszkody. Ponadto trening obejmuje jazdę w szyku czy pokonywanie pól minowych po uprzednio wytyczonych  przejściach. Dodatkowym elementem jest zapoznanie szkolonych z układem napędowym i jezdnym wozu oraz zasadami jego eksploatacji.

Kurs zakończyć się ma egzaminem końcowym polegającym na losowym wykonaniu ćwiczeń testowych z jazdy i użytkowania BMP-3M. 

BMP-3M to zmodernizowana wersja BMP-3. Jego załoga liczy trzech ludzi i siedmiu żołnierzy desantu. Wóz ma 6805 mm długości, 3150 mm szerokości i 2300 mm wysokości. Prześwit wynosi 450 mm a DMC ok. 22 tony.

Uzbrojenie zamontowano w wieży Bachcza-U i składa się z 100-mm armaty 2A70 (szybkostrzelność 10 strz/min i zasięg ognia 4000 metrów), 30-mm armaty automatycznej 2A72 (szybkostrzelność 300 strz/min i zasięg 4000 metrów) oraz 7.62-mm km PKTM o maksymalnym zasięgu strzelania 2000 metrów.

Wóz ma zamontowane dodatkowe zestawy dopancerzenia, w tym reaktywnego oraz nowoczesny SKO Witaź. Jako napęd zastosowano silnik wysokoprężny UTD-32T o mocy 660 KM przy 2600 obr/min. Maksymalna prędkość jazdy wynosi ponad 70 km/h pływania do 10 km/h a zasięg ponad 600 km. Pojazd może pokonać nachylenie 35 proc., pochylenie 20 proc., rowy o szerokości 2500 mm i ścianki o wysokości 800 mm. Ponadto może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych, w zakresie temperatur od -50 do +50°C.

Dotychczas Ministerstwo Obrony FR zamówiło do 300 BMP-3M, a pakiety modernizacyjne pozyskały m.in. ZEA.

Reklama

Komentarze (12)

 1. ito

  Wartości nachylenia i pochylenia to raczej w stopniach niż w procentach. 35 stopni to jakieś 70%, trochę więcej niż przeciętnie robią czołgi, 20 stopni to ok. 36%. 35 i 20% zakłada jazdę po prawie płaskim (19 stopni nachylenia to zadanie raczej dla samochodu osobowego).

 2. Rzyt

  Tak tak 12,7mm. Pewnie teraz zintegruja kto rosomak z 12,7mm. Bwp 1 sprzedać z t 72 i kupić m346 Master lub f 16 lub rakiety...nie popełniać błędów 2 RP a raczej sanacji sabotazystow. Lotnictwo, rakiety bez tego nie warto koszar otwierać

  1. Wydra

   Bzdura. I tyle w sumie wystarczyć powinno ale żeby przeszło dodam. OpL i wojska lądowe.

  2. A.K

   Jaki specjalista, żeby chociaż wiedział cokolwiek na temat teraźniejszej wojny. Jeżeli chodzi o Nasz kraj to nie ma kompletnie żadnego sensu wymieniać bezużyteczny sprzęt na bezuzyteczny sprzęt i to w dodatku droższy.

 3. Hejka

  Panowie, panowie. trochę pokory dla materiałoznawstwa, metalurgii i grafenu. Zastąpienie w produkcji pancerza który można podziurawić kalibrem 12,7 mm, pancerzem na bazie ceramiki, grafenu czy węglika krzemu lub innego super-materiału, którego nie przebije pocisk 20 mm, jest proste trzeba tylko posiadać technologię produkcji takiego pancerza. To co Rosjanie pokazują i eksportują nie musi oznaczać że nie posiadają takiej technologii. Ekonomika wojny ma inny rachunek kosztów niż okres pokoju. Nie ma obowiązku dzielić się też odkryciami naukowymi. Silnika nie ulepszą ot tak ale pancerz cztery razy droższy może być dwa razy mocniejszy, trwalszy.

 4. Alois

  Uwzględniając rosyjski brak poszanowania życia swoich żołnierzy, to ten słabo opancerzony ale silnie uzbrojony pływający BWP jest doskonały. Szybkie liczne zagony są w stanie zająć duży obszar, wyjść na tyły a dzięki zróżnicowanemu uzbrojeniu w tym w ppk, jest w stanie walczyć nawet z czołgami. Groźna rzecz, adekwatnie zaprojektowana do agresywnych działań Moskwy!! Po stronie NATO natomiast będą dużo mniej liczne, wolniejsze, słabiej uzbrojone choć lepiej opancerzone ciężkie BWP. Jaki będzie wynik starcia gdy naprzeciw np. pojedynczych Borsuków wyjadą dziesiątki BMP3M? Czym wtedy rekompensować przewagę ogniową i liczebną sił wroga??

  1. Wydra

   Zwiększeniem nakładów na armię? Nowoczesny sprzęt. Zwiększyć liczebność? Więcej szkoleń? Podejrzewam do czego pijesz więc... Prawda taka że Ppk kornet rozniesie każdy NATOwski BWP.

 5. Wydra

  Setka i 30 na grzbiecie. W razie potrzeby to i korneta zamontuja. Mobilny bardzo a zawsze lepsza taka osłona dla ludzi niż paka stara (to tak dla przeciwników moderki bwp1 do czasu nadejścia Borsuka) jak dla mnie Rosjanie (w przeciwności do nas) zważywszy na okoliczności zawsze podejmuja właściwe decyzje.

  1. Piotr

   Dobrze że tyko dla ciebie :P

  2. Davien

   Panie Wydra, nic nie zamontuja bo to włąsnie te działo 100mm robi za wyrzutnię ppk i specjalnych pocisków odłamkowych, niczym innym z niego nie postrzelasz:)

  3. Wydra

   A nie? Słucham? Pewnie nic więcej nie napiszesz......... Mr. Davien otóż ich pancerzw są lepiej chronione, z 12.7 nie przebijesz. Zwał jak zwał a ppk kornet idzie założyć.

 6. szkoda gadać

  Znów Rosjanie pokazali jaki BMP należy proktować.

  1. Covax

   W Polsce mamy BWP nie BMP ;-)

  2. Davien

   Co pokazali?? BWP ze skopanym przedziałem dla desantu bo uparli się na kadłub lekkiego czołgu? Czy BWP p pancerzu przebijalnym nawet z WKM-u?

  3. Nojatotamnwm

   60 mm pancerza na froncie spokojnie zatrzymuje 30 mm pociski. WKM to może co najwyżej połaskotać :)

 7. Buba

  Sprzęt jednorazowego użytku w przypadku trafienia nawet kalibrem 12,7 jest po zawodach. O ładunkach wybuchowych nawet nie będę wspominał.

  1. Buba czytaj okiem a nie uchem

   Czytanie ze zrozumieniem to podstawa. " Wóz ma zamontowane dodatkowe zestawy dopancerzenia, w tym reaktywnego oraz nowoczesny SKO Witaź. "

  2. mietek

   A ile masz w naszej armii sztuk broni o kalibrze 12,7? Już widzę jak polski żołnierz biega pośród czołgów i bewupów przeciwnika z 25 kilogramowym WKMem, aby trafić jakiegoś w boczny pancerz. Zresztą dysponują do nich pancerzem dodatkowym, w tym reaktywnym.

  3. Sławek

   2,30 m wysokości - nawet niewielkie nierówności terenu spowodują ,że trudno będzie go wykryć a więc i zniszczyć

 8. bryxx

  Szkola sie przynajmniej na symulatorach i w centrum szkolenia nie tak jak Amerykanie na naszych drogach.

 9. QRF

  BMP-3M jest odporny na ogień z amunicji przeciwpancernej 12,7x99 jak i 12,7x102mm.

 10. snajper.

  Panowie ,dajcie na luz , BWP którego można podziurawić jak sito karabinem przeciw sprzętowym 12,7mm.

  1. Marek1

   jasne, ty wolisz być wożony do walki pod brezentem na pace stara/jelcza. Zdecydowanie lepsza ochrona ...

  2. tylko Uzupełniam

   @snajper Dziwne, co nie ?? a mimo wszystko ten BWP jest kupowany i użytkowany przez kilkanaście armii świata, bierze udział (z powodzeniem) w działaniach bojowych itd. itd...

  3. Piotr

   Nie dopuści Cię z tym karabinem na 2000m, będzie naparzał z 30 i 100.

 11. Zawisza_zielony

  W przeciwieństwie do naszych Bwp1 ich są nowe.

 12. rydwan

  ten BMP 3 wygląda jak zlom .

Reklama