Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie strzelają pociskami balistycznymi także z okrętów podwodnych

Start pocisku balistycznego R-29R - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Start pocisku balistycznego R-29R - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Pierwszy w tym roku start rosyjskiej morskiej rakiety strategicznej odbył się 19 października br. z pokładu atomowego okrętu podwodnego K-433 Swiatoj Gieorgij Pobiedonosiec podał przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony narodowej.Należąca do Floty Oceanu Spokojnego jednostka znajdowała się na Morzu Ochockim, zaś celem dla rakiety R-29R był oddalony o ok. 6500 km poligon Cziża znajdujący się w południowej części Morza Barentsa. Powód wystrzelenia rakiety jest identyczna jak w przypadku testowanego wcześniej tego samego dnia Topola, czyli potwierdzenie stabilności podstawowych parametrów technicznych rakiet po przedłużeniu resursu.

K-433 to okręt podwodny proj. 667BDR Kalmar (Delta III), jeden z trzech pozostających jeszcze w służbie. Wszystkie okrętu tego typu znajdują się we Flocie Oceanu Spokojnego i bazują w mieście Wiluczinsk na Kamczatce.

W tym roku jest to, jak dotychczas, jedyna rosyjska rakieta strategiczna wystrzelona z okrętu podwodnego. W zeszłym roku dokonano 7 strzelań rakiet tej klasy, z czego 5 przypadało na testy nowej rakiety Buława.

(PG)
Reklama

Komentarze

    Reklama