Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie rozpoczynają prace nad następcą MiGa-31

Dwa MiGi-31 - fot. mil.ru
Dwa MiGi-31 - fot. mil.ru

W Rosji rozpoczęły się prace projektowe nad następcą myśliwca przechwytującego MiG-31, ogłosił dowódca Sił Powietrznych FR gen. Wiktor Bondariew. Pierwszy prototyp ma powstać do 2020 r.Czytaj też: Zmodernizowane MiGi-31 w rosyjskim lotnictwie

Bondariew stwierdził, że rosyjskie lotnictwo potrzebuje zupełnie nowego myśliwca przechwytującego dalekiego zasięgu, który spełniałby wymagania współczesnego pola walki  Nowa maszyna mogła by zastąpić obecnie eksploatowaną flotę 122 MiG-31  do 2028 r.

Według Bondariewa modernizacja wszystkich myśliwców MiG-31 rosyjskich sił powietrznych do standardu MiG-31BM (m.in. ulepszona awionika, nowa stacja radiolokacyjna o zasięgu wykrywania do 320 km oraz ulepszony system kierowania ogniem) kosztowałaby 50 mld rubli, więc jest to nieopłacalne. Wciąż pozostaje jednak w mocy kontrakt na modernizację 60 maszyn podpisany w 2011 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony z zakładami lotniczymi Sokoł.

Czytaj też: Inwestycyjne plany rosyjskiego lotnictwa wojskowego

Mikoyan M-31BM jest jednym z najszybszych myśliwców przechwytujących na świecie. Jego prędkość maksymalna to 2,83 macha (3000 km/h), a maksymalny zasięg to 1,450 km. Może on przechwytywać cele znajdujące się w odległości do 280 km, na co pozwala mu zaawansowany radar i rakiety dalekiego zasięgu K-37 (NATO - AA-X-13 Arrow).

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama