Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie przejmują majątek prezydenta Ukrainy na Krymie

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

W Sewastopolu przeprowadzono nacjonalizację kilkunastu zakładów przemysłowych, w tym stoczni należącej do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Władze Sewastopola zdecydowały 28 lutego 2015 r. w sumie o nacjonalizacji trzynastu przedsiębiorstw zlokalizowanych w obszarze jurysdykcji federalnej. Wśród przejętych zakładów była również stocznia remontowo – produkcyjna AO „Sewastopolskie, morskie zakłady przemysłowe” należąca do Petra Poroszenki.

Rosjanie przypomnieli przy tym, że w czasie kampanii wyborczej Petro Poroszenko podobno obiecywał, że po objęciu prezydentury nie będzie się zajmował biznesem i sprzeda wszystkie swoje zakłady w tym stocznię na Krymie. Później jednak zmienił zdanie.

Zgodnie z oficjalnym rosyjskim komunikatem dotyczącym nacjonalizacji: „Potrzeba takich działań wynika z faktu, że władze Sewastopola są zobowiązane do zarządzania nieruchomościami miasta, a także stworzenia warunków niezbędnych do funkcjonowania miejskich zakładów przemysłowych. Dotyczy to interesów samego Sewastopola, jak i dziesiątków tysięcy jego mieszkańców”.

Nacjonalizacja objęła jeszcze wiele innych zakładów, które prawdopodobnie wcześniej była własnością Ukraińców, a w tym: AO „Siewmorsawod”, OOO „SiewmorDostroj”, OOO „SiewmorMasz”, OOO „SiewmorWierf”, GP „Wnieszekonomserwis”, OOO „JugsiewmorSerwis”, GP „SiewmorEnergo”, OOO „Nowaja era”, SPR „Karabieł”, OOO „Inkiermiebel”, OOO „Siewmorremo” i GP „Konstruktorskoje Biuro Radioswiazji”.

Reklama

Komentarze (16)

 1. fred57

  w rosji panuje bolszewia jak za czasow stalina,,,kradną w bialy dzien Ukrainskie fabryki, mordują cywilow,,strzelaja do pasazerskiego samolotu a szkopy martwią sie o samopoczucie putina......

 2. ito

  Cóż, wojna to koszmar- wydrze człowiekowi to, co ma najcenniejszego...:)

 3. gosc

  W Donbasie ruscy kradna kopalnie i zaklady. To i na Krymie tez kradna co sie da. Ot typowy ruski sposob na biznes. Najlepiej napasc i ukrasc.

 4. prawiczek

  Korwin-Mikke, zwolennik działań Putina na Ukrainie, aneksji Krymu no i samego Putina, z dumą spogląda na poszanowanie prawa własności w tej wspaniałej, nienawidzącej zgniłej Unii Rosji.

 5. news

  nie nacjonalizacja, a pospolita kradzież

  1. Marek

   Ty się zupełnie na tym nie znasz. Choć powinieneś wiedzieć, że Rosjanie od dawna bardzo lubią "wyzwalać". Tak więc nie ubliżaj Rosjanom, bo oni nie kradną, ani nie nacjonalizują, tylko jak dobry rosyjski obyczaj każe, po staremu "wyzwalają". ;)

 6. wert

  Na biednego nie trafiło, ale zaczyna to przypominać powrót komuny

 7. przedsiębiorca

  STRASBURG i zabezpieczenie majątków ruskich oligarchów i firm państwowych jak Gazprom na zachodzie i to natychmiast. Już Chodorkowskiemu wiszą 60 miliardów $ bo odsetki lecą ciekawe ile będa winni za jeszcze więszy majątek.

 8. Lucek

  Na rzecz odszkodowań rewirować majatki ruskich na zachodzie. Nie ma zmiłuj dla złodziejstwa made in Russia.

 9. olo

  Ukraina powinna poprzez kancelarie prawne zajmować ROSYJSKI majątek Gazpromu w Europie tak aby straty zostały wyrównane.

 10. jang

  "Niezłomny jest wielki nasz Związek Radziecki ,RUŚ WIELKA na wiele złączyła go lat.." CZY TO WIERNE tłumaczenie hymnu...miłującego pokój państwa odżegnującego się od ZSRR??

  1. zdzich

   Przecież oni uważają że ZSRS był dobry.To taki naród.Im władza im więcej krzywdy wyrządzi tym bardziej ją kochają.

 11. wallander

  Rosja... biała, czy czerwona to zwykły złodziej... była, jest i nim będzie... skok technologiczny, cywilizacyjny to najechać czołgami sąsiada i ukraść całe fabryki i wywieźć muzea... tak było od wieków i nic sie w tym temacie nie zmieniło!

 12. Nemido

  Od 39 do 89r. Rosjanie grabili Polskę, teraz przyszedł czas na Ukrainę, kto następny? Znowu Polska ?

 13. rurek

  Będzie następny proces w Strasburgu. Chodorkowski wygrał 52 mld dolarów. Ciekawe ile wygra Poroszenko i inni ukraińscy właściciele firm na Krymie. Kiedyś to trzeba będzie zapłacić.

  1. wert

   Ruscy nie mają zamiaru zapłacić. Odsetki dzienne biją w maskarycznej wysokości. Pewnie i tak nie będą chcieli zapłacić. Skonfiksują jakieś ruskie majątki na Zachodzie. Oby. Bo jakoś nie kwapią się do śledztw w sprawie prania brudnych pieniędzy przez kremlowską wierchuszkę i ich mocodawcę, choć znane są firmy, pod przykrywką których trzymane są ich majątki w zachodnich bankach. Ale skandalu nie chcą. Przecież europejskie banki nie mogą być nieuczciwe, a już zwłaszcza największa pralnia na świecie, czyli Szwajcaria.

 14. miluś.pl

  Ciekawe który oligarcha to dostanie. A może sam el presidente sobie to weźmie?

 15. KDT

  Ciekawe czy UE jakoś na to zareaguje, poza wyrażeniem oburzenia tak bezczelnym złodziejstwem...

 16. podbipięta

  Wraca bolszewizm w czystej postaci.

Reklama