Siły zbrojne

Rosjanie „niebezpiecznie” przechwycili amerykańskiego Poseidona [WIDEO]

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykański samolot rozpoznawczy i patrolowy P-8A Poseidon lecący 26 maja w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Śródziemnym został znów "niebezpiecznie przechwycony" przez rosyjskie myśliwce Su-35 - informuje 6. Flota USA.

26 maja 2020 roku samolot US Navy P-8A lecący nad wodami międzynarodowymi we wschodniej części Morza Śródziemnego został przechwycony przez dwa rosyjskie samoloty Su-35. Manewr ten Amerykanie określili za bardzo niebezpieczny i niezgodny z układem INCSEA (Agreement for the Prevention of Incidents On and Over the High Seas  - uzgodnienie ws. zapobiegania incydentom na i nad akwenami pełnomorskimi) zawartym między USA i ZSRR jeszcze w 1972 roku. 

Rosyjscy piloci zajęli jednocześnie pozycję przy obu skrzydłach przechwytywanego Poseidona i tak kontrolowały jego lot przez 65 minut. Bliskie położenie Su-35 miało uniemożliwiać jego bezpieczne manewrowanie i dlatego przechwycenie zostało uznane przez USA za niebezpieczne i bezprawne. "Takie działania zwiększają ryzyko kolizji w powietrzu" - informowała w oficjalnym komunikacie 6. Flota USA.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu doszło do podobnych incydentów z udziałem maszyn tych samych typów. 15 kwietnia 2020 roku Su-35 dokonał przelotu w odległości ok. 7 metrów obok P-8A powodując turbulencje a następnie towarzyszył Amerykanom przez 42 minuty. Cztery dni później Rosjanie ponownie dwukrotnie przechwytywali amerykańskiego Poseidona. Za drugim razem Su-35 miał wykonać gwałtowny manewr przy wysokiej prędkości przed dziobem maszyny amerykańskiej, w odległości około 7 metrów od niej.

Su-35 to wielozadaniowe samoloty myśliwskie określane w Rosji jako maszyny generacji 4++. Myśliwce wyposażone są w najnowszą awionikę,  podstawowym wyposażeniem samolotu jest nowoczesna stacja radiolokacyjna M035 Irbis-E. Producent podaje, że pozwala ona na jednoczesne śledzenie do 30 celów powietrznych, zwalczanie ośmiu z nich lub śledzenie do 4 celów naziemnych przy jednoczesnym skanowaniu przestrzeni powietrznej. Zasięg Su-35 to 3,6 tys. km może zostać zwiększony w sposób niemal nieograniczony dzięki zdolności do tankowania w locie. Maszyna osiąga prędkość ponad 1,5 Macha i pułap 15 tys. metrów, przenosząc do 8 ton uzbrojenia na 14 pylonach. Obejmuje ono szeroką gamę bomb, rakiet i pocisków kierowanych powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Jak wynika z udostępnionych zdjęć  przechwytujące myśliwce miały na swoim uzbrojeniu m.in. pociski powietrze-powietrze R-27 "Wympieł" oraz rakiety średniego zasięgu R-77.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.