Siły zbrojne

Rosjanie najbardziej boją się tarczy antyrakietowej

Budynek centrum dowodzenia i kontroli bazy w Redzikowie, tzw. "deckhouse". Fot. U.S. Navy Lt. Amy Forsythe, Public Affairs Officer, Naval Support Facility Redzikowo
Budynek centrum dowodzenia i kontroli bazy w Redzikowie, tzw. "deckhouse". Fot. U.S. Navy Lt. Amy Forsythe, Public Affairs Officer, Naval Support Facility Redzikowo

Kolejne oficjalne wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiej armii i Kremla potwierdzają, że z punktu widzenia Moskwy największym problemem może być tarcza antyrakietowa USA rozmieszczona w Europie. 

Choć Rosjanie oskarżają NATO, że szykuje się do wojny, to właśnie mająca defensywny charakter tarcza wciąż pojawia się w wystąpieniach wojskowych i polityków. Moskwa obawia się, że jej powstanie – z kluczowymi elementami w Rumunii i Polsce – poważnie ograniczy rosyjskie możliwości ofensywne w Europie.

Rosja utrzymuje linię agresywnej retoryki wojennej, choć tradycyjnie to drugiej stronie wciąż zarzuca dążenie do konfliktu. 17 grudnia doszło do spotkania szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji z attaché wojskowymi akredytowanymi w Moskwie. Generał Walerij Gierasimow oznajmił, że scenariusze manewrów NATO wskazują, że Sojusz przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym. Dowodem na to ma być kontynuacja prac nad rozmieszczaniem w Europie elementów tarczy antyrakietowej USA, zwiększanie wydatków na obronność przez członków NATO, rosnąca aktywność wojskowa Sojuszu w krajach bałtyckich i Polsce, na Morzu Czarnym i na Bałtyku, wreszcie rosnąca intensywność ćwiczeń wojskowych NATO.

Oczywiście Gierasimow nie wspomniał, że większość tych zjawisk ma charakter reakcji na wcześniejsze agresywne działania i deklaracje Rosji. Tradycyjnie Moskwa odwraca kota ogonem i twierdzi, że to jej zbrojenia są obronną reakcją na działania NATO. Uwagę bardziej zwraca wymienienie na pierwszym miejscu tarczy antyrakietowej USA, co potwierdza, że ten właśnie projekt najbardziej spędza sen z powiek rosyjskim generałom i urzędnikom Kremla. Tradycyjnie też w rosyjskiej narracji pojawia się rzekome otwarcie Moskwy na dialog z NATO i ostrzeżenia przed możliwym wymknięciem się sytuacji spod kontroli w warunkach narastającego napięcia i militaryzacji obu stron.

image
Generał Walerij Gierasimow, szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji / Fot. mil.ru

Słowa szefa sztabu generalnego rosyjskiego wojska mają być ostrzeżeniem dla Zachodu, są skierowane do części elit rządzących mówiących o konieczności resetu relacji z Rosji i do opinii publicznej. Celem takich zabiegów jest straszenie Zachodu wybuchem wojny i podsycanie różnic wewnątrz wspólnoty euroatlantyckiej na tle stosunku do Rosji i generalnie roli NATO. Aby słowa Gierasimowa mocniej wybrzmiały, skomentował je rzecznik Kremla. – Nie jest tajemnicą, że trwająca ekspansja infrastruktury wojskowej NATO w kierunku naszych granic wywołuje niepokój – oświadczył Dmitrij Pieskow. Podkreślił też jedność poglądów w tej kwestii polityków i Kremla z „profesjonalistami” z rosyjskiej armii.

Komentarze (51)

 1. Fencer

  Gierasimow poniekąd ma rację...W czasie odprężenia atomowego w latach 70-tych ub. wieku, pierwszym układem o ograniczeniu zbrojeń strategicznych, był SALT-1, który dotyczył właśnie obrony antyrakietowej...Państwo, które będzie miało bardziej rozbudowaną i skuteczniejszą obronę antyrakietową, może uderzyć pierwsze, nie obawiając się odwetu!....Kilkadziesiąt lat pokoju na świecie istnieje dzięki zasadzie "gwarantowanego, obustronnego unicestwienia"....Z drugiej strony jednak, Rosjanie rozwijają bronie ofensywne, skupiając się na możliwości pokonywania przez nie zaawansowanych systemów antyrakietowych....Agresywną politykę Rosjan, można ukrócić wyłącznie przez intensywny wyścig zbrojeń, który doprowadzi do plajty FR...

  1. Danisz

   gdyby te instalacja były przeciwko FR to by je budowano w Kanadzie a nie w Polsce

  2. Davien

   Przeciw Rosji to sa GBI na Alasce i baterie THAAD w Stanach. do tego cakiem sporo pałętajacych się niszczycieli AEGIS BMD.

 2. Kapustin

  Hiper awangardy mizerne manewruja o nie pokonują 4g także szybko i prosto to ruska taktyka

  1. Łowca trolli

   Czy nie potrafisz zrozumieć oczywistego zdawałoby się faktu, że nie należy wypowiadać się w tematach, o których nie ma się nawet przysłowiowo bladego pojęcia? Pytanie z oczywistych względów ma charakter retoryczny, jakbyś tego pomimo wszystko nie potrafił zrozumieć... ;-)

 3. Darek S.

  USA droczą sie z Rosją, ale jej potrzebują dużo bardziej niż Polski do konfrontacji z Chinami. A to dla USA jest najważniejszy temat. USA rzucą nas na pożarcie Rosji bez wahania, tak jak uchwalili ustawę 447 w swoim Kongresie godzącą w żywotne polskie intersesy, aby dać nam sygnał, abyśmy nie wiązali z nimi nadziei. Niemcy kraj który kieruje poczynaniami Unii Europejskieji oraz Rosję łaczą więzy przyjaźni. Więzy te są dużo silniejsze i trwalsze niż więzy umowy stowarzyszeniowej Polski z Unią Europejską. Wystarczy odrzucić wystąpienia propagandowe obu tych stron i spojrzeć na fakty. Skoro wszyscy gracze łacznie z Chinami będa zabiegać o względy Rosji, to jak myślicie co USA lub Niemcy złożą jako dar na przeprosiny z Rosji ? Dlatego kolegowanie się z kolegą siłacza, który może nam nabić guza to złe rozwiazanie. Lepiej kolegowac się z siłaczem. Wie to przeciętnie inteligentne dziecko w kazdej piaskownicy. A czy wiedzą o tym nasi generałowie i nasi politycy ? Może oni nigdy nie byli w Piaskownicy.

 4. Olo

  ludzie, jak nie potraficie skorzystać z inteligencji wrodzonej lub nabytej to chociaż udawajcie. Czegokolwiek by nie pisać o Rosjanach to w tym temacie mają rację. Tarcza jako tarcza jest skierowana przeciwko Iranowi i przed niczym z terenu Rosji nie obroni. Natomiast jej elementy mogą zostać użyte ofensywnie właśnie przeciwko Rosji. Najgorsze są konsekwencje takiego użycia - zapłacimy my.

  1. Davien

   Olo, daruj sobie załosna rosyjska propagande, no chyba ze wierzysz w latajace wyrzutnie VLS Mk-41 z głowicami jadrowymi:))

  2. Użytkownik

   wierzę w amerykańskie testy BG 109 z wyrzutni Aegis Ashore MK41 z 19

  3. Davien

   Wow a niby kiedy te testy miały miejsce i jak udało sie wsadzić do kontenera mk-29 nieistniejące ladowe wersjie Tomahawków?? Ech dawno tak się nei usmiałem:)

 5. Tam

  Jest dokladnie zero szansy na to aby Stany przeprowadzily odwet na Rosje za atak na baze w Polsce. Porostu Polska nie jest warta takich czynow. Jak nie morzesz zrozumiec pomysl o tym rze Ameryka mogla zagrozic atomem Stalinowi w 1945 aby sie wycofal z Polski. Nie stalo sie bo Ameryka uwarzala przyszlosc stosunkow z Rosja jako rzecz najwarzniejsza. To samo dzis i jutro. Stosunki z Rosja sa zawsze wiekszej wagi.

  1. Davien

   Tam, bazę ABM atakuje sie jedynie w jednym wypadku i uwierz ze USA nie będą czekac co dalej Rosja zrobi.

  2. Nemo

   Amerykanie zapowiedzieli już w ubiegłym roku że w przypadku ataku na kraje bałtyckie lub Polskę Rosja strati region kaliningradzki. Można więc z tego wywnioskować co się stanie.

  3. fan fana

   Inny przyklad to Nordstream 2. Sankcje w sensum stricte tylko dla pozoru. W Amerycje taki proceder nazywa sie poison pill czyli sankcje ktore morzna latwo ominac. Wtedy Polska placi i robi laski za wielka usluge ktora sa niby sankcje a Ameryka morze powiedziec Rosji rze to tylko gra aby zadowolic tych Polaczkow no bo jest dosyc latwo ominac te sankcje. It tak bedzie rurociag bo interesy zachodu z Rosja sa warzniejsze od interesow Polskich. Ciekawe ile Polska zaplacila za ten pozor zankcji.

 6. odezwa

  Spokojnie bracia Rosjanie! Wiemy, że koordynaty celu/celów są już ustawione w waszych Iskanderach, Topolach i podobnych zabawkach dla dużych chłopców. Stąd też... nie bójcie się. To nie są rakiety ziemia-ziemia do niszczenia Moskwy. Śpijcie spokojnie!

  1. Odezwa

   Spokojnie "sojusznicy" Amerykanów! Federacja Rosyjska posiada potencjał militarny wystarczający do odparcia każdej agresji zbrojnej. Jednak nie bójcie się, że Rosjanie pierwsi zaatakują. Celami rosyjskich uderzeń odwetowych nie będą miasta, ale obiekty wojskowe agresywnego paktu. Możecie jednak spać spokojnie, jeśli oczywiście nie ulegniecie pokusie uderzenia znienacka!

  2. Wppr

   To chyba bardziej do Chinczykow to powinieneś napisać...

 7. Veritas

  W dniu 27.12.2019 roku rozpoczął dyżur bojowy pierwszy pułk Jasieńskiej Dywizji Rakietowych Wojsk Specjalnego Przeznaczenia FR, uzbrojony w rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi Awangard. Wyrzutnie rozmieszczono w rejonie dombarowskim Obwodu Orenburskiego. Rosja jest obecnie jedynym państwem uzbrojonym w taką broń. Wiele wskazuje na to, że przez wiele lat sytuacja w tym zakresie się nie zmieni...

  1. Davien

   Taak, to podsumujmy: Rosja ma 7-8 rakiet UR-100nUTTCh z dawno wyczerpanymi resursami i bez mozliwości ich odnowienia. Na nich zamontowali Awangardy do których dalej nie wiedza ile ważą ani jak maja zejść z orbity. No istotnie żadne państwo aż tak... nie jest:)

  2. robo

   widać że traktujesz informacje z Rossiya 1 jak najpoważniej ...... no to powodzenia tylko nie zapomnij ciepłych walonek i waciaka w drodze do wychodka na podwórzu ....

  3. GB

   I co w związku z tym???

 8. Wojciech

  Rosjanie boją się tarczy? Kto takie brednie wypisuje? Rosjanie właśnie zaprezentowali amerykańskim specjalistom wojskowym rakietę Avangard, o której w polskich mediach nawet się nie wspomina. Rakieta manewrująca o prędkości przekraczającej 12 tyś km/h. Mając taki sprzęt Rosjanie mają w nosie amerykańską tarczę antyrakietową.

  1. Stirlitz

   Oj Iwan, Iwan... czego to nie macie w tej rosji ;) gdybyście zrobili toalety w swoich chałupach to byłoby większe wrażenie niż ciągle straszenie rakietami ;)

  2. anda

   Oj Stirlitz zajmnij się naszym krajem, właśnie przed świętami wychodzi jaki jest poziom dobrobytu. Widzisz słomkę w cudzym oku a belki nie widzisz w swoim.

  3. Davien

   Wojciech, Awangard czyli dawny Ju-71 to szybujaca głowica hipersoniczna a nie pocisk manewrujacy. Do tego do tej pory Rosjanie nie wiedza nawet chyba ile waży i jak ma zejść z orbity bo wg nih osiaga 27Ma( I kosmiczna to ok 25Ma:) A 12tys km na godzine dla systemów ABM to powolny cel jak sa w stanie zwalczać cele lecące z 22-24Ma.

 9. anda

  Na tym przykładzie widać mentalność polaków jak coś nam pasuje to Gierasimow mówi prawdę, a jak nie to same kłamstwa. A nie przyszło wam do głowy, że to zwykła podpucha? Od OK do Redzikowa jest 170 km w linii, czyli praktycznie w zasięgu paru systemów rakietowych - dolot to kilka minut, i dlatego baza jest długo budowana i mało prawdopodobne aby była oddana do użytku. Zresztą Rosjanie dawno ostrzegli, że jakikolwiek podejrzany ruch w bazie to zostanie natychmiast zniszczona bez względu na konsekwencje. A inna sprawa, zwykle na wysokości środkowego wybrzeża kręci się jakiś okręt rosyjski, a w ile minut dolecą do bazy rakiety wystrzelone z okrętu znajdującego się na granicy wód terytorialnych - i czy my mamy coś do przeciwdziałania takim okrętom?

  1. Andrej

   Dla przypomnienia, baza Redzikowie ma służyć obronie a okręg kaliningradzki że swymi Iskanderami i gwardyjskimi armijnymi oddziałami ma czysto agresywny charakter.

  2. anda

   W takie bajeczki to nawet w przedszkolu nie wierzą a tak na poważnie to myślisz, że Rosjanie nie umieją liczyć? Jaka rakieta irańska przelatuje nad Polską? a idąc twoim rozumowaniem to każda nasza jednostka rozmieszczona w pobliżu OK ma charakter wybitnie ofensywny. Zresztą jak każda jednostka wojskowa no oprócz obsługujących stałe umocnienia. Każda jednostka może być w obronie lub w ataku - zależy tylko jak jest szkolona i jakie ma plany operacyjne. A jeżeli polska armia nie ma takich planów no to nie będę kończył.

  3. Davien

   Anda, ty naprawde chcesz jak widać unicestwienia Rosji, ciekawe czemu. Zapamietaj ze bazę ABM atakuje sie jedynie jak rozpoczynasz wojne jadrową i nikt w USA nie będzie czekał aż cos odpalicie więcej ale sami uderzą. A co do okretów to pomyśl gdzie są amerykańskei SSGN-y i co maja na pokładie:)

 10. raKO

  NATO nie jest i nigdy nie było zagrożeniem dla ZSRR czy Rosji, za to było i jest zaporą dla rosyjskiej ekspansji na drodze militarnej. Gdyby nie NATO, to juź dawno temu językiem urzędowym w całej Europie byłby rosyjski, a stolicą "zjednoczonej" Europy byłaby Moskwa, a nie Bruksela.

  1. ano

   I zapomniales jeszcze dodac, ze w takim ukladzie, w dalszym ciagu moda opierala by sie jedynie na waciakach i gumofilcach ....

 11. matrioszka

  Redzikowo nie zostanie zaatakowane rakietami z ładunkami atomowymi a nawet zwykłymi przez Rosjan w przypadku ataku na Polskę . Będzie im zależało na izolacji konfliktu - odsunięciu wsparcia USA i NATO dla Polski w czasie . Przy ataku na amerykańską bazę antyrakietową odpowiedz USA będzie raczej natychmiastowa .

 12. Kapustin

  Super centralka telefoniczna każdy telefon na jeden okręg wojskowy brakuje tylko flaszki a kto zna walerija ten wie że on lubi celebrować

 13. korniszon

  Bzdura! Rosjanie najbardziej się obawiają naszych elitarnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej!!!!

  1. Robert Ex.

   Dzięki 3 wyrzutniom PPK na województwo WOT pokona 1000 czołgów i 1300 BWP oraz tysiace opancerzonych pojazdow jakimi nam kraj zaleja! Bravo MON i Generalicja jaka dba bysmy nie mieli czym....

  2. Extern

   WOT nie ma walczyć z armią regularną bo od tego jest armia regularna. Ma wiązać walką grupy dywersyjne do czasu przybycia posiłków z najbliższej jednostki. Po co ciągle powtarzacie te banialuki?

  3. Robert Ex.

   Przebazowanie pancerniaków w całości spod Niemieckiej granicy w warunkach pokoju w okolice Siedlec zajełoby 4 dni -- w warunkach wojny raczej tygodnie {ale jednostki nie maja 100% stanu osobowego więc całe i tak nie wyruszą}. Po 12h 1/4 kraju od Wisły do wschodniej granicy będzie okupowana -- to kto będzie walczył ? Jakie jednostki ? Jakie Wojska Operacyjne ? To co jest w bazach na Mazurach oberwie rakietami -- po kilku minutach bombardowanie dobije co się da -- potem helikoptery szturmowe a na końcu podjada tam wojska NPLA i rozjadą resztki . Jaka Armia Regularna zostanie po 12h od ataku ? Nie mamy tam sił jakie dadzą odpór albo chociaż spowolnią --tylko ochotnicy będą mogli walczyć --ale niech maja czym palić wozy wroga . Niech maja szansę .

 14. sża

  Jestem ciekawy reakcji USA, gdyby tak Rosja wybudowała podobną bazę na Kubie, a jeszcze lepiej w Meksyku i ogłosiła, że te rakiety nie są skierowane przeciwko Ameryce, ale mają bronić Rosji przed atakiem np. Korei Północnej...

  1. Kiks

   Co ma Meksyk czy Kuba wspólnego z Rosją? Bo USA jest w NATO.

  2. Danisz

   weź se globus i narysuj prostą linię z Korei Pn. do LA albo z Iranu do NY a może zrozumiesz dlaczego te bazy powstają w Polsce i na Alasce i dlaczego twoje porównanie jest bezmyślne

  3. Davien

   Ale raz juz próbowali i musieli się w wielkim wstydzie zwijac z Kuby:) A obecnie na Kubie i w Meksyku nie chca nawet słyszeć o Rosji bo doskonale was juz znaja.

 15. konkretny

  Bezbronna Polska gwarantem bezpieczeństwa kontynentu Europejskiego ...

  1. Tomasz33

   Polska na szczęście nie jest bezbronna. Są inne kraje z dużo gorszą sytuacją wojskową. Czyżby myślenie życzeniowe wschodnich towarzyszy? Polska ma bardzo dobrą sytuację gospodarczą, więc i na Plan Modernizacji Technicznej są pieniądze. Jedynie trzeba się sprężyć i podpisywać umowy.

  2. Wawiak

   Ten wariant już przerabialiśmy. Skończyło się rozbiorami.

  3. GB

   Póki co bezbronna Ukraina powstrzymała bandycką Rosję.

 16. defv

  Czy jacyś analitycy potrafią już oszacowac kiedy obwód kaliningradzki uzyska autonomię, ile czasu zajmie im dołączenia do Unii i NATO, i jak prawdopodobnie będzie przebiegać przejmowanie lub wycofywanie tamtejszego porosyjskiego uzbrojenia?

  1. wizja-x

   Strategicznie masz całkowitą rację. Ale durna polityka obecnych władz polskich tego nie widzi - zablokowali przecież bardzo ważną "europeizację" obwodu kalingradzkiego poprzez zlikwidowanie ruchu bezwizowego.

  2. MI6

   kilka lat po odejściu Putina i jego ekipy?

  3. Piotr

   Bardzo dobrze, jeszcze nam tu ruskiego bydła brakuje...

 17. obsir

  Moskwa NIE odwraca kota ogonem ale twierdzi, a to jest prawda, że jej zbrojenia są obronną reakcją na działania NATO. Zrobili amerykanie bałagan na ukrainie, nabudoali baz, zrobili jakąś wschodnia flanke, nasciagali amerykanskiego złomu do Europy i cała wine za to obarczaja Rosje. Kabaret.

  1. asad

   To w Donbasie są amerykanie?

  2. To ja

   Hahahaha. Ameryka jest taka silna, że potrafi zaatakować Krym i Donbas przy użyciu rosyjskiego wojska! A i Gruzję też ;)

  3. Piotr

   he he zahipnotyzowali ruskie zielone ludziki i napadli na Ukrainę :P

 18. Marek

  Drzwi antywłamaniowe zawsze martwiły złodzieja.

  1. To ja

   Dokładnie.

  2. Llucjan

   Nic dodać nic ująć.

  3. Piotr

   100/100 :)

 19. anda

  W 5 sekund Migi41 i Su57 rozwalą te baze w Radzikowie w pył !

  1. A co tam

   Rosja to upadły kraj.

  2. anda

   A co to za drugi "anda"

  3. Doradca

   Doczytaj, przeanalizuj, przemysł. Wykaż się odrobiną inteligencji.

 20. Fanklub Daviena

  Te "analizy" Warsaw Institute są tak głupie, że ich autor słusznie ze wstydu się pod tym nie podpisuje. :)

 21. Gościu

  Największy koszmar mochów to brak gożały

  1. Beczółeczka

   No to... wystawimy na rogatkach miast beczki z gorzałą i wojnę mamy wygraną.

 22. espeg

  Polska się niczego nie boi, bo ma WOT.

  1. raKO

   Dobrze zorganizowana, uzbrojona i wyposażona partyzantka to nasza jedyna szansa na skuteczną walkę z Rosjanami w razie ewentualnej pełnoskalowej agresji zbrojnej Rosji na Polskę. Nie stać nas i nigdy nie będzie nas stać na regularną armię będącą w stanie skutecznie bronić nas przed Rosją w otwartej walce. Wg statystyków do zabicia 1 partyzanta potrzeba 100 żołnierzy. Ilu żołnierzy potrzeba do zabicia 500 000 partyzantów?

  2. Danisz

   i właśnie dlatego licząca 100 tys. żołnierzy Armia Krajowa wygrała wojnę, podobnie jak czeczeńscy partyzanci....

  3. Jaś Wędrowniczek

   Tak,tak, tylko, że po takiej walce partyzanckiej cały kraj wygląda jak jakiś Afganistan albo inna Syria...

 23. Domin

  To mam pytanie. Ile wydaje Rosja na zbrojenia? A ile USA? Już nie mówię o całym NATO. Więc kto się w końcu zbroji?

  1. 2 plm ''Krakow'' z Goleniowa

   A kogo to obchodzi ile Rosja wydaje na zbrojenia w stosunku do USA. Moze jeszcze kolega nas obarczy wina za to, ze Rosja ze swoim gospodarczym potencjalem jaki w niej drzemie jest faktycznym karlem gospodarczym z PKB na poziomie Hiszpani. Natomiast patrzac ile wydaja Chiny+Rosja to te prporcje sa nie wiele mniejsze w prownaniu do USA+NATO !?

  2. To ja

   Każdy się zbroi. A czyja to wina, że Rosja jest biedna?

  3. Chinczyk

   Rozmawialem i znam Chinczykow, rosjanie powinni sie naprawde obawiac...

 24. Freaky Frank

  Onucą wali

 25. sża

  W razie poważnego konfliktu [oby do niego nigdy nie doszło], to Redzikowo pierwsze wyparuje...

  1. Extern

   Tym bardziej histeria jaką Rosjanie otaczają tych kilkanaście kinetycznych rakiet które tam będą, a które będą mogli zdjąć jedną salwą, jest dziwna. I raczej najwyraźniej nie wynika ze względów militarnych tylko bardziej politycznych.

  2. Davien

   A nastepnie Rosja, az tak to opłacalne uważasz dla Putina bedzie?

  3. QDark

   Taa jak twój kolega z pod moskwy napisał, zostanie 500 rakiet wycelowanych. Sasza aż strach się bać