Siły zbrojne

Rosjanie modernizują stare haubice

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowała agencja TASS, koncern Uraltransmasz wchodzący w skład korporacji Rostec prowadzi obecnie prace nad modernizacją armatohaubic samobieżnych 2S3M Akacja połączone z ich kapitalnym remontem.

Program ten jest częścią realizowanego obecnie programu modernizacji starszych systemów artylerii lufowej będącej na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Według rzecznika korporacji Rostec, koncern Uraltransmasz realizuje obecnie prace modernizacyjno-remontowe przy dwóch egzemplarzach systemu Akacja w ramach zakontraktowanej obecnie partii. Zmodernizowane armatohaubice mają otrzymać m.in. nowy system łączności Podkreślił również, że używane dotąd zagraniczne elementy zostały zastąpione przez rosyjskie odpowiedniki o lepszych właściwościach. Dodatkowo prowadzone mają być prace nad specjalistycznymi wozami opartymi na podwoziu systemów Akacja.

2S3 Akacja to sowieckie armatohaubica samobieżna zaprojektowana na przełomie lat 60 i 70 jako odpowiednik amerykańskiego systemu M109. Akacje uzupełniły w sowieckiej artylerii lufowej haubice samobieżne 2S1 Goździk. Pod koniec lat 70 systemy te zostały poddane modernizacji do standardu 2S3M, a następnie 2S3M1, w ramach której otrzymały nowy system łączności i kierowania ogniem, co poprawiło m.in. szybkostrzelność. W latach 2004-2009 część tych armatohaubic zostało zmodernizowanych do standardu 2S3M2, który skupiał się na poprawie analogicznych parametrów. Masa zmodernizowanego systemu wynosi 27 ton, a zasięg skuteczny ognia waha się od 17 do 20 km w zależności od typu amunicji.

Obecnie pomimo upływu prawie pół wieku od momentu rozpoczęcia produkcji tych systemów, 2S3 Akacja obok 2S1 Goździk nadal stanowi podstawowy lufy system artyleryjski znajdujący się na uzbrojeniu pododdziałów artylerii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Pomimo rozwijania i planów wdrożenia do służby nowych armatohaubic samobieżnych 2S35 Koalicja-SW i MSTA-SM2 systemy te są obecnie poddawane systematycznej modernizacji mającej na celu maksymalne podniesienie ich zdolności bojowych i dostosowania do wymagań współczesnego pola walki. Działania te pozwalają na połączenie jakości z ilością, a także utrzymanie rezerw sprzętowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.