Siły zbrojne

Rosjanie modernizują stare haubice

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowała agencja TASS, koncern Uraltransmasz wchodzący w skład korporacji Rostec prowadzi obecnie prace nad modernizacją armatohaubic samobieżnych 2S3M Akacja połączone z ich kapitalnym remontem.

Program ten jest częścią realizowanego obecnie programu modernizacji starszych systemów artylerii lufowej będącej na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Według rzecznika korporacji Rostec, koncern Uraltransmasz realizuje obecnie prace modernizacyjno-remontowe przy dwóch egzemplarzach systemu Akacja w ramach zakontraktowanej obecnie partii. Zmodernizowane armatohaubice mają otrzymać m.in. nowy system łączności Podkreślił również, że używane dotąd zagraniczne elementy zostały zastąpione przez rosyjskie odpowiedniki o lepszych właściwościach. Dodatkowo prowadzone mają być prace nad specjalistycznymi wozami opartymi na podwoziu systemów Akacja.

2S3 Akacja to sowieckie armatohaubica samobieżna zaprojektowana na przełomie lat 60 i 70 jako odpowiednik amerykańskiego systemu M109. Akacje uzupełniły w sowieckiej artylerii lufowej haubice samobieżne 2S1 Goździk. Pod koniec lat 70 systemy te zostały poddane modernizacji do standardu 2S3M, a następnie 2S3M1, w ramach której otrzymały nowy system łączności i kierowania ogniem, co poprawiło m.in. szybkostrzelność. W latach 2004-2009 część tych armatohaubic zostało zmodernizowanych do standardu 2S3M2, który skupiał się na poprawie analogicznych parametrów. Masa zmodernizowanego systemu wynosi 27 ton, a zasięg skuteczny ognia waha się od 17 do 20 km w zależności od typu amunicji.

Obecnie pomimo upływu prawie pół wieku od momentu rozpoczęcia produkcji tych systemów, 2S3 Akacja obok 2S1 Goździk nadal stanowi podstawowy lufy system artyleryjski znajdujący się na uzbrojeniu pododdziałów artylerii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Pomimo rozwijania i planów wdrożenia do służby nowych armatohaubic samobieżnych 2S35 Koalicja-SW i MSTA-SM2 systemy te są obecnie poddawane systematycznej modernizacji mającej na celu maksymalne podniesienie ich zdolności bojowych i dostosowania do wymagań współczesnego pola walki. Działania te pozwalają na połączenie jakości z ilością, a także utrzymanie rezerw sprzętowych.

Komentarze (27)

 1. Leopardzik

  Mamy ze 200goździków jada na topazie noszą na dyche z,wiatrem

  1. Davien

   Gozdzik ma zasieg 15-21km wiec coś ci sie pomerdało.

  2. Celem uzupełnienia

   Wg ewidencji, to nawet ok 300 szt. Tylko ten nietypowy kaliber amunicji 122mm. Choć zasięg aż 23km przy użyciu amunicji z dodatkowym napędem rakietowym. Ale też duże techniczne zużycie i spora awaryjność. Słaby czas rozwinięcia, niska szybkostrzelność max 5-7strz/min, i niestety liczna załoga. Za to pływają i zdaje się mają nawet Topaza.

  3. Maj.

   Zasięg to 300 km a donośność 17 km.

 2. KUKUŁKA

  bardzo dobrą opcję Rosjanie wybrali modernizacji tego co jest ponad czasowe ...a u nas kuluary szepczą że nasze Polskie Goździki również mają ulec modernizacji a mianowicie ma być zamontowana 57 mm armata przeciwlotnicza S-60 po zdjęciu haubicy 122 mm....celem jest stworzenie uniwersalnego modułu ...od wsparcia, niszczenia lekkiego pancerza , plot ....czy ochrony wybrzeża

  1. Litości

   Matko, ty tak na trzeźwo? Skąd chcesz wziąć te 57mm, z muzeów?? I ile ich będziesz mieć, cały t u z i n??

 3. Stefan

  Może wskazówka dla nas, aby nie zapominać o goździkach? W armii zawodowej niech będzie 155 mm i zasięg do 60 km a taki WOT niech otrzyma 122 mm i zasięg do 20 km. Wystarczy rozmieścić goździki co 40 km aby pokryć cały obszar. TOPAZ jest nasz. Modernizacja niedroga a pociski 122 mm tanie jak barszcz. Na spadochroniarzy wystarczy.

  1. mick8791

   To jak tak chcesz brać przykład z Ruskich to może zamiast toalet w domach zacznijmy znowu budować wychodki pod stodołą? Po pierwsze Goździki to na ten moment już muzeum techniki, daj im odejść w spokoju. Kraby mają prawie 3x większy zasięg, o możliwościach topodowiązania, celności, szybkostrzelności już nie wspominając. Po drugie WOT to lekka piechota. Oni z założenia nie będą wyposażeniu w ciężki sprzęt. Chociażby dlatego, że ćwicząc raz w miesiącu w weekend nie są w stanie nauczyć się go obsługiwać.

 4. Rezerwista

  A nasze Akacje i Goździki na złom lub dla hobbystów. No tak ruskie .

  1. mick8791

   My nie mamy Akacji na uzbrojeniu...

 5. Tomek

  To nie chodzi o reaktywacje staroci . . . Rosjanie pewnie cały czas maja stare pociski z głowica jądrowa 152 mm ZBV3 o mocy 1 kilotony, które Akacja potrafi miotać na 17 km.

  1. Davien

   A z MSTY poleca dalej, z Piona wystrzelą jeszcze dal;ej pocisk jądrowy jak je mają, ale dowolne takie działanie to rozpoczęcie wojny jadrowej czyli koniec Rosji.

  2. R

   I koniec twoich glupot.

  3. Tomek

   Użycie taktycznej broni jadrowej nie ma nic wspólnego z globalnym atakiem atomowym a ma on za zadanie odstraszyc potencjalnego przeciwnika i czesto nie musi być wycelowany w wojsko tylko rzucony na przedpola w celu stworzenia strefy buforowej, ot taki ostrzegawczy strzał w powietrze. Poza tym globalna wojna jądrowa to koniec wszystkich a nie tylko Rosji.

 6. ip123

  A my zamierzamy i pragniemy wprowadzać na stałe obce wojska, które będą służyć czemu i komu? Odebrać Królewiec, Inflanty, Kurlandy? Obyśmy gorzko za ten nierizważny krak gorzko nie zapłacili jako Państwo z kilkoma Narodami jako Obywatelami

  1. rED

   Wańka daruj sobie...

  2. Rt

   Ale Wladimir to wy Rosjanie chcecie tych ziem, nie my.

 7. Niuniu

  Polak - My w ramach modernizacji z regóły malujemy na nowo stary sprzęt. Rosjanie modernizują kluczowe elementy uzyskując znaczącą poprawę podstawowych parametrów bojowych starego sprzętu. No i zupełnie inna skala ilości modernizowanego sprzętu.

  1. Danisz

   zacytuj kłamczuszku fragmenty artykułu mówiące o kluczowych parametrach, które będą zmodernizowane i o "ilości" modernizowanego sprzętu

  2. Użytkownik

   Gdybyś napisał to o M109

  3. Marek

   Może mu się wydaje, że z Akacjami jest tak samo jak z M109? ;)

 8. 12345

  Ze 240 najmniej zjechanych goździków można zostawić, dać im powerpacki, wyremontować w pełni i zmodernizować systemy łączności, obserwacji, SKO TOPAZ, może jakieś lepsze zawieszenie i wzmocniony pancerz ale lekko. I wtedy można je przerobić na moździerze samobieżne z nową wieżą i moździerzem 120mm z Raka. I tak mamy gąsienicowe Raki. Pomysł całkiem ciekawy i najlepszy stosunek koszt-efekt. Przy okazji zarobią polskie zakłady np. WZM czy HSW przy produkcji możdzierzy 120mm i nowych wież.

  1. Danisz

   no to jeszcze napisz ile by to kosztowało, bo tylko laik wierzy, że wsadzenie do Commodore 64 nowego procesora, płyty głównej, łączy danych i twardego dysku jest tańsze niż kupienie nowego komputera.

  2. Użytkownik

   Pomysł głupi, jak na siłę uttzymywać stary złom. Bo te powerpacki które chcesz "dać" to oczywiścir będą pasować?

  3. Marek

   Nie będą pasowały powiadasz? To jakim cudem MTU 6V199 TE20 pasuje do wywodzącego się z Opala 2 LPG? Przekładnia też jakoś spasowała. Tak dla porządku jeszcze. Niby czym są niedawno zakupione gąsienicowe AWD?

 9. Andrettoni

  Wszystko zależy od tego jaki jest zakres planowanej modernizacji. Celność często zależy od umiejętności określenia gdzie dokładnie sami się znajdujemy, a zasięg od amunicji. Nic nie przeszkadza by zastosować nowy materiał miotający czy masę pocisku, a to może znacznie zwiększyć parametry broni. Stara amunicja ważyła chyba ze 43 kilo - zmniejszmy to do 40 czy 35 kilo i zasięg powinien wzrosnąć przy większej szybkostrzelności i celności. 20 km to trochę mało w Europie.

  1. Davien

   Działa nie zmieniaja wiec tu niewiele zyskaja, lepsza łaczność czy SKO poprawi ich własciwości. A co do zmniejszania masy pocisków to jak chce pan stzrelac kawałkiem metalu bez ładunku wybuchowego.... Nowy materiał miotający jak ma miec lepsze parametry to wymaga dział wytrzymujacych wyzsz cisienei, a tego nei zmieniaja.

  2. Marek

   Owszem, można kombinować z ładunkami miotającymi. Tylko jest taki haczyk, że konstrukcja działa może tego nie wytrzymać. Nie wiem czy pamiętasz jak często narzekano na brak nowoczesnej amunicji do Leo2A4? Otóż bez modernizacji działa nie mogło jej być, bo bez niej nie wytrzymałoby tego eksperymentu.

 10. Gieniek

  Nasz goździk strzela na 8 km z wiatrem Noto żadnej bariery ogniowej nie postawi Chociaż gdyby je postawić za,WISŁĄ

  1. Dca 2s1

   15km

 11. Prawda

  My też modernizujemy czyli malujemy i płacimy duże kwoty za remont .Brawo Polska.

  1. Najwyższa Prawda

   i modernizujemy łączność - czyli robimy taką samą fikcję jak oni w Goździkach czy Akacjach. Brawo sowiecki sposób myślenia.

  2. Użytkownik

   Mamy nowego Kraba niedoinformowany marudo.

  3. rED

   Rosja to robi za darmo?

 12. Donar

  Stare haubice - jakoś nigdy nie widziałem takiego tytułu w odniesieniu do m109 czy gct

  1. Użytkownik

   .... i poczułeś się tym dotknięty?

  2. Davien

   Bo M109 sa stare jak jeszcze gdzies znajdziesz pierwsze egzemplarze sprzed dekad. Tyle że zwykłych M109 nie ma od lat, obecnie sa M-109A6i A7 czy modernizacje do których Akacji lata brakuja.

 13. Cesarz Bolesław się Wałęsa

  Może byście tak podali kaliber tej haubicy w tej informacji.

  1. Davien

   Działo 152mm L27.

 14. Jacek

  W dniu 28.05.2020 roku rosyjska agencja prasowa TASS poinformowała o dostarczeniu do Sił Zbrojnych FR pierwszej partii samobieżnych armatohaubic 2S35 Koalicja-SW. Nowy sprzęt przejdzie serię państwowych testów, które mają się zakończyć certyfikacją w 2022 roku. Koalicja-SW to armatohaubica 2A88 kal. 152 mm z lufą o długości 52 kalibrów, osadzona na podwoziu gąsienicowym. Dzieki zautomatyzowaniu procesu ładowania załoga liczy tylko 3 żołnierzy. Szybkostrzelność praktyczna wynosi ponad 10 strz./min, choć może sięgać nawet 16 strz./min. Donośność uzbrojenia wynosi 70 km z użyciem nowoczesnej amunicji precyzyjnej z dodatkowym napędem, zaś w przyszłości ma wzrosnąć do 80 km…

  1. Danisz

   Czyli jak to w Rosji: propaganda szeroko informuje o dostarczaniu aptecznych liczb nowoczesnego uzbrojenia o fenomenalnych osiągach, a tymczasem bez medialnego rozgłosu kasa idzie na modernizowanie starych gratów, które po tej (czwartej już) modernizacji nie będą miały nawet 1/3 możliwości nowoczesnego sprzętu.

  2. Użytkownik

   ...a tym czasem modernizują stare rupiecie.

  3. Davien

   No to obalmy mity:) Donosnośc Koalicji SV wynosi maks 40km, amunicja specjalna o której piszesz jeszcze nie powstała, szybkostrzlność 16-22 to miała miec w wersji dwulufowej a jak osiagnie 10 to będzie dobrze:) Czyli maja w koncu jakieś haubice o podobnych możliwosciach do zachodnich:))

 15. Balbina

  Zaraz uaktywnią na tym forum entuzjaści reanimacji ruskich złomów typu T-72 lub Mi24 itp....nooo teraz idzie nowe ...zakup zużytych OP. ze Szwecji

  1. Użytkownik

   .... mi-24 z tytanu

 16. Arek

  Modernizują wszystko co się da. Ich zdaniem zbliża się wojna i nie ma czasu na masowe opracowywanie i wdrażanie nowych konstrukcji.

  1. Użytkownik

   raczej pieniędzy

 17. In

  Czyli ceny ropy i gazu nie są dla nich przeszkoda do dalszego zbrojenia Rosja zbroic się będzie dalej bo to kraj Agresorke I tylko wspólną postawą z krajami zachodu spowoduje że Rosję można cofnąć w rozwoju inaczej Ruski troll znowu napadnie jakies panstwo

  1. Danisz

   no właśnie dlatego modernizują te 50-letnie graty, że im kasy na Koalicje przez ropę zabrakło

 18. Igor

  Idzie wojna i ma czasu na rozwijanie nowych konstrukcji

 19. Woh

  Jest tylko pytanie, po co to wszystko?

 20. odłamkowy.

  Bida zagląda armii czerwonej ,świat idzie w 52 kalibry a nawet 58 ,a oni stary złom modernizują.

 21. Jan Wichniarz

  Cyfryzacja maszyn i sprzętu powoduje poprawienie walorów bojowych - jednak w Polsce nie są produkowane układy scalone w litografii choćby kilkunastu nm - to ewentualną cyfryzację armii musimy wykonać uzależniając się od importu pamięci i procesorów, a to zawsze będzie rodziło dysonanse.

 22. Towarzysz Polak

  Jak my modernizujemy stary sprzęt to jest to pudrowanie trupa, klepanie złomu, jak to samo robią Rosjanie to nagle jest to ekonomiczne mądre podejście.

  1. say69mat

   Problem polega na tym, że FR modernizując trupa nie liczy się z kosztami i robi to dobrze. W naszym kraju modernizacja trupa sprowadza się do ... pudrowania.

  2. Infernoav

   Hmm. Co do prac przy T-72 to dadzą oby mierny efekt, nie z powodu samej modyfikacji, a z powodów oszczędności. Powinniśmy przerobić część tych pojazdów do standardu PT-91A2.lepiej mieć 400-500 PT-91A2 niż 230 PT-91 i 300 zmodyfikowanych T-72. Niestety poszli po taniości. Takie tanie pracę możnaby wykonać mając już założenie, że za 5-6 lat zaczniemy produkcję nowych MBT. Zapowiada się jednak, że nowe MBT to kwestia minimum 8 lat. W takim wypadku modyfikacja jest niewystarczająca. Uważam za właściwe, żeby modernizować sprzęt, ale modernizować , a nie udawać że się modernizuje. Np można zmodernizować Mi-24. Helikoptery szturmowe są drogie, więc nawet te kilkadziesiąt maszyn wartych jest zachowania i modernizacji, gdyż będą to koszty dużo mniejsze niż zakup takiej samej ilości helikopterów. Modernizować należy np Languste do standardu Langusta2. Część BWP-1 z najmłodszych partii możnaby wyremontować i np zastosować po modyfikacjach jako podwozie lekkiego i mobilnego niszczyciela czołgów, pojazdu plot, drona bojowego.

  3. Adams

   Bo u nich to jest modernizacja a nie malowanie wraków T-72 i dodawanie nowego radia i po modernizacji jak to jest w naszym kraju.Skoro nie widzisz różnicy to się nie udzielaj.

 23. yaro

  Świetny ruch, nie trzeba wymieniać wszystkiego na nowe wystarczy modernizacja i cały czas stary sprzęt spełnia wymagania obecnego pola walki ....

  1. 7plmb

   Przeca to złom..

  2. mick8791

   Tylko zasięg jakby ponad 2x mniejszy niż wymaga współczesne pole walki...

  3. XYZ

   Artyleria strzelająca na 17-20 km spełnia wymagania obecnego pola walki? Ciekawe z kim? Z Talibami?

 24. Grredo

  U nas, to Dany proszą się o modernizację, tylko że ważniejsze od nich są wr-40 langusta i BM-21 Grad. Tylko one mogą zatrzymać ofensywę.

 25. rododendron

  "koncern Uraltransmasz realizuje obecnie prace modernizacyjno-remontowe przy DWÓCH egzemplarzach systemu Akacja " Rosyjska potęga - dwa egzemplarze w remoncie! Następnym razem warto wspomnieć kiedy Rosjanie zmodernizują jednego Toi Toia...