Siły zbrojne

Rosjanie kończą budowę nowych baz arktycznych [Foto]

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w trakcie przeglądu Floty Północnej dokonał inspekcji bazy wojskowej, budowanej w jednym z najdalej na północ wysuniętych punktów Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej, Szojgu sprawdził postępy w budowie kompleksu administracyjno–mieszkaniowego AŻK „Arktyczna koniczynka” (administratiwno-żiłoj komplieks „Arkticieski trilistnik”) wznoszonego na wyspie Ziemia Aleksandry archipelagu Ziemia Franciszka Józefa.

Projekt kompleksu „Arktyczna koniczynka”. Fot. mil.ru

Według Rosjan jest to jedyna na świecie tak kompleksowa budowa realizowana za osiemdziesiątym równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej. Dodatkowo „Arktyczna koniczynka” ma być tworzona z użyciem na niespotykaną skalę innowacyjnych i energooszczędnych technologii w celu zminimalizowania zużycia energii. Całość ma zabezpieczyć przeżycie i wykonywanie pracy w komfortowych warunkach grupie składającej się z co najmniej 150 osób przez półtora roku. Dlatego założono, że osiedle „Arktyczna koniczynka” musi mieć powierzchnię około 14000 m2.

Kompleks „Arktyczna koniczynka” podczas budowy. Fot. mil.ru

Jest to tak naprawdę jednolity kompleks budynków połączonych ze sobą w taki sposób, by można było do nich dojść bez wychodzenia na zewnątrz. Największy, trzyramienny, pięciopiętrowy gmach został pomalowany na kolory flagi rosyjskiej. W jego centralnej części mieści się atrium - bardzo mocno oświetlone dzięki licznym szybom wkomponowanym w dach i ściany boczne. Nad filarem stojącym w środku „Koniczynki” zbudowany taras widokowy, osłonięty przezroczystymi osłonami, pozwalający m.in. na ocenę wizualną stanu głównych obiektów infrastruktury wojskowej. Część wypoczynkowa składa się ze specjalnych modułów mieszkalnych, które są produkowane w wersji, jedno-, dwu- i trzyosobowej.

Atrium centralnego budynku kompleksu „Arktyczna koniczynka”. Fot. mil.ru

Pomiędzy skrzydłami centralnego gmachu są zbudowane dwa mniejsze budynki na podstawie elipsoidy, w których zostanie umieszczona część administracyjna, część restauracyjna, centrum kulturalne i centrum medyczne. W skład kompleksu „Arktyczna koniczynka” wchodzi dodatkowo: tzw. „energoblok” zapewniający zasilanie całości w energię elektryczną (z kotłownią, agregatami i miejscem do magazynowania zapasów paliwa), parking z zamkniętymi garażami do przechowywania i konserwacji samochodów i sprzętu specjalnego, system kanalizacji i doprowadzenia wody, oczyszczalnia ścieków, stacja benzynowa, magazyn paliw i smarów oraz cały system rurociągów i przepompowni pozwalający na transportowanie paliwa z cystern do magazynów.

Ważny element „Arktycznej koniczynki” – miniaturowa, drewniana cerkiew. Fot. mil.ru

Rosjanie nie poinformowali, kto będzie korzystał z nowej inwestycji, ale na wyspie Ziemia Aleksandry stacjonuje w stałym dyżurze od listopada 2014 r. jednostka rakietowa i radiotechniczna obrony przeciwlotniczej Floty Północnej. Była ona zresztą również wizytowana przez ministra Szojgu.

Na wyspie Ziemia Aleksandry jest nie tylko kompleks „Arktyczna koniczynka” ale również rakietowa i radiotechniczna jednostka obrony przeciwlotniczej. Fot. mil.ru

Rosjanie budują jeszcze jeden kompleks zamkniętego cyklu dla potrzeb Floty Północnej, w najdalej na północ wysuniętych obszarach Arktyki. Stacja „Północna koniczyna” („Siewiernyj Kliewier”) została zbudowana jednak nieco bardziej na południe, na 75 równoleżniku szerokości geograficznej północnej na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

Kompleks „Północna koniczyna” zbudowany na wyspie Kotielnyj. Fot. mil.ru

Komentarze (10)

 1. pawełek

  Robhood masz rację ,nie o rope tu chodzi.

 2. myslacy

  Ja wiem że obowiązująca linią jest teraz wyśmiewanie wszystkiego co Rosyjskie - tylko jak na razie to jedyne Państwo w Europie które prowadzi na taką skalę modernizację, MEGA projekty infrastrukturalne, modernizuje armię i przemysł a przy tym nie zaciąga długów na potęgę - można się z tego śmiać, jak się niewiele ze świata rozumie. Który obecnie kraj w Europie - buduje most porównywalny do mostu na Krym? który buduje jednocześnie w 3 miastach nowe linie metra? Który kraj w Europie buduje akcelerator? który buduje 3 elektrownie wodne dużej mocy?; elektrownie atomowe? ; który buduje 10 nowych stadionów ; który buduje koleje o prędkości większej niż 300 km/h.? kilka terminali do skraplania gazu; 2 całkowicie nowe porty? - ale to oni są w kryzysie a my z PKB pędzimy jak szaleni do przodu. - tylko czy aby te cyferki PKB to prawda? czy za kilkanaście lat znowu usłyszymy - kłamaliśmy, fałszowaliśmy - ostatnio słyszymy to coraz częściej - VW; Toshiba; Sharp, Mitsubishi - okazuje się że fałszowanie rzeczywistości dokonuje się wszędzie - bo obecnie przy takim skomplikowaniu wyliczeń - nie ma żadnej możliwości realnego sprawdzenia prawdziwości publikowanych danych - a jak do PKB wlicza się szarą strefę i prostytucję - to te wyliczenia mogą stać się tak niewiarygodne. Tak jak z bezrobociem - wystarczy wyrzucić z list bezrobotnych określoną grupę ludzi i bezrobocie statystycznie maleje, średnia płaca - wyliczana bez umów na zlecenia i w firmach zatrudniających >10 osób: liczba zgłaszanych ofert pracy - co miesiąc ta sama - bo mało kto chce pracować na takich warunkach - więc co miesiąc zgłaszane są te same oferty i co miesiąc media powtarzają że przybyło ofert pracy? - manipulacja trwa w najlepsze. Mamy prawie 4% wzrost PKB - to gdzie te nowe fabryki? gdzie nowe osiedla? gdzie na ulicach nowe samochody?/okazuje się że 60% kupują floty i znaczna część nowych samochodów to re-eksport/, gdzie nowe szpitale? szkoły? - rośnie liczba biedronek i emigrantów, a wszystko co budujemy to za kasę UE + kredyty na wkład własny. Więc śmiać się można z Rosji dalej - tylko oni modernizują własne fabryki i stawiają na rozwój własnych nowych technologii a my jesteśmy i będziemy tylko montownią tego co wymyślili inni.

  1. bender

   Cieszy mnie kolegi troska o Polske zalewana imigrantami (widzial kolega choc jednego na zywo?), w ktorej nic sie nie zmienilo i nie zmienia. To swiadczy o tym jak bardzo subiektywny oglad rzeczywistosci moze odstawac od prawdy i dlaczego wymyslono dane statystyczne, ktore jednak pokazuja rzeczywistosc obiektywna. Tak wiec niech Rosja sie dalej rozwija pomimo, ze obiektywnie sie zwija, a my dalej tkwijmy w urojonej stagnacji, pomimo nieprzerwanego rozwoju od ponad 25 lat. Czego sobie i innym Polakom zycze :-)

 3. peryskop

  To ładnie tylko na tych rysunkach wygląda.W latach 60-tych też mieli taką bazę-to straszne prymityw tam był,ryby w przerębli łowili,mieszkali w drewnianych budach.Aż w końcu uciekli stamtąd.

  1. SEBO

   no oby tak bylo

 4. dropik

  jest o czym mówić i pokazywać narodowi w tivi. pożytku z tego wiele lat nie bedzie bo ropa z arktyki to w tej chwili bujda na resorach

  1. SEBO

   te bazy nie są po to by wydobywać ropę tylko by pilnować granic od północy, kanada tez wysłała na północ swoje wojska i wątpię by ktoś pisał pod tamtym artykułem ze idą ropy szukać, nie myśleć jedno liniowo

 5. Zainteresowany

  Jak podały rosyjskie Nowosti 18.04.2016 na wyspie Ziemia Aleksandrowa obok wspomnianego przez autora kompleksu mieszkalnego buduje się lotnisko wojskowe z pasem startowym 2,5km długości i 42m szerokości. Na lotnisku ma być rozmieszczone "skrzydło" samolotów Mig-31 lub Su-34 oraz min. 2 samoloty do tankowania powietrznego IŁ-78. Pozwoli to objąć działaniami lotnictwa FR praktycznie całą arktykę. Ciekawostką jest to, że budowane lotnisko będzie działąć również w zimie. Poza tą bazą rosjanie budują w arktyce jeszcze co najmniej 4-5 innych. A chyba w zeszłym roku powołali nowy rodzaj wojsk do dzałań w tym rejonie.

  1. alex

   To jest naprawdę zabawne, bo surowce takie jak ropa musiałyby kosztować powyżej 200 za baryłkę, żeby opłacało się je wydobywać w arktyce. Firma tesla zapowiedziała rewolucję w dziedzinie samochodów elektrycznych, w pierwszy dzień zapisów zebrała 116000 zamówień na chwile obecna jest to juz 450000 zamówień. W tym samym czasie dochodzą informacje ze Rockefellerowie wycofują się z inwestycji w paliwa kopalne. Arabia saudyjska przygotowuje się także do sprzedaży swoich aktywów w przemysle naftowym.Zakaz sprzedaży aut spalinowych w Holandi od 2025. Era ropy właśnie zaczyna się kończyć. Pewnie potrwa to z 30 lat, ale odejście od ropy jest już nieuchrone. Wiec niech budują te bazy szybciej się z dolarów wypstrykaja.

 6. iskra

  Napewno 'super' w srodku, ale z gory przypomina to meski organ.

 7. yaro

  nieźle, jestem pod wrażeniem, lepiej żeby do naszych decydentów dotarło, że to nie ta sama armia Z której kiedyś sie nabijaliśmy ....

  1. Kiks

   Pod wrażeniem czego? Tej cerkwi? Czy tej kolorystyki? Bo budynek postawili i to w najtańszej technologii?

  2. lol

   czego blaszanej budy i elektroniki z przed 30 lat?

 8. grotołaz

  Wspaniała budowla za 80 równoleżnikiem - monument piękna i pomysłowości , polacy również maja swoja bazę na Arktyce nie taka z rozmachem - ale ? Przy wspólnej współpracy tam znajdującej się w surowych warunkach bazie polacy by również mogli z korzystać z tego kompleksu , a i naszym taternikom by to się przydało .

 9. peryskop

  To ładnie tylko na tych rysunkach wygląda.W latach 60-tych też mieli taką bazę-to straszne prymityw tam był,ryby w przerębli łowili,mieszkali w drewnianych budach.Aż w końcu uciekli stamtąd.

 10. robhood

  Juz niedlugo bedziemy swiadkami, jak podejrzewam, konfliktu interesow na arktyce...jeszcze troche..niech lodowce ustapia bardziej i sie zacznie ...