Siły zbrojne

Rosjanie kończą budowę nowych baz arktycznych [Foto]

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w trakcie przeglądu Floty Północnej dokonał inspekcji bazy wojskowej, budowanej w jednym z najdalej na północ wysuniętych punktów Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej, Szojgu sprawdził postępy w budowie kompleksu administracyjno–mieszkaniowego AŻK „Arktyczna koniczynka” (administratiwno-żiłoj komplieks „Arkticieski trilistnik”) wznoszonego na wyspie Ziemia Aleksandry archipelagu Ziemia Franciszka Józefa.

Projekt kompleksu „Arktyczna koniczynka”. Fot. mil.ru

Według Rosjan jest to jedyna na świecie tak kompleksowa budowa realizowana za osiemdziesiątym równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej. Dodatkowo „Arktyczna koniczynka” ma być tworzona z użyciem na niespotykaną skalę innowacyjnych i energooszczędnych technologii w celu zminimalizowania zużycia energii. Całość ma zabezpieczyć przeżycie i wykonywanie pracy w komfortowych warunkach grupie składającej się z co najmniej 150 osób przez półtora roku. Dlatego założono, że osiedle „Arktyczna koniczynka” musi mieć powierzchnię około 14000 m2.

Kompleks „Arktyczna koniczynka” podczas budowy. Fot. mil.ru

Jest to tak naprawdę jednolity kompleks budynków połączonych ze sobą w taki sposób, by można było do nich dojść bez wychodzenia na zewnątrz. Największy, trzyramienny, pięciopiętrowy gmach został pomalowany na kolory flagi rosyjskiej. W jego centralnej części mieści się atrium - bardzo mocno oświetlone dzięki licznym szybom wkomponowanym w dach i ściany boczne. Nad filarem stojącym w środku „Koniczynki” zbudowany taras widokowy, osłonięty przezroczystymi osłonami, pozwalający m.in. na ocenę wizualną stanu głównych obiektów infrastruktury wojskowej. Część wypoczynkowa składa się ze specjalnych modułów mieszkalnych, które są produkowane w wersji, jedno-, dwu- i trzyosobowej.

Atrium centralnego budynku kompleksu „Arktyczna koniczynka”. Fot. mil.ru

Pomiędzy skrzydłami centralnego gmachu są zbudowane dwa mniejsze budynki na podstawie elipsoidy, w których zostanie umieszczona część administracyjna, część restauracyjna, centrum kulturalne i centrum medyczne. W skład kompleksu „Arktyczna koniczynka” wchodzi dodatkowo: tzw. „energoblok” zapewniający zasilanie całości w energię elektryczną (z kotłownią, agregatami i miejscem do magazynowania zapasów paliwa), parking z zamkniętymi garażami do przechowywania i konserwacji samochodów i sprzętu specjalnego, system kanalizacji i doprowadzenia wody, oczyszczalnia ścieków, stacja benzynowa, magazyn paliw i smarów oraz cały system rurociągów i przepompowni pozwalający na transportowanie paliwa z cystern do magazynów.

Ważny element „Arktycznej koniczynki” – miniaturowa, drewniana cerkiew. Fot. mil.ru

Rosjanie nie poinformowali, kto będzie korzystał z nowej inwestycji, ale na wyspie Ziemia Aleksandry stacjonuje w stałym dyżurze od listopada 2014 r. jednostka rakietowa i radiotechniczna obrony przeciwlotniczej Floty Północnej. Była ona zresztą również wizytowana przez ministra Szojgu.

Na wyspie Ziemia Aleksandry jest nie tylko kompleks „Arktyczna koniczynka” ale również rakietowa i radiotechniczna jednostka obrony przeciwlotniczej. Fot. mil.ru

Rosjanie budują jeszcze jeden kompleks zamkniętego cyklu dla potrzeb Floty Północnej, w najdalej na północ wysuniętych obszarach Arktyki. Stacja „Północna koniczyna” („Siewiernyj Kliewier”) została zbudowana jednak nieco bardziej na południe, na 75 równoleżniku szerokości geograficznej północnej na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

Kompleks „Północna koniczyna” zbudowany na wyspie Kotielnyj. Fot. mil.ru

Komentarze