Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie intensyfikują szkolenie spadochronowe specnazu

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o ponad dziesięcioprocentowym zwiększeniu liczby skoków spadochronowych, jakie wykonali w tym roku żołnierze wojsk specjalnych i piechoty morskiej wschodniego okręgu wojskowego.

Nacisk na szkolenie spadochronowe jest związany - prawdopodobnie - z nową taktyką działań sił rosyjskich, która zakłada szerokie wykorzystanie pododdziałów „zielonych ludzików” na tyłach wroga. Dlatego do 19 października br. żołnierze wojsk specjalnych i piechoty morskiej wschodniego okręgu wojskowego wykonali już 12 tysięcy skoków, a więc o półtora tysiąca więcej, niż wykonano w analogicznym okresie 2014 r. Według ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej liczba ta ma się jeszcze zwiększyć o 3 tysiące do końca grudnia br.

Skoki spadochronowe realizowano w ośrodkach szkoleniowych i na poligonach rozlokowanych w republice Buriacja, w krajach Zabajkalskim, Chabarowskim, Primorskim i Kamczackim oraz w obwodachAmurskim i Sachalińskim. Większość żołnierzy wykonała w tym czasie od 9 do 13 skoków spadochronowych, wykorzystując spadochrony D-10.

Rosjanie nie ujawnili statystyk dotyczących pozostałych okręgów wojskowych, ale przypuszcza się, że tam również wzrosło tempo szkolenia spadochronowego. Biorąc pod uwagę liczbę manewrów wojskowych realizowanych w tym roku w zachodnim okręgu wojskowym, zwiększenie intensywności szkolenia wojsk spadochronowych może być tam szczególnie widoczne.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Podpułkownik Wareda

  Powyższy artykuł spowodował, że niektórzy internauci, pozwalają sobie na tej stronie na żarty i mało wyszukane dowcipy na temat - ogólnie mówiąc - rosyjskiego specnazu. Ze swej strony przestrzegam przed niedocenianiem żołnierzy z rosyjskich wojsk specjalnych. Oby te żarty nam bokiem nie wyszły. Kto nie widział i nie wie co potrafią rosyjskie wojska specjalne, w tym specnaz i piechota morska, to wskazanym byłoby, aby darował sobie głupawe komentarze. Natomiast, jeżeli ktoś poważnie traktuje temat, to niech zapozna się z izraelskimi, amerykańskimi, brytyjskimi i niemieckimi opiniami na temat działań i możliwości rosyjskich wojsk specjalnych. Zapewniam, jest o czym czytać. Daj Boże, aby wszystkie kraje NATO, chociażby w części mogły posiadać to, czym dysponują Rosjanie. Zapewniam raz jeszcze: rosyjski specnaz, to nie jest przedmiot do żartów. Wręcz przeciwnie.

 2. A

  W przyszłym roku Rosjanie planują pójść jeszcze dalej - dodać do podobnej liczby skoków treningowych skoki bez spadochronów.

 3. morgul

  tylko trzeba jeszcze wyładowanym ludźmi samolotem wlecieć na "tyły wroga" a to już takie łatwe nie jest .... Gromy, Pioruny, Osy już się czają ...

  1. Krystian

   Nic się nie czai tylko jest zamknięte w zbrojowni / magazynie/ zakonserwowane w PST. Nikt nie ma wyobraźni, aby to było gotowe do użytku. Zrzut będzie na pewno z zaskoczenia i zanim ktoś się połapie minie dużo czasu.

 4. tom

  ćwiczą atak na sklep mięsny ze słoniną w puszkach

Reklama