Siły zbrojne

Rosjanie chcą uruchomić największy czołg na świecie

Wargaming razem z Muzeum w Kubince chcą uruchomić „superczołg” Maus – fot. ru:User:Superewer/Wikipedia
Wargaming razem z Muzeum w Kubince chcą uruchomić „superczołg” Maus – fot. ru:User:Superewer/Wikipedia

Korporacja Wargaming, twórca gry „World of Tanks” postanowiła sfinansować odrestaurowanie największego czołgu na świecie Panzerkampfwagen VIII „Maus”.

Odrestaurowanie czołgu nie jest elementem uruchamiania rosyjskich rezerw wojennych, ale efektem współpracy korporacji Wargaming z Muzeum Broni Pancernej w Kubince. Korporacja ta już wielokrotnie uczestniczyła w poszukiwaniach i renowacjach różnego typu pojazdów wojskowych. Teraz postanowiła pomóc w uruchomieniu niemieckiego, superciężkiego czołgu z II Wojny Światowej Panzerkampfwagen VIII „Maus” - jedynego egzemplarza jaki się zachował (złożonego przez Rosjan z dwóch, zdobytych na Niemcach prototypów).

Muzeum w Kubince i Wargaming planują odtworzyć wnętrze „Maus” opierając się na zachowanej dokumentacji niemieckiej. Prace będą wykonywane w Kubince, ale dzięki Wargaming będą mogły być obserwowane na całym świecie.

Maus to najcięższy z wykonanych czołgów na świecie, który w pełni wyposażony miał ważyć 188 ton. Jego uzbrojeniem była armata kalibru 128 mm sprzężona z armatą kalibru 75 mm oraz karabin maszynowy MG 34 kalibru 7,92 mm. Maus przez swój ciężar był mało mobilny (osiągał prędkość maksymalną 20 km/h) i paliwożerny (zużywał 1400 l paliwa na 100 km) dlatego ostatecznie nie wszedł do produkcji.

Wargaming to jeden z największych światowych wydawców i deweloperów na rynku gier MMO free-to -play. Od momentu założenia w 1998 roku firma stała się międzynarodową korporacją, w której obecnie pracuje ponad 2800 osób. Najbardziej znanymi projektami są: „World of Tanks” i „World of Warplanes”. W 2014 r. ma natomiast ruszyć gra „World of Warships”.

Komentarze (7)

 1. znawca tematu

  No to już po nas. Czołg z taką lufą musi być nie pokonany. Polskiej armii przydałby się taki czołg, ale jak zawsze musimy wydawać kasę na co innego, wszystko przez lewicową pacyfistyczną propagandę.

  1. niedzielny komentator

   No dokładnie. Rosja się zbroi a my jak zawsze zostaniemy z ręką w nocniku. Co do analizy przyczyn takiego stanu rzeczy muszę niestety się z tobą zgodzić, zachciało się ideologii lewicowej to są takie efekty tego pacyfistycznego podejścia. Zamiast przywrócić pobór i szkolenie takie jak w prl czyli 2 lata to się cackają. W ten sposób byłyby załatwione dwie pieczenie przy jednym ogniu z jednej strony młodzież byłaby bardziej zdyscyplinowana, a z drugiej mielibyśmy silniejszą armie i putin dwa razy by się zastanowił zanim by chciał cokolwiek zrobić.

  2. Czytacz

   Ale z dzisiejszą techniką ten czołg miałby problemy w potyczkach przez powolność, dużą sylwetkę i wielką siłę powietrzną.

 2. Soho

  WG jest z Białorusi i finansuje prace na renowacją Myszy znajdującej się w Rosji w Kubince. WOT i WOWp to dobre tytuły, w które sam gram. Czekam też na okręty. Polecam również serię wydaną przez Francuzów Wargame. Ostatnia odsłona RED DRAGON. Coś dla pasjonatów techniki wojskowej.

 3. Mirosław Znamirowski

  "Maus przez swój ciężar był mało mobilny (osiągał prędkość maksymalną 20 km/h) i paliwożerny (zużywał 1400 l paliwa na 100 km) dlatego ostatecznie nie wszedł do produkcji." Hmm. Chyba raczej nie wszedł do produkcji, bo III Rzesza przestała istnieć. Gdyby wojna przeciągnęła się jeszcze z pół roku, to pewnie ten czołg doczekał by się seryjnej produkcji podobnie jak identycznie "chybione koncepcyjnie" Ferdinandy czy Jagdtigery.

 4. Gracz

  Rosjanie zrobili chyba War Thunder- Firma Gaijin

  1. Anim

   tak zresztą Gajin też naprawił ostano jakiegoś czołga

 5. greg

  World of Tanks to gra białoruska a nie rosyjska, firma chyba też. Nie wiem czy tytuł nie jest mylący, że to niby Rosjanie

  1. Spg

   Tyle ze muzeum w Kubince jest w rosji i teraz tylko niewiadomo czy tytul odnosi sie do rosjan z Kubince czy zaszla pomylka odnosnie WG.

 6. z prawej flanki

  dobry Pan Bóg na szczeście zdolal malarzowi na czas rozum odebrać ,bo przez taka wlaśnie megagigantyczna rozrzutność i absorbowanie mocy produkcyjnych oraz przymuszanie naprawde zdolnych niemieckich inźynierów do pracy nad licznymi a podobnie absurdalnymi projektami - IIIrzesza musiala przegrać tamta wojne.

 7. Atom

  Wargaming nie jest przypadkiem z Białorusi?