Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie budują kolejne atomowe okręty podwodne

Ceremonia położenia stępki pod jeden z okrętów projektu 955 "Kniaź Władimir". Fot. Kremlin.ru via Wikimedia Commons.
Ceremonia położenia stępki pod jeden z okrętów projektu 955 "Kniaź Władimir". Fot. Kremlin.ru via Wikimedia Commons.

W stoczni Siewmasz z Siewierodwińsku w dniu rosyjskiej marynarki wojennej z udziałem wicepremiera Dmitrija Rogozina oraz wiceministra obrony Jurija Borysowa oficjalnie położone zostały stępki dwóch nowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym. 

Pierwszym z nich był strategiczny okręt podwodny z rakietami balistycznymi Kniaź Oleg (numer stocz. 205), piąta w ogóle jednostka proj. 955 (Boriej) a druga budowana według zmodernizowanego proj. 955A (Boriej-A). Drugim zaś wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie jądrowym Krasnojarsk (numer stocz. 163), czwarta jednostka proj. 885 (Jasień). Jest to jednocześnie trzeci okręt budowany według zmodernizowanego projektu 885M (Jasień-M).

Według wiarygodnych, jednak nie potwierdzonych oficjalnie informacji tego samego dnia w wydzielonej części stoczni rozpoczęto budowę atomowego okrętu podwodnego specjalnego  przeznaczenia o nazwie Chabarowsk. Brak jednak jakichkolwiek bliższych informacji o tej jednostce.

(AN)

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. RIKI

  Ino tak dalej a będzie się w Rosji żyło na pewno ludziom coraz lepiej!

  1. K.

   WIDZE ŻE NIE BYŁES W ROSI,MUSISZ POJECHAC.

 2. Belfer

  Rosjanie wszystko budują: nowy myśliwiec, czołg, okręt podwodny a po Placu Czerwonym 9 maja starocie jeżdżą i latają. Oczywiście wszystko "podobno zmodernizowane"

 3. jang

  dostali z USA pieniądze na utylizacje starych to budują nowe..Za pieniądze z Unii. Jak to Lenin mawiał o"pożytecznych idiotach i sznurze do ich wieszania"??

 4. dfg

  To tylko 2, nato ma tysiące ;)

  1. WarD

   żadne tysiące, co najwyżej dziesiąki lub może setki

 5. Flanker

  Ktoś wie ile w końcu proj. 955A ma wyrzutni tych rakiet balistycznych? Dodali czy nie w porównaniu z 995?

Reklama