Reklama

Siły zbrojne

Rosja zmuszona do zakupu MiGów-29SMT. Opóźniony program samolotu nowej generacji

Rosja zamówiła 16 samolotów MiG-29SMT – fot. RAC MiG
Rosja zamówiła 16 samolotów MiG-29SMT – fot. RAC MiG

Rząd rosyjski podpisał umowę z koncernem RAC MiG (Russian Aircraft Corporation MiG) na dostawę 16 dodatkowych samolotów MiG-29SMT. Powodem jest brak możliwości zamówienia samolotów nowej generacji MiG-35S.

O nowej umowie poinformował koncern RAC MiG 15 kwietnia br. Kontrakt o wartości 17 miliardów rubli (473 milionów dolarów) dotyczy dostawy do 2016 roku 16 samolotów dla rosyjskich sił powietrznych, a także wyposażenia lotniskowego oraz systemów testujących.

To co ma pokazać jak modernizuje się rosyjska armia w rzeczywistości jest sygnałem coraz większych problemów dotykających siły powietrzne Rosji. Zamówione samoloty MiG-29SMT są bowiem substytutem myśliwców MiG-35S, które miały być, a których z niewiadomego powodu nie ma. Koncern RAC MiG ma nadzieję, że pierwsze zamówienie na samoloty MiG-35S pojawi się w 2016 r. i to od razu na 100 sztuk.

Obecnie kupione MiGi-29SMT dadzą zakładom lotniczym możliwość utrzymania produkcji, a rosyjskim siłom powietrznym pozwolą utrzymać odpowiedni poziom zdolności operacyjnych, jeżeli chodzi o lekkie lotnictwo myśliwskie.

Jest to pierwsze zamówienie ze strony Rosji na te statki powietrzne. Rosyjskie siły powietrzne wykorzystują bowiem 28 samolotów MiG-29SMT, ale faktycznie zostały one wykonane dla potrzeb algierskiego lotnictwa i Rosjanie musieli je przejąć w latach 2009 - 2010, gdy ostatecznie nie doszło do zakupu.

Samolot MiG-29SMT różni się od wcześniejszych wersji tych myśliwców unowocześnionym radarem, nową awioniką, cyfrowym kokpitem, poprawionym system nawigacyjnym i zwiększonym zasięgiem (do 1550 km) dzięki widocznemu z zewnątrz powiększonemu zbiornikowi paliwa w kadłubie (to najbardziej widoczny element odróżniający nową wersję SMT od starszych).

Reklama

Komentarze (8)

 1. generał

  Konieczna ewakuacja do Moskwy ,szanowni agenci i szpiedzy.

 2. generał

  Takie bajki o bombardowaniach , to w przedszkolu,...gdyby Rosja w Gruzji była potęgą to to państwo nie istnieje. Wierz mi , że za parę lat znowu będzie defilada wojska polskiego w Moskwie, !

  1. Oj

   Jeżeli mamy tak światłych generałów jak Ty to już czas najwyższy pakować manatki i się ewakuować....

  2. Oj

   Jeżeli mamy tak światłych generałów jak Ty to już czas najwyższy pakować manatki i się ewakuować....

 3. Jan Sztorm

  Czy zadał sobie ktoś pytanie, dlaczego oni potrzebują tych samolotów "na gwałt"? Nie mogą poczekać do 2016 kiedy będą mogli produkować te MiGi-35S? Taka sytuacja konieczności, występuje tylko w czasie przygotowań do dużej wojny. Tylko do dużej, bo w małej mogą wykorzystać to co mają. I jak widzimy ta duża wojna ma nastąpić przed 2016 lub w okolicach tej daty.

  1. miron

   to kroplowka dla miga ktoremu ostatnio nic sie nie udaje

  2. czarek

   Czas na F-15SE Silent Eagle lub Eurofighter Typhoon?

 4. generał

  Do rozbawionego. O jakosci sowieckiego lotnictwa mogliśmy się dowiedzieć z wojny z Gruzją. Bombowce które nie potrafiły trafić w pasy startowe lotniska , olbrzymia ilość niewybuchów totalny chaos w powietrzu,walka jak w czasie 2 wojny światowej ;...to ma być nowoczesność.

  1. prześmiewca

   Gdybyś milczał Świat nie dowiedziałby się o twojej głupocie! Rosjanie zrzucili w Tbilisi bomby idealnie co 50m od siebie w linii idealnie równoległej do pasa, tylko 200m z boku i przekazali Gruzinom oraz lądującemu parę godzin potem prezydentowi Francji, że Gruzja ma zakaz używania tego lotniska do celów wojskowych i jak wyląduje tam choć jeden wojskowy samolot lub transport wojskowy, to lotnisko zostanie zniszczone. I wiesz co? Gruzini nie odważyli się użyć tego lotniska do celów wojskowych! :-)))))))))

 5. AX

  Sami kupują wersję SMT, a Egiptowi i Serbii oferują bardziej zaawansowanego MIGa-29M/M2.

 6. marc

  Około 30mln$/szt - szkoda, że f16 nie jest oferowany w takiej cenie.

  1. Oj

   Za to masz latawiec Master za 50mln/$ szt. To jest deal :-)

 7. geru

  No tak Rosja jest "zmuszona" do zakupu myśliwców generacji 4+, my natomiast reanimujemy "perspektywiczne" 30-letnie SU-22...z tym, że u nich pozwoli to na utrzymanie produkcji, a u nas utrzymanie nawyków pilotów...Pytanie zasadnicze - i kto tutaj ma, jak to zostało określone, "coraz większe problemy dotykające siły powietrzne" ?? My, czy Rosja?? Niech każdy sobie sam odpowie.

  1. Jac

   Chyba nie chcesz porównywać potencjału Polski i Rosji, szczególnie w zderzeniu z aspiracjami tych drugich. I zauważ, że powodem zakupu tych samolotów Mig-29 jest opóźnienie w produkcji samolotu, który nawiązać walkę to może co najwyżej z francuskim Rafale czy europejskim Eurofighter'em i to bardziej z tym pierwszym niż drugim jeśli wierzyć symulacjom. Trochę słabo jak na kroki które podejmuje Rosja.

  2. logik

   Jak to generacja 4+? 4+ to jest może eurofighter w najnowszej wersji, te migi niczym nie różnią się od naszych po modernizacji, to nawet 4 generacja nie jest, a w stosunku do samolotów zachodnich może to konkurować najwyżej z 3 generacją. Nawet najnowsze Su 35 ciężko nazwać prawdziwymi samolotami 4 generacji z ich brakiem sieciocentryczności i gigantycznym echem radarowym, a cenowo są w okolicach F18 Super Hornet i Rosjanie maja ich chyba mniej niż my F 16 :).

  3. Laik

   Geru, po co porównujesz samolot myśliwski do samolotu szturmowego? Poczytaj lepiej ile lat mają amerykańskie A-10 lub rosyjskie Su-25, podstawowe samoloty szturmowe supermocarstw.

 8. dead0user

  Ciekawostka... Jeszcze jakiś czas temu mieli w ogóle nie kupować MiG-ów... Widać, zmieniła się kolejny raz doktryna.

Reklama