Reklama

Siły zbrojne

Rosja zbroi Kaliningrad. Drony, czołgi, samoloty, Iskandery

Su-30SM / Fot. mil.ru
Su-30SM / Fot. mil.ru

Obwód kaliningradzki staje się coraz większym wyzwaniem militarnym dla NATO. Naszpikowana już wcześniej wojskiem i uzbrojeniem eksklawa jest sukcesywnie wzmacniana kolejnymi środkami militarnymi, na lądzie, w powietrzu i na wodzie. 

Moskwa tłumaczy te zbrojenia wzrostem zagrożenia ze strony NATO i USA, ale charakter wzmacniania potencjału zgrupowania wojskowego w obwodzie kaliningradzkim wskazuje, że w razie wybuchu wojny może ono pełnić role już nie tylko obronne, ale i ofensywne.

Na początku listopada zgrupowanie wojsk w obwodzie kaliningradzkim zostało wzmocnione oddziałem dronów Forpost. Drony będą patrolować wybrzeże i akwen Bałtyku, a w razie konfliktu zbrojnego identyfikować cele i naprowadzać na nie ogień. W regionie rozlokowano wcześniej systemy rakietowe Bał, które mają w zasięgu wschodnią część Bałtyku. Do tego dodać należy zapowiedź wzmocnienia sił powietrznych oraz rakietowych. W efekcie zbudowana w tym rejonie przez Rosjan strefa antydostępowa A2/AD będzie jeszcze groźniejsza. Na terenie obwodu kaliningradzkiego i na Krymie Rosjanie formują dwie nowe dywizje lotnicze. Mają one odpowiadać za operacje powietrzne prowadzone nad obszarami mórz Bałtyckiego i Czarnego oraz terenami przyległymi. Dowództwa obu dywizji, nazywane „centrami bojowymi”, mają kontrolować przestrzeń powietrzną w czasie rzeczywistym. Wzmocnione też zostanie zgrupowanie Iskanderów w obwodzie, co wiąże się z generalną decyzją dowództwa o zwiększeniu mocy ogniowej brygad rakietowych uzbrojonych w te systemy. W każdej takiej jednostce liczba wyrzutni zostanie zwiększona z 12 do 16. To oznacza, że każda salwa oznaczać będzie jednoczesne odpalenie 32 pocisków. Większa liczba wyrzutni trafi m.in. do zgrupowania Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim. Będące obecnie na uzbrojeniu rosyjskiego wojska Iskandery mają zasięg 380-500 km. Testowany jest nowszy system Iskander-K o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

Nowy sprzęt zacznie trafiać do jednostek rakietowych w 2020 roku. Wzmacniane będą brygady rozmieszczone w rejonach przygranicznych. Oficjalny powód zmian to odpowiedź na rozmieszczanie w Europie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Z kolei zwiększanie sił NATO w krajach bałtyckich i w Polsce to oficjalny powód podjęcia decyzji, by w 2020 roku siły w kaliningradzkiej eksklawie wzmocniła dywizja zmechanizowana. Dyslokacja takiej jednostki znacząco wzmocni siły na lądzie. Oznacza to wzrost zagrożenia dla przesmyku suwalskiego, kluczowego połączenia krajów bałtyckich z resztą NATO.

Reklama

Komentarze (34)

 1. Yhm

  Gdyby Litwini chcieli mogli by coś po drodze poradzić na te zbrojenia... Przecież nie ma bezpośredniego dojazdu, a awarie się zdarzają

 2. Heh

  James Bond by to wszystko popsuł, żeby nie działało

 3. Ybyby

  No na pewno nie mozna mowic, ze robi sie lepiej... tak Ruski jak i unia graja sobie na nosie ale nastroje sa co raz chlodniejsze. A zwykli obywatele z obu sstroch chcieliby pokoju... to sa sprawy tych na gorze a jak zeykle ci na dole beda nastawiac karku... chore.

  1. A

   Zarówno zwykli obywatele jak i większość rządów zarówno Rosji jak i krajów UE nie ma noc przeciwko sobie. Wzajemne animozje są tylko efektem nacisków USA które bankrutując prowadzą politykę "Powstrzymać Rosję" a ostatnio i Chiny. Stąd sankcje , publikacje medialne itp antyrosyjska propaganda.

  2. Rhotax

   Dokładnie dlatego obywatele podbitej krwawo Czeczenii/Abchazji/Osetii/Donbasu wiedzą że USA ich okupuje a nie pokojowa Rosja .

 4. Obserwator

  Militaryści z Pentagonu dążący do konfrontacji zbrojnej z Rosją już określili priorytetowe cele do przeprowadzenia ataku. Obok Półwyspu Krymskiego i Wysp Kurylskich, to bez żadnej wątpliwości należy do nich Obwód Kaliningradzki. Dlatego Rosjanie umacnyniają swój potencjał obronny w tych regionach i stale podwyższają swoją gotowość bojową. Należy więc mieć nadzieję, że agresywny pakt militarny nie odważy się na rozpętanie wojennej pożogi, o skutkach niewyobrażalnych dla całej ludzkości...

  1. Rhotax

   Militaryści z Moskwy dążący do konfrontacji zbrojnej z Nato już określili priorytetowe cele do przeprowadzenia ataku. Obok Przesmyku Suwalskiego i Wysp Hiuma/Sarema/Gotlandia/Bornholm, to bez żadnej wątpliwości należy do nich Pribałtyka i 1/4 Polski. Dlatego kraje Nato umacniają swój potencjał obronny w tych regionach i stale podwyższają swoją gotowość bojową. Należy więc mieć nadzieję, że agresywny charakter zbrojeń Rosji wreszcie zostanie użyty . A wtedy ten dodatkowy 1000 żołnierzy USA w RP zagrozi Obwodowi Kaliningradzkiemu jaki otrzyma tylko Dywizję Zmechu i Dywizje Lotnictwa dla obrony rzecz jasna (kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeciw 1000 logistyków z US ale une som z USA !).

 5. MS

  Rosja agresywnie przesuwa swoje granice do baz NATO

 6. ito

  Działają logicznie. Pojemność enklawy jest ograniczona, zdolność utrzymania wojsk też- pchanie większj ilości żołnierzy może tylko osłabić zamiast wzmocnić obronę. Siła ognia jest dla izolowanego terenu stosunkowo niewielkim obciążeniem pod warunkiem zgromadzenia odpowiednich zapasów. Precyzja ognia (czyli pójście w rozpoznanie) znakomicie tę siłę potęguje. Opowieści o "nie tylko defensywnym charakterze" to chrzanienie- nie da się obronić nie zadając uderzeń- najlepiej dość mocnych by były zniechęcające. Nasz problem polega na tym, że uderzenia w nas Amerykanów raczej nie zniechęcą. Wzrost zasięgu rażenia rosyjskich pocisków akurat dla nas jest niezłą wiadomością- nam to większej różnicy nie robi, a może wpływać na sposób reagowania innych członków NATO. Co może się przełożyć na niezamienienie Polski w pole działań zbrojnych.

  1. A

   Stawiając się na linii frontu Polska sama sobie krzywdę robi. W celu powstrzymania natarcia i ewentualnie oczyszczeniu przedpola przed Rosją i bratnią Białorusią, Armia czerwona będzie musiała wypalić Polską ziemię do zera. To samo zrobi NATO próbując powstrzymać Rosjan nacierających ze wschodu. Skończy się pewnie na tym że "wypalać" Polską ziemię będą raz jedni a raz drudzy.

 7. Karol

  Dziwny tytuł artykułu, a co ma robić Rosja jak wróg u bram. Amerykanie ściągają wojska do Polski 10 tys kilometrów od swojego kraju przy granicy z Rosją a ktoś się dziwi że ruskie zbroja Kaliningrad, logiczne posunięcie, zimnowojenna propaganda USA rozsiewa nienawiść a ludzie to łykaja jak pelikany

 8. rED

  Dobrze, dobrze będziemy mieć ich wszystkich w naszym (NATO) krótkim zasięgu. Nie potrzebne nam wtedy rokiety balistyczne. Btw Rosjanie lubią straszyć atomem no to jak tak będą w kupie....

  1. MAZU

   To zobacz dokąd sięga zasięg uzbrojenia z Obwodu Kaliningradzkiego. Cała Polska pod kontrolą.

  2. Davien

   MAZU a zobacz dokąd siega zasieg polskiego uzbrojenia zanim cos napiszesz.

 9. Kolec

  Jedna mała atomic bomb i wszystko szlag trafi?Czy w dobie rakiet balistycznych sensowne jest rozmieszczenie tak dużych wojsk w jednym okręgu?

  1. Davien

   Tak, bo nikt nie ma zamiaru( wbrew komentarzom tutaj) przekraczac progu wojny jadrowej a na pewno NATO tego nie zrobi.

  2. MAZU

   No ba, bo oni też mają rakiety i twoje "atomic bomb", oraz tą przewagę nad zachodem, że nie mają skrupułów by tego użyć, gdy uznają to za stosowne.

  3. Kolumb

   Mylisz się amerykanie już kilka razy trzymali palce na przyciskach do wystrzalu rakiet z glowicami atomowymi, zresztą ruskie też więc nie pisz że NATO napewno nie

 10. bubu

  to się ruskie zdziwią, jak białoruś przyłączy się do nato

 11. Mieczysław

  A jak jest nasza odpowiedz?

  1. Extern

   Co się w ogóle głupio pytasz. Wiadomo że MON odpowie ponowieniem fazy analityczno-koncepcyjnej na już odbyty dialog techniczny.

 12. Grygori SZAKASZWILI

  Jedna salwa z ISKANDERÓW, - na które jak na razie nie ma na świecie żadnej obrony, i Warszawy nie ma na żadnych mapach

  1. Felix

   Na pociski manewrujace wystarcza odpowiednie nasycenie Popradami, nie mówiąc o przyszłej Narwi. A Patriotów wystarczy, jak je już wszystkie kupimy, na te balistyczne z Kaliningradu. Nie bredź, że na Iskandery nie ma w świecie obrony.

  2. Rhotax

   Z konwencjonalnymi głowicami to se moga ...a nuków nie urzyją bo USA zapowiedziało że zniszczy podobne miasto w Rosjii. Oraz odbierze Kaliningrad i odda go Polsce .

  3. Extern

   No chyba że użyjecie atomu, Bo to miasto wielokrotnie więcej już przyjęło bomb i nie upadło, niż macie Iskanderów.

 13. grzegorzb3

  Parę razy już to powtarzałem. Polska potrzebuje dywizji artylerii, która stale rozlokowana w pobliżu Kaliningradu będzie w stanie w przypadku godziny W wciągu 15 minut zrównać z ziemią wszystkie tam obiekty militarne, a następnie zapewnić bezpieczeństwo posiadania i poruszania się w korytarzu suwalskim.

  1. MAZU

   Ale ruscy to wiedzą i mają w Obwodzie Kaliningradzkim własną artylerię i lotnictwo, które wypalą do gołej ziemi wskazane przez ciebie polskie tereny.

 14. Tomasz

  Polska na to odpowie dziesiątkami dialogów technicznych. Będziemy analizować inne analizy. Zorganizujemy 2 razy więcej parad i przemarszów.

  1. Read

   Na razie to z ukraincami sobie nie potraficie poradzić, a co dopiero z Polską

 15. MI6

  A kiedy gotowe do walki będą u nas Patrioty, Himarsy, Narew, Orka, Kruk, F35, drony w potrzebnej ilości, amunicja programowalna do artylerii, jakieś normalnie uzbrojone nowe okręty nawodne? w 2030? 2035? 2040? nasi decydenci zakładają że wojny nie będzie a cała ta zabawa w modernizację może się ciągnąć latami-oby się nie mylili...

  1. Zły

   Żartujesz? V kolumna ulokowana w MON nie pozwoli na wyposażenie WP w ten sprzęt. To są tylko propagandowe "balony" nadmuchane przez propagandowego "artystę" na stanowisku ministra MON. Nasi decydenci nie są w stanie sprawić by dialog zakończył się zakupem. Umieją tylko "ogłaszać chęć rozpoczęcia dialogu, w celu poznania wiedzy nt możliwości pozyskania"! Oczywiście ZAWSZE z możliwością przedłużenia terminu postępowania. I ZAWSZE z na tyle niskim budżetem - pozwalającym na odwołanie "ze względu na przekroczenie przez wszystkie oferty - nie podlegające odrzuceniu - zakładanego (!!!!) budżetu".

  2. Fanklub Daviena

   Na Patriot wystarczą zabytkowe Su-22M4 z SPS-41 co nasi piloci udowodnili na ćwiczeniach NATO... :)

  3. Gts

   Może nasze wnuki tego dożyją.

 16. Marek1

  Fajnie. A nasz "genialny" MSZ, MON i "strażnik parasola" nadal nie zdobyli sie nawet na odwagę, by zapytać konkretnie hegemona JAKIE są KONKRETNE plany Pentagonu dot. metod i środków wydzielonych przez Pakt do pomocy kr. bałtyckim. Obecne jedynie wiemy, że to WP ma ruszyć na pomoc Bałtom i Litwinom, tym samym odsłaniając kierunek brzeski i wystawiając sie na możliwość zamknięcia najlepszych jedn. WP w wielkim kotle poprzez symultaniczne uderzenia armii FR z Okr. Kaliningrad i terenu Białorusi. To tylko jeden z możliwych scenariuszy, są jeszcze gorsze. Niestety kolejny raz wybrani do władzy "decydenci" zasadniczo maja to gdzieś ...

  1. Gts

   Naszym to zależy tylko na propagandzie sukcesu. Trump na och ogłosić przyjaciółmi, ci zapłacą jakiś hajs za III rzędne siły USA (kwaterkę), a TVP opowie się bajeczkę. Wilk syty i owca cała, resztę hajsu można zawinąć, ewentualnie rzucić na socjal i dotacje żeby poparcie nie spadało.

 17. Hgfdd

  Rosjanie przygotowują się do WOJNY hybrydowej drony I rakiety Polska jest bez silna stare łodzie wojenne migi 29 też już są stare czołgi I wozy bojowe też są stare Ale Polska ma coś takiego jak partyzantka która wygra każdą wojnę

  1. Nie lubię ruskich pierogow

   Co to są łodzie wojenne? Tłumacz z rosyjskiego źle tłumaczy??

  2. Robert Ex.

   Źadna hybrydówka . Stary przaśny atak pancerny i zmechem z Kaliny . Pozamiatane 1/4 kraju w 12h .

 18. Fanklub Daviena

  A dlaczego NATO przeszkadza strefa antydostępowa w Kaliningradzie? Po co NATO dostęp do Kaliningradu? :)

  1. Davien

   A co wam funku przeszkadza baza antyrakietowa w Polsce?

  2. Maciek

   Jak to po co. Żeby móc skutecznie razić cele na terenie enklawy. Dziwne, że trzeba ci tłumaczyć tak proste rzeczy. A dlaczego NATO chce mieć takie zdolności? Bo jak ktoś mądry powiedział z ruskimi są tylko dwie możliwości porozumienia, albo on trzyma nogę na twoim gardle, albo ty na jego. Aktualnie bolszewicy wciąż trzymają nogę na naszym gardle. Czas to zmienić.

  3. Robert Ex.

   Dostęp jest artyleria lufową i F35 i tak wsio wymina .

 19. adams

  Ruscy już nie długo w samym Królewcu będą mieli więcej samolotów bojowych niż Polska ma ogółem.My mamy też Iskandery które nazywają się Langusta i mają zasięg 20 km,no już nie długo 40 :) OPL praktycznie w ogóle nie mamy

  1. Robert Ex.

   Samolotów bojowych mamy ok. 10 sprawnych . Lotnictwo to lipa na maxa . Heli nie maja od kilku lat rakiet ppanc . Lezymy.

 20. Ryjek

  A to wszystko Rosja ma za gaz i rope Odp malkontenci czy warto z Rosją robić interesy skoro oni nie pojmuja biznesu jak Europejczyk a jak zwykły komuch - politycznie Podziękować należy Niemcom i wegrom

 21. Thomas

  A czym tu się dziwić. W Polsce coraz więcej wojsk USA to i Rosjanie robią odpowiedź na to. To było do przewidzenia.

  1. Tomecki

   Bez amerykańskich wojsk Rosja też się zbroi! Taka "pseudologika" tylko w Rosji. Jak my fundujemy sobie bazę antyrakietową, to Rosja "obronnie" natychmiast wycelowuje rakiety atomowe na Warszawę! Kto tu jest agresywny? Pociskami antyrakietowymi można się tylko bronić, atomowe rakiety Rosjan mogą tylko atakować!! Taką agresywną postawę Rosji można było przewidzieć. Oni "obronie" zaatakowali Krym. I "obronnie" zajęli Czeczenię oraz kawał Gruzji.

 22. Issac

  Ja się grzecznie pytam ?? Czego kkk-a wojska amerykańskie szukają w Europie

  1. Davien

   Ano tego by twoja Rosja nie polazła znowu na Zachód grabiaci mordujac jak to juz dwa razy próbowali.

  2. KKK

   Twoich kumpli w zielonych mundurkach

  3. Urkho

   No zgadnij?

 23. Jaro46

  Swietnie, nas wkrecaja w wojnę, i zostaniemy sami jak nas rozjadą, do obrony bedziemy mieli proce, barykady i ruiny, czyli dzieki ci nato

  1. O la la

   W jaką wojnę? Kto cię wkręca? Kto cię zostawi? ŚWIETNIE???

 24. autor

  Należy przerwać wszelkie połączenia kolejowe i drogowe, wykopać rów przeciwczołgowy i założyć pola minowe. Piszę poważnie. Od tej dżumy i syfilisu trzeba się starannie odseparować. I trzeba kupić od Włochów pociski Vulcano do Krabów.

  1. de łiczer

   Wprowadzmy też prohibicję w Polsce - żaden normalnie myślący ruski sołdat nie napadnie na kraj w którym nie ma wódki.

 25. Arzesz

  Bardzo dobrze, jak dalej będą się bawić w mocarstwo którym już niedługo nie będą to wkrótce przegoni ich nie tylko Polska ale i kiedyś Ukraina. Oczywiście chodzi mi o kwestie ekonomiczne, bo militarnie z tyloma głowicami zawsze będą mocarstwem.

Reklama