Reklama

Siły zbrojne

Rosja zapowiada kolejny myśliwiec piątej generacji. MiG-41 gotowy jeszcze w tym roku?

Rysunek koncepcyjny samolotu MiG-41. Ilustracja: MiG
Rysunek koncepcyjny samolotu MiG-41. Ilustracja: MiG

Prezes rosyjskiego przedsiębiorstwa lotniczego Mikojan-Gurewicz zapowiedział zakończenie prac nad nowym samolotem myśliwskim. MiG-41 ma zostać ukończony jeszcze w tym roku.

Prezes firmy Mikojan-Gurewicz Ilia Tarasenko w czasie konferencji prasowej stwierdził, że kierowane przez niego przedsiębiorstwo niemal zakończyło prace nad samolotem myśliwskim PAK DP, znanym też jako MiG-41. Jej zdaniem nowa konstrukcja będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Prezes rosyjskiego producenta powiedział, że nowy samolot będzie zdolny do wykonywania "lotów w kosmosie", będzie również "wykorzystywał nowe rodzaje broni, stworzono go w technologii stealth, jest zdolny do przenoszenia bardzo licznych rodzajów uzbrojenia, a jego promień działania jest niezwykle duży".

Tarasenko wyjaśnił potem, że maszyna ma być zdolna do lotów pomiędzy stratopauzą i tropopauzą, czyli na wysokościach do 50 km, osiągając przy tym prędkość maksymalną przekraczającą 3600 km/h.

O szykowanym nowym rosyjskim samolocie myśliwskim wcześniej wypowiadał się również były dowódca rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych Wiktor Bondarew. Jego zdaniem MiG-41 będzie zdolny do zestrzeliwania pocisków hipersonicznych i będzie najszybszym samolotem w swojej klasie. Maszyna, według niego, ma być zdolna do działania samodzielnego w trybie autonomiczym, będzie można również pilotować ją zdalnie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.