Reklama

Siły zbrojne

Rosja zamówiła śmigłowce szturmowe dla Mistrali

Fot. Russian Helicopters
Fot. Russian Helicopters

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło 32 śmigłowce szturmowe Ka-52K. Jest to wariant morski, przeznaczony dla śmigłowcowców desantowych Mistral. Jest mało prawdopodobne aby wszystkie trafiły na pokład okrętów, gdyż każdy z nich może łącznie przewozić około 16 wiropłatów wszystkich typów.

Planowany skład komponentu powietrznego dla wyprodukowanych we Francji okrętów typu Mistral miał być złożony z ośmiu szturmowych Ka-52K, takiej samej liczby transportowo-bojowych Ka-29TB i opcjonalnie jednego lub dwóch śmigłowców ratowniczych Ka-27 PS. Zamówienie na 32 śmigłowce szturmowe może więc obejmować również maszyny przeznaczone do szkolenia na lądzie, lub też zakłada pozyskanie wyposażenia dla dwóch kolejnych jednostek śmigłowcowo-desantowych jakie mają zostać wybudowane.

Pokładowe śmigłowce szturmowe Ka-52K będą produkowane w przez arseniewskie zakłady lotnicze „Progress”, należące do konsorcjum Russian Helicopters. Prototyp tej wersji powstał w 2012 roku i był intensywnie testowany, między innymi na pokładzie lotniskowca Admirał Kuzniecow. W październiku 2013 roku maszyna tego typu uległa katastrofie na podmoskiewskim lotnisku, co nieco opóźniło próby. W obecnej chwili brak jest informacji na temat terminów realizacji zamówienia.

Ka-52 "Aligator" jest jednym z najnowszych rosyjskich śmigłowców bojowych, słynnym ze względu na nietypową konstrukcję z dwoma przeciwbieżnymi wirnikami nośnymi i kabinę z miejscami załogi umieszczonymi obok siebie. Maszyna osiąga prędkość 300 km/h i zasięg 460 km. Uzbrojenie o masie do dwóch ton przenoszone jest na sześciu pylonach pod szczątkowymi skrzydłami. Może ono obejmować pociski niekierowane, bomby i zasobniki strzeleckie, oraz rakiety kierowane powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Śmigłowiec wyposażony jest też w ruchome działko kalibru 30 mm umieszczone na burcie maszyny.

Pokładowy Ka-52K różni się od wariantu lądowego głównie składanymi łopatami wirników i skrzydłami oraz wzmocnionym podwoziem. Oprócz tego pewnych modyfikacji wymagało dostosowanie kabiny pilotów do użycia przez załogę kombinezonów ratowniczych.

Nie tylko śmigłowiec Ka-52 musiał być zmodyfikowany na potrzeby rosyjskiej marynarki wojennej, ale również konstrukcja okrętu typu Mistral musiała zostać zmieniona. Kadłub został nieco podwyższony, aby w wewnętrznych hangarach zmieściły się rosyjskie śmigłowce Ka-52 i Ka-29. Ze względu na typową dla biura konstrukcyjnego Kamowa konfigurację z dwoma przeciwbieżnymi wirnikami umieszczonymi współosiowo, rosyjskie śmigłowce są bardziej zwarte, ale też znacznie wyższe niż ich zachodnie odpowiedniki. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. ja

  2x16=32 a może jest to mało prawdopodobne?

 2. K

  "Uzbrojenie o masie do dwóch ton przenoszone jest na sześciu pylonach pod szczątkowymi skrzydłami" - z tym szczątkowymi skrzydłami pan redaktor dowalił do pieca. Co to, przerobiony samolot z obciętym skrzydłami że one są szczątkowe? Takie miały być, więc nie są szczątkami.

  1. Dużo później...

   Może się doucz. Komentarze pisz później

  2. wartchog77

   Oprócz przenoszenia uzbrojenia przy dużych prędkościach poprawiają charakterystyki lotne (pełnią funkcje skrzydeł). Na podobnej zasadzie jak spojler w aucie

 3. Pomysłowi Dobromir

  dlatego powinniśmy od razu zamówić psychologicznie dodatkowe 32 rakiety ziemia powietrze oraz miny przeciwlotnicze:)))) jak i dodatkowe rakiety dla NDR do niszczenia Mistrlali i torpedy:) Niech sobie nie myslą.....

  1. chateaux

   A czym te Mistrale wykryjesz dla NDR, których radar z uwagi na horyzont radarowy nie jest w stanie wykrywać morskich celów powierzchniowych w odległości większej niż 50 km?

 4. dziwne, zaiste!

  A co w tym zaskakującego, że zamówiono śmigłowce na śmigłowcowce?????

  1. Scrapp

   A co tu ma być dziwne? Autor opisał po prostu konstrukcje rosyjskich śmigłowców i fakt, w jakiej ilości zostały zamówione

  2. RX

   Mam nadzieje, ze putin bedzie mogl je postawic.... na plywajacych platformach ze sklejki a nie mistralach...

Reklama