Reklama

Siły zbrojne

Rosja wznowi produkcję wozów BMP-3

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej otrzymają w przyszłym roku nowo wyprodukowane bojowe wozy piechoty BMP-3. Wcześniej dostawy maszyn tego typu do rosyjskiej armii zostały zawieszone z uwagi na niespełnienie wymagań użytkowników. 

Jak donosi agencja RIA Novosti, ministerstwo obrony Rosji wznowiło zakupy bojowych wozów piechoty BMP-3. Od 2015 roku maszyny tego typu będą dostarczane rosyjskiej armii, w ramach zakrojonego na szeroką skalę programu modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych. Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej otrzymają także kolejne transportery BTR-82A oraz zmodernizowane czołgi T-72B3 i bojowe wozy piechoty BMP-2.

Rosyjska armia zawiesiła zakupy wozów BMP-3 w 2010 roku. Maszyny tego typu są uzbrojone w armaty kalibru 100 mm i 30 mm, a także karabiny maszynowe. Istnieje możliwość wystrzeliwania z armaty 100 mm przeciwpancernych pocisków kierowanych Bastion, naprowadzanych w wiązce laserowej i wyposażonych w tandemowe głowice kumulacyjne. Wozy BMP-3 były modernizowane, a zakres prac objął przede wszystkim wprowadzenie nowocześniejszych elementów systemu kierowania ogniem, dodatkowego opancerzenia i nowego silnika. Istnieje także możliwość instalacji systemów samoobrony typu Sztora i Arena.

Maszyny BMP-3 były eksportowane między innymi do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Wenezueli, Republiki Korei, na Cypr i do Libii. Rosyjska armia zamierza również modyfikować starsze wozy BMP-2. Jedna z propozycji modernizacji maszyn tego typu obejmuje instalację elementów systemu kierowania ogniem wraz z czterema wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Kornet. 

Komentarze (17)

 1. Yars

  Chyba sami nie wierzycie w to co piszecie.

 2. Wojmił

  Dodajmy: z braku alternatywy... bo przecież stwierdzono już dawno, że BMP-3 to jeżdżąca trumna... konstrukcja z duraluminium się nie sprawdziła - jest zbyt słaba, w wysokiej temperaturze płonie itp. Odchodzi się od tego w okrętach i wozach bojowych..

  1. Garry

   O wysokich kosztach eksploatacji nie wspominając...

 3. bubu

  czołem pancerniacy oglądałem na YT filmik z ukrainy i czy możecie mi powiedzieć , co to za rura jest na tym czołgu za wieżą ,zaznaczona na żółto ? http://i.imgur.com/ZmVRNi1.jpg

  1. Kris

   Rura na wycior

  2. podbipieta

   czerpnia powietrza

  3. Garry

   Panowie @podbipięta i @Kris zlitujcie się... ;))) @bubu, ta "rura" to pojemnik na rurę do kolektora ssącego, potrzebnego w przypadku poruszania się w wodzie. Kolega @podbipięta (którego osobiście bardzo szanuję) praktycznie poprawnie odpowiedział, choć może nie najszczęśliwszego określenia użył.

 4. qqqq

  Puma to nie jest :))) Ale... My nie mamy na podwoziu gąsiennicowym nic lepszego do wożenia desantu. A jeśli coś ma kaliber 100mm, gąsiennice i może dowieźć desant to na pewno nie jest bezużytecznym złomem. Nawet jeśli ma wspomniane wcześniej wady. Zresztą to nie służy do działania w pojedynke tylko razem z czołgami. 3-4 BWP 3, 2 sztuki T-72B3, wysadzony z BWP desant obstawiający teren i już nie jest ciekawie dla kogoś kto chciałby łatwo odbić takie miejsce bez dominacji w powietrzu lub w artylerii. Przydałyby się wtedy planowane moździerze 120mm i PPK na KTO.

  1. Przemo

   Zasadniczo masz rację, warto jeszcze dodać, że to prawdopodobnie będzie jakaś zmodernizowana wersja z ulepszoną elektroniką, wątpliwe żeby uruchomili produkcje starej wersji. Wymagania dla pływającego BWP dla polski bardzo przypominają BMP3, podobna masa, pływanie...

 5. gosc

  Czy to nie dlatego, ze to na Ukrainie sa nowoczesne zaklady zbrojeniowe Rosja ma problemy? W tej chwili przerwala sie wspolpraca, a to na Ukrainie powstawaly pomysly(vide torpeda supersoniczna) i technologie.

 6. OMEN

  Taa... Powinniśmy szybko zwiększyć ilość środków ppanc. Mobilnych, lekkich, tanich, łatwych w obsłudze, dedykowanych do niszczenia sprzętu zmechanizowanego, oprócz czołgów podstawowych. od tego jest Spike.

 7. sorbi

  Największym minusem BMP-3 tak jak BMP1, czy wszelkich wersji T-72 - jest ich magazyn amunicyjny. Człowiek siedzi jak na - a raczej w - beczce prochu otoczony pociskami. W nowych BWP ma to się zmienić.

 8. palesz

  Ponad 1000 egzemplarzy w użytkowania. Pływa. Lepiej uzbrojony niż Rosomak. Opancerzenie można jeszcze polepszyć. W czym problem mają - "fahowcy z Polski"

  1. Jacek

   BMP-3 i Rosomak. Otwórz sobie zdjęcia obu pojazdów i znajdź co najmniej 10 szczegółów którymi się różnią. Po co? Ano, widzisz potem możesz sobie obejrzeć BTR i Rosomaka i odpowiedzieć nam "W czym problem mają - "fahowcy z Rosji""

  2. Wojmił

   masz rację... nie ma się co martwić gdyż jego pancerz na pociski z Rośka nie jest odporny.. na szczęście dla naszych żołnierzy...

  3. Pragmatyk

   Tyle że nawet używane Leopardy są szybsze niż te muły osiągające max 70 km na godzinę i zasięg 600 km Rosomaki natomiast to 100 km godzinę i zasięg 800 km i co tu porównywać.

 9. Krzysio

  Jestem niedoinformowany w kwestiach technicznych i szczerze mówiąc mam malutkie o tym pojęcie, ale jak wygląda elektronika w nowoprodukowanym rosyjskim sprzęcie? Czy konstrukcja tych maszyn umożliwia ich obsługę bez elektroniki? Wiem że starsze konstrukcje radzieckie dzięki ograniczonej ilości półprzewodników odporne były na impuls elektromagnetyczny i dzięki temu mogły sprawdzać się w boju nawet po 'wybuchu wiadomego rodzaju'. Jak to wygląda w nowoczesnym rosyjskim uzbrojeniu i czy systemy elektroniczne np. w nasszych rosomakach są w jakiś sposób zabezpieczone pod tym względem? Czy może zakłada się nieprzydatność takiego sprzętu w trakcie taktycznych uderzeń atomowych przeciwnika?

  1. weteran

   Powtarzasz głupoty wymyślone przez oficerów od propagandy gdy sporo sprzętu ruskiego było na lampach rzekomo to miało chronić przed tymże impulsem. No to Ci powiem że to kompletna bzdura z tym impulsem policz że większość napięć w pojazdach to 12V 24V. Impuls elektromagnetyczny może zaindukować impuls elektryczny rzędu 100 tysięcy Voltów to powiedz jaka instalacja to przeżyje a jeżeli już to przeskoki iskier spowodują zapłon paliwa w zbiornikach.

 10. totenkopf

  A co z nowym rosyjskim BWP, Kurgańcem-25, pewnie prace się opuźniają, ciekawe czy ze względu na zachodnie sankcje? Jeśli tak, to ta sytuacja ukazuje słabość rosyjskiego przemysłu (któremu mocy i tak nie brakuje). No i przecież co z nowym czołgiem (projekt Armata) i kołowym transporterem? A kiedy w końcu AK-12? Jakoś wszystko jakoś śmiesznie się układa...

  1. Wojmił

   tak.. prace się opóźniają - nie opuźniają lecz opóźniają analfabeto...

 11. Moc

  Się zbroją... Ciekawe po co? Czyżby szykowali inwazję?

  1. spokojnie

   A po co zbroi sie USA? Czyżby szykowali inwazję?

  2. WPKR

   Albo po prostu projekty nowych wozów bojowych się przedłużają i upadają, więc wznawiają produkcję znienawidzonego przez żołnierzy pojazdu.

 12. Krusz

  Zawsze ten wóz się mi podobał. Zwłaszcza jego możliwości trakcyjne. A produkcję wozu zawieszono przez Serdiukowa, ktory (jak sie potem okazalo) za zachodnie lapowki usilowal wprowadzic zachodnie wozy.

  1. watwatwat

   Taksowka niezla, szkoda, ze pancerz i reszta do bani. Jesli chodzi i mozliwosci trakcyjne to podkresla je drewniana belka widoczna na zdjeciu...

  2. edi

   Aljosza to wasi żołnierze mówią o tym blaszaku krematorium na gąsienicach :)

 13. asas

  Zaczyna się.

 14. MenVis

  Czyli dalej doktryna z II wojny ilość ilość i jeszcze raz ilość. Widać , że problemy w pozyskaniu nowych materiałowy i konstruowanie będzie coraz większym problemem . Wychodzi teraz na jaw te 15 lat stagnacji rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i klepanie starych konstrukcji. Taki czas ciężko nadrobić. Stworzenie nowej konstrukcji pojazdu (nie chodzi mi tu o lift większy lub mniejszy tylko zupełnie coś nowego) to czasem nawet dekada prób testów zmian i prób poligonowych. A sprzęt im się szybko starzeje .

 15. laki

  a co z kurganicem25 czyżby problemy techniczne tak jak z armatą i zaczynają produkcje bmp3 tak jak modernizacje t-72 do standardu t-72b3,wszystkie programy pancerne opużniająsiętojest kurganiec25 bumerang iarmata z powodu problemów technicznych i braku pienięczy.

 16. podbipieta

  Wszyscy tu straszliwie podniecają się przyszłościowymi moskiewskimi wozami bojowymi.Pisałem już o tym że wielkie ilosci wody przez Wołge się przeleją nim projekty Armada.,/sic/ i Kurganiec nabiorą realnych kształtów..No i mamy tu tego potwierdzenie A.ciekawe to bo o ile pomysł modernizacji BMP 2 jest jak najbardziej zasadny, to brnięcie w wozy BMP3 i BTR z ich nieperspektywicznymi podwoziami ./desant pod karą smierci doń nie.wlezie bo juz nie wylezie/.. swiadczy jak najdobitniej o zaawansowaniu ich programów pancernych.Sami moskiewscy generałowie o tym prawili ale jak widać nie mają innej alternatywy.A to cieszy. .Choc nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy.

 17. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

  no ,biedny i zabiedzony ,wielki i otoczony przez samych straszliwych wrogów a także wielce przez nich zastraszony kraj - na który owi wrogowie jeno czychają ,aby mu krzywdę nieborakowi jakową uczynić a nową "wielką ojczyźnianą wojnę" rozpętać ; armaty zamiast masła - skąd my to już znamy?