Reklama

Siły zbrojne

Rosja wzmacnia obronę powietrzną Białorusi. Za darmo

Rosja przekaże za darmo Białorusi 4 baterie rakiet S-300 – fot. structure.mil.ru
Rosja przekaże za darmo Białorusi 4 baterie rakiet S-300 – fot. structure.mil.ru

Białoruś otrzyma od Rosji cztery baterie systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu S-300 w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej oraz zakupi dalsze zestawy rakietowe Tor-M2.

Agencja ITAR-TASS przekazała informację, że zastępca dyrektora Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSMTC) Konstantyn Birjulin z rosyjskiego ministerstwa obrony podpisał umowę przewidującą przekazanie za darmo siłom zbrojnym Białorusi czterech zestawów przeciwlotniczych S-300. Wszystkie dokumenty z tym związane zostały teraz przesłane stronie białoruskiej.

Jest to efekt obietnicy złożonej przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w październiku 2013 r., że obrona przeciwlotnicza Białorusi zostanie wzmocniona czterema kompleksami S-300.

Przekazanie S-300 to transakcja wiązana, ponieważ Białoruś ma dodatkowo zakupić kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Tor-M2 oraz następne cztery samoloty szkolno – bojowe Jak-130. Przypomnijmy, że w latach 2011 – 2013 białoruskie siły zbrojne nabyły 3 baterie systemów Tor-M2, a w 2012 r. cztery samoloty Jak-130.

Białoruś posiada obecnie na swoim stanie jedną brygadę rakietową S-300W (zasięg zależnie od wersji rakiet do 200 km), jedną dwupułkową brygadę S-300PS (zasięg do 75 km) oraz przekazane z Rosji w latach 2005-2006 4 dywizjony rakietowe S-300PS (z 48 wyrzutniami).

Reklama

Komentarze (7)

 1. A_S

  Przecież Białoruś to teraz już Rosja. Lepiej rozmieszczać systemy obrony u podległych sojuszników niż narażać na ostrzał własne terytorium. Przecież tarcza antyrakietowa, w Polsce dawałaby jedynie USA czas na organizację obrony w międzyczasie zostawiając dziurę w mapie po miejscu zwanym Polską. Jest jednak taka różnica, że za taki szkodliwy układ Białorusini nie płacą, a my musimy taki wariant własnego końca jeszcze sobie kupić za grube miliony dolarów..

 2. oszołom

  Za darmo to boli gardło. Zapłacą gospodarką i resztkami niepodległości

  1. Flanker

   A my bulimy i jesteśmy tak "niepodlegli" że dowiedzieliśmy się, że nie wolno nam budować elektrowni na węgiel brunatny...

 3. OLI

  TANIM I SKUTECZNYM SPOSOBEM NA OBRONĘ POLSKIEGO NIEBA SĄ WYSOKOŚCIOWE STEROWCE !!!!!!!!!!!!! DYSPONUJĄCE ZASOBNIKAMI Z KIEROWANYMI POCISKAMI RAKIETOWYMI ORAZ RADARAMI I STACJAMI OBSERWACJI POLA WALKI . STEROWIEC NA WYSOKOŚCI NP 2 KM MA PROMIEŃ DZIAŁANIA UDERZENIOWEGO I OBSERWACJI, LICZONY x10 TJ. OK. 200 KM , DOSŁOWNIE 4 TAKIE STEROWCE TRZYMAŁYBY W SZACHU CAŁY OBWÓD KALININGRADZKI , A 3 STEROWCE PÓŁ BIAŁORUSI. BEZZAŁOGOWE STEROWCE I DRONY ORAZ OKRĘTY PODWODNE Z RAKIETAMI TO OBECNIE NAJLEPSZY WYBÓR DLA POLSKI .

  1. Podbipięta

   Tanim i skutecznym sposobem na obronę jest morale By to osiągnąć trzeba wykorzenić wszelkie lewactwo i zboczylachostwo.

 4. z prawej flanki

  - za darmo ,to coraz trudniej nawet w morde oberwać...; nie zmienia to jednak faktu źe w kraju baćki jego rosyjski protektor rozbudowuje intensywnie coraz silniejsza obrone powietrzna ,która weźmie w widelki ostrzalu caly pólnocno/wschodni obszar polskiego nieba. Dość niepokojace.

  1. rabarbarus

   I to jest właśnie odpowiedź na pytanie dlaczego F16 stacjonują w zachodniej i centralnej części kraju.

 5. regan

  " Białoruś ma dodatkowo zakupić kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Tor-M2 oraz następne cztery samoloty szkolno – bojowe Jak-130." - oczywiscie za kredyt bezzwrotny udzielony przez rosyjski rzad ;)

 6. fdgfg

  Za darmo - piąta kolumna a co najgorsze żal mi ty ludzi, tylu by zginęło za darmo....ehhh

  1. pinokio

   przestan lac lzy krokodyle ,a u nas tarcza przeciw rosji ,i nawet nie odpali bo zginiemy razem z nimi.

 7. Edo

  Za dormo to oni dostaną ale kose w plecy od putlerka

Reklama