Reklama

Siły zbrojne

Rosja wystrzeliła dwie rakiety balistyczne (Video)

Topol-M - fot. mil.ru
Topol-M - fot. mil.ru

Na przełomie października i listopada Rosja przeprowadziła dwa próbne odpalenia strategicznych pocisków balistycznych. Pierwszy test przeprowadzono z użyciem pocisku Buława startującego z okrętu podwodnego na Morzu Północnym. Dwa dni później został odpalony pocisk Topol-M z wyrzutni podziemnej. Oba testy zakończyły się sukcesem. 

Start rakiety balistycznej Buława miał miejsce 29 października na Morzu Barentsa. Platformę startową stanowił okręt podwodny Jurij Dołgorukij należącydo typu Boriej (proj. 955) należący do rosyjskiej Floty Północnej i uzbrojony w 16 rakiet. Pocisk Buława wyposażony był w ćwiczebne głowice, które skutecznie trafiły w oddalone o wiele tysięcy kilometrów cele na poligonie Kura na Kamczatce.

Podobny test odbył się 1 listopada z użyciem pocisku strategicznego pocisku znacznie starszego typu RT-2PM2 Topol-M, startującego z podziemnego silosu na terenie kosmodromu w Plesiecku, na południe od Archangielska. Również tym razem celem był poligon Kura na półwyspie Kamczatka.

Zgodnie z komunikatami rosyjskiego ministerstwa obrony oba starty stanowiły element sprawdzianu gotowości strategicznych pocisków rakietowych do działania. 

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. asd

  To jest skuteczna broń przeciwko OPL, f-16, Homarom, Krabom i wszystkiemu temu co mamy. Jaki wniosek z tego? W razie wojny, Rosjanie chociażby mieli użyć całej swojej armii i pocisków zdobędą pół Europy. A my pewnie jak to bywało za I i II wś. będziemy w ognisku wojny( bo na pewno nie stroną).

  1. esa

   nie zdobędą, zbankrutują i nie będą mieli pieniążków na wojaczkę.A jak już splajtują to sąsiedzi dokonają rozbioru Rosji i skończy się imperialny sen o potędze

 2. Wojmił

  już pojawiły się głupie komentarze... prawda jest taka, że "rosja nigdy nie jest ani tak silna ani tak słaba na jaką wygląda" - Otto von Bismarck. a amerykanofilom (którzy zaraz wybuchną krytyką) oraz rusofilom (którzy już pieją z zachwytu) poradzę, aby bardziej się skupili na poprawie naszego własnego podwórka zaczynając od podstaw i pracy organicznej zamiast podniecać się czymś na co zupełnie nie mamy wpływu i to coś nie ma wpływu na nas (a jeśli zdarzy się tak, że będzie miało wpływ to już i tak nie będzie to ważne...

  1. Lehu

   Dzięki za rozsądny komentarz.

  2. Emigrant

   Problem Polakow polega ze sa zbyt pro amerykanscy lub pro rosyjscy a nie pro polscy kometaz ten mi powtazaja ludzie na zachodzie.

 3. HateAndLove

  Nie wiem czym sie jaracie? bo udala im sie proba rakiet przenoszacych bron jadrowa? Co ona da ruskim? przeciez nie ma ona zadnego znaczenia gdyz i tak i ruscy i USA boja sie broni jadrowej i czy ona bedzie odpalana za pomoca tych rakiet czy wczesniejszej generacji lub za pomoca innych nosnikow to nic to nie zmienia gdyz i tak i jedna i druga strona nie zaryzykuje ich uzycia bo to zaglada jednej i drugiej strony. Za to w tym co mozna uzywac w roznych konfliktach konwencjonalnych i uzywa sie tego to ruscy sa zacofani i dzieli ich przepasc od USA czy NATO. Wiec moje pytanie co osiagnie rosja tym, ze ma skuteczne rakiety balistyczne skoro USA tez ma czym przywalic ruskim i nawet bez tych rakiet USA obawialo sie broni nuklearnej ruskich. maja skuteczna bron, ktorej nigdy nie uzyja gdyz wtedy sami zgina. Nie maja skutecznej broni, ktorej beda uzywac. Tu trzeba plakac a nie sie cieszyc:)

  1. miki

   w tym rzecz, że gwarantuje to im nietykalność, nawet do zwykłych działań Ruscy nie wykluczają użycia takiej broni, a czy to będzie dla nich oznaczać koniec - nie, bo problemy z użyciem takiej broni dopiero się zaczną, np czy w odpowiedzi użyć takiej samej broni w takim samym natężeniu czy do całkowitego zniszczenia...

  2. amator

   Wyobraź sobie więc sytuację, że pod Kijowem wybucha mała głowica atomowa (kikadziesiąt lub kilkaset kt), przemycona w jakiejś ciężarówce ze wschodu - co by zrobiła reszta śwata? Nic, bo ładunek był tylko jeden i o stosunkowo małej mocy, a efekt psychologiczny byłby o większej sile niż ta eksplozja. Nie byłoby żadnej inwazji, tylko długie dochodzenie zakończone sankcjami gospodarczymi.

 4. er

  i tutaj też ruskie karaczany wypełzły z nor.

 5. eks

  Rosjanie mają nowy typ jednoczęściowych kombinezonów na okrętach podwodnych - bez naszywek ze stopniami i bez cyfrowych numerów okrętowych oznaczających dział okrętowy specjalność nr wachty morskiej i burtę okrętową . Zmienili na opisowy np dowódca (komandir ).

 6. Gonzo2121

  Zero komentarzy od miłośników USMA-nów i CIA na tym portalu. Jetsem rozczarowany:-)

  1. Slet

   Poczekaj zaraz coś wymyślą ;P

  2. fumfel

   spokojnie, za chwilę zostaniesz nazwany ruskim agentem. Szkoda, że nie walnąłeś jakiegoś błędu. Mieliby dowód...

  3. spike

   I z czego się cieszycie,Rosja putinowska to kraj bandycki mam nadzieję,że zbankrutują w ciągu najbliższych 2-3 lat.I zaprawdę powiadam wam wasza radość już niedługo się skończy.Będzie w Rosji rewolucja taka jakiej dzieje ludzkie jeszcze nie widziały.

Reklama