Reklama

Siły zbrojne

Rosja wyprodukuje silniki do śmigłowców. Dotychczas kupowała z Ukrainy

Firma Motor Sicz wytwarza między innymi silniki do śmigłowców Mi-8/17 i ich wersji rozwojowych. Fot. Ex13/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0
Firma Motor Sicz wytwarza między innymi silniki do śmigłowców Mi-8/17 i ich wersji rozwojowych. Fot. Ex13/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0

Rosyjski przemysł będzie zdolny do wytwarzania silników do produkowanych przez Rosję śmigłowców, jeżeli ukraińska firma Motor Sicz nie będzie ich dostarczać.

Jak podaje agencja RIA Novosti, według przedstawiciela Rosoboronexportu Władimira Kuźmiczewa Rosja będzie zdolna do samodzielnej produkcji silników do śmigłowców, które były dotychczas dostarczane przez ukraińskie przedsiębiorstwo Motor Sicz. Rosyjskie silniki będą mogły być produkowane w zakładach Klimowa, położonych w Sankt Petersburgu.

Rosyjskie przedsiębiorstwo wdraża obecnie plan uniezależnienia się od importu produkowanych na Ukrainie silników. Docelowo firmy z siedzibą w Rosji będą zdolne do całkowicie samodzielnej produkcji wszystkich elementów silników śmigłowcowych, jak również ich montażu.

Ukraińskie przedsiębiorstwo Motor Sicz dostarcza silniki do szeregu śmigłowców produkowanych i użytkowanych w Rosji, w tym popularnych transportowych Mi-8/17 czy części bojowych Mi-24. Firma ta jest więc jednym z wzorcowych przykładów powiązań ukraińskiego przemysłu obronnego z Federacją Rosyjską. Wcześniej agencja ITAR-TASS informowała, że zakłady Klimowa rozpoczną masową produkcję silników własnej konstrukcji WK-2500 przeznaczonych dla śmigłowców Mi-28, Ka-52, Mi-17, Mi-35 i Ka-32 od 2016 roku.

Reklama

Komentarze (4)

 1. j

  Rozpoczną produkcję ? Ciekawe jakiej jakości ?

  1. Daniel

   I za to trzymajmy kciuki - niech te maszyny same spadają;)

 2. rozbawiony

  W fabryce helikopterów w Kazaniu pensje są od 2400$ w górę a jakie są na Ukrainie każdy widzi. Skończy się tak, że w obliczu bezrobocia pracowników zbrojeniówki, która niewątpliwie zostanie na Ukrainie zniszczona tak jak w Polsce, jak Rosja zaoferuje emigrację to trafią tam fachowcy z ukraińskich fabryk, zapewne z planami i know-how i nie zdziwiłbym się, gdyby do Rosji trafiło też wyposażenie tych fabryk.

  1. Igor Sokołowski

   moze jakies zrudło tych zarobków bys podal bo z tego co mi wiadomo a mieszkałem w kazaniu 3 lata to pracownicy zarabaiaja tam srednio 900 dolarow chyba ze podliczysz do sredniej panów prezesów

  2. muminek

   o tak, rzeczywiście jesteś rozbawiony ... możesz napisać po czym ?? rzeczywiście ukraińcy palą się do przeprowadzki do rosji - jak mogą gdzieś indziej ... no ale jak tam dają od 2.400 $ w górę ... czyli jakieś 81.600 rubli ... kto by nie chciał !!!!!!!!!!!!!!!!

  3. pragmatyk

   Motor Sicz to nie fabryka motocykli w Polsce.To liczy sie na całym swiecie Oby tylko nie weszli do Unii zbyt szybko ,bo im rozmontują fabrykę jak nam stocznie.

 3. Andriej Gromyko

  Oczywiście, rozpoczną, pod warunkiem że sprzedadzą odpowiednią ilość gazu dla Ukrainy po atrakcyjnych dla Kremla cenach.

 4. Szopenfeldzierz

  Rosja oczywiście będzie niezależna od produkcji ukraińskiego przemysłu. Od jutra. Oprócz tej informacji jesteśmy zalewani innymi deklaracjami na temat podjęcia produkcji nowych rosyjskich systemów uzbrojenia. Rosja jest potęgą. Rosja jest samowystarczalna. Rosja nie potrzebuje Europy. Rosja teraz wszystkim pokaże.... BARDZO PROSZĘ - NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ !! Jeżeli piąta część z owych buńczucznych wypowiedzi się ziści - to będzie sukces Rosji.

Reklama