Siły zbrojne

Rosja wyprodukuje silniki do śmigłowców. Dotychczas kupowała z Ukrainy

Firma Motor Sicz wytwarza między innymi silniki do śmigłowców Mi-8/17 i ich wersji rozwojowych. Fot. Ex13/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0
Firma Motor Sicz wytwarza między innymi silniki do śmigłowców Mi-8/17 i ich wersji rozwojowych. Fot. Ex13/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0

Rosyjski przemysł będzie zdolny do wytwarzania silników do produkowanych przez Rosję śmigłowców, jeżeli ukraińska firma Motor Sicz nie będzie ich dostarczać.

Jak podaje agencja RIA Novosti, według przedstawiciela Rosoboronexportu Władimira Kuźmiczewa Rosja będzie zdolna do samodzielnej produkcji silników do śmigłowców, które były dotychczas dostarczane przez ukraińskie przedsiębiorstwo Motor Sicz. Rosyjskie silniki będą mogły być produkowane w zakładach Klimowa, położonych w Sankt Petersburgu.

Rosyjskie przedsiębiorstwo wdraża obecnie plan uniezależnienia się od importu produkowanych na Ukrainie silników. Docelowo firmy z siedzibą w Rosji będą zdolne do całkowicie samodzielnej produkcji wszystkich elementów silników śmigłowcowych, jak również ich montażu.

Ukraińskie przedsiębiorstwo Motor Sicz dostarcza silniki do szeregu śmigłowców produkowanych i użytkowanych w Rosji, w tym popularnych transportowych Mi-8/17 czy części bojowych Mi-24. Firma ta jest więc jednym z wzorcowych przykładów powiązań ukraińskiego przemysłu obronnego z Federacją Rosyjską. Wcześniej agencja ITAR-TASS informowała, że zakłady Klimowa rozpoczną masową produkcję silników własnej konstrukcji WK-2500 przeznaczonych dla śmigłowców Mi-28, Ka-52, Mi-17, Mi-35 i Ka-32 od 2016 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.