Reklama

Siły zbrojne

Rosja: w śnieżycy rozbił się bombowiec Tu-22M3 [Aktualizacja]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przyczyną katastrofy rosyjskiego naddźwiękowego bombowca Tu-22M3 w obwodzie murmańskim na północy Rosji był zapewne błąd pilota, popełniony w trudnych warunkach pogodowych - podała we wtorek agencja TASS, cytując przedstawiciela władz wojskowych. Maszyna rozbiła się podczas lądowania w bazie Lotnictwa Dalekiego Zasięgu w Olenegorsku w obwodzie murmańskim. Zginęło trzech z czterech członków załogi samolotu. 

Aktualizacja 17:50: W szpitalu zmarł dowódca samolotu. Wszystkie bombowce Tu-22M3 zostały uziemione dopóki nie zostanie wyjaśniona przyczyna katastrofy. Rozbita maszyna została wyprodukowana w 1986 roku i przeszła kilka lat temu remont. 

"Pogoda pogorszyła się i samolot ogarnęła śnieżyca. W tych warunkach najprawdopodobniej popełniono błąd w technice pilotażu, co doprowadziło do niekontrolowanego lądowania. Skutkiem było zniszczenie konstrukcji samolotu i pożar" - powiedział ów przedstawiciel rosyjskiej armii.

Drugi pilot i operator systemów elektronicznych zginęli na miejscu. Dowódca został przewieziony do szpitali ale zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Nawigator samolotu jest natomiast w ciężkim stanie. 

Bombowiec Tu-22M3, który rozbił się dzisiaj podchodził do lądowania na lotnisku Olenegorsk na Półwyspie Kola (obwód murmański) po misji treningowej. Jak podaje rosyjskie ministerstwo obrony na pokładzie samolotu nie było uzbrojenia. 

Rosyjskie Lotnictwo Dalekiego Zasięgu ma w służbie ok. 65 bombowców Tu-22M3. Trzydzieści z nich ma zostać zmodernizowanych do standardu Tu-22M3M. Pierwsze maszyny tego typu mają wejść do służby już za 2 lata. 

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (15)

 1. AMF

  Oby tylko przez błąd sprzątaczki im jakaś nuka nie odpaliła.

  1. Juras

   Po prostu staż i stopień, jestem tego samego zdania, na wszystko trzeba latami, doświadczeniem i ciężką służbą zapracować, a nie że przychodzisz i masz, to byłaby patologia systemu

  2. Piotr

   To jest kwestia wyboru - chcesz odchodź droga wolna. Tym swoim stwierdzeniem krzywdzisz ludzi z mniejszych jednostek - widać iż masz mgliste pojęcie o tym co się robi w mniejszych KPP, KP czy PP. Tam przeważnie jesteś od wszystkiego - więc niemów mi że taki policjant z 20- letnim stażem jest mniej zmęczony psychicznie niż ty z dużego miasta z 10-letnim stażem. Odrobinę więcej pokory.

 2. Stirlitz

  @Niuniu Nikt nie każe wam rosjanom latać zabytkami w dodatku w śnieżycy. O szacunek dla życia apeluj na kreml, my nie odpowiadamy za rzeź Syryjczyków, czy Ukraińców, czy też za zestrzelenie malezyjskiego samolotu MH-17.

 3. ???

  @Stirlitz: a jakaż to "niezorientowana wróżka" podpowiedziała Ci, że ten "Tu" który się rozrobił był "zmodernizowany"?

 4. Wania

  3 rozbite w styczniu. Plan na pierwszy kwartał już został wykonany.

 5. Cezar

  Dwie wiadomości, dobra i zła. Dobra - rosyjski potencjał militarny zmniejszył się. Zła - zginęli ludzie a ich zawsze szkoda.

 6. Niuniu

  Samoloty wojskowe są tracone w wyniku katastrof na całym świecie. W 2018 USA też straciło trochę samolotów i śmigłowców w tym F18 i F16 czy nowoczesne Ospreye. My też mieliśmy kilka katastrof i to całkiem niedawno. Wstydzicie się wyśmiewać ludzi którzy stracili życie i nie prównujcie warunków atmosferycznych na Warszawskim Okęciu z warunkami w okolicach Murmańska w trakcie ekstremalnej śnieżycy. Trochę szacunku dla ludzkiego życia.

 7. Olender

  Szkoda pilotów. Nie abym się cieszył ale pozostało około 64...

 8. Stirlitz

  To jest ciekawa informacja: uziemione wszystkie Tu-22 oraz Su-34. Rosja bez większości bombowców ;)

 9. droma

  to dopiero poczatek ,zlomem sie nie lata ,zlom do huty ,..

 10. kołalsky

  Nie to co nasze niezawodne bombowce ...

 11. droma

  na calym swiecie zlom sie przetapia w rosji skamielinie lata jak widac ...

 12. robo

  czy Rosjanie znają coś takiego jak ILS3? (ostatnio nawet wprowadzony na Okęciu.... yuppi z 20 to letnim co najmniej opóznieniem)

 13. bryxx

  Rosjanie jak widać zaczęli rok od intensywnego szkolenia w wojskach lotniczych czego skutkiem utrata już 3 samolotu. Niestety takie są skutki skokowego szkolenia. Najpierw lata sie tyle co nic, potem ostre ćwiczenia. To samo można było zaobserwowac wubiegłym roku u amerykanów i także skutkowało utratą kilku maszyn. Jak widać te same błędy powoduja te same skutki .

 14. Albercik

  Ponieważ jak wszyscy na całym świecie wiedzą, że rosyjska technika jest niezniszczalna, maszyny rosyjskie nigdy się nie psują, jeszcze żaden Kursk im nie zatonął, żaden K-iles się nie zapalił, żaden tralowiec nie palił się w stoczni- to musiał być błąd pilota. Przecież to WSZYSCY w Rosji wiedzą....

 15. Stirlitz

  No cóż - trzy bombowce mniej w Rosji w ciągu kilku dni, to jest dobra wiadomość. Z newsa wynika, że to zmodernizowany niedawno samolot. Kasa wyrzucona w śnieg...

Reklama