Siły zbrojne

Rosja: Testy podwodnego pojazdu ratowniczego Bester-1

Ratowniczy pojazd podwodny Bester-1–fot. Admiralty Shipyards
Ratowniczy pojazd podwodny Bester-1–fot. Admiralty Shipyards

Niewielki, rosyjski pojazd ratowniczy do ratowania załóg okrętów podwodnych typu Bester-1 właśnie zakończył z powodzeniem serię morskich testów konstrukcyjnych.

Po przeprowadzeniu badań zakładowych załoga pojazdu Bester-1 będzie uczestniczyć w próbach morskich nowego rosyjskiego okrętu ratowniczego „Igor Biełusow”, które mają zostać przeprowadzone ma morzu jeszcze do końca listopada br.

Wspólne testy pojazdu podwodnego i okrętu zaplanowano na pierwszą połowę 2015 r. Ich zakończenie będzie oznaczało wprowadzenie Bester-1 na wyposażenie rosyjskich sił poszukiwawczo-ratowniczych. Podniesie to znacznie poziom bezpieczeństwa dla załóg okrętów podwodnych sił morskich Rosji, które wcześniej nie mogły korzystać z tak specjalistycznego sprzętu.

Załoga pojazdu Bester-1 składa się z 6 osób. Była ona wcześniej przygotowywana do działań na podobnych miniaturowych okrętach podwodnych, które znajdują się na wyposażeniu Floty Północnej.

W Bester-1 zastosowano innowacje, których nie było na wcześniejszych, rosyjskich rozwiązaniach tej klasy. Przede wszystkim poprawiono system sterowania i system kontroli, zmieniono system nawigacji podwodnej, zastosowano silniejszy i praktycznie całkowicie nowy napęd oraz system dokowania do zanurzonego okrętu podwodnego. Pędniki są tak skonstruowane, że obecnie istnieje możliwość połączenia się i przeprowadzenia ewakuacji z zatopionego okrętu podwodnego, który jest pochylony pod kątem 45°. Wcześniej taką operację w Rosji można było przeprowadzić jedynie do kąta 15°.

Ratowniczy pojazd podwodny projektu 18271/Bester-1 “AS-40” został opracowany i zbudowany przez stocznię Admiralicji (Admiralty Shipyards) w Kronsztadzie.

Komentarze (3)

  1. medie

    po 14 latach od zatoniecia okrętu Kursk mają w końcu podwodny pojazd ratowniczy

  2. kpt.red

    Rychło w czas.

  3. warthog77

    Czyżby zagadka rozwiązana? http://www.defence24.pl/news_alarm-na-baltyku-rosyjski-tankowiec-wspiera-niezidentyfikowany-okret-podwodny