Reklama

Siły zbrojne

Rosja testuje nowe roboty bojowe w Kaliningradzie

Rosyjski robot bojowy Platform-M - fot. mil.ru
Rosyjski robot bojowy Platform-M - fot. mil.ru

Roboty bojowe Platforma-M są wykorzystywane przez rosyjskie siły zbrojne podczas ćwiczeń w Obwodzie Kaliningradzkim. Pojazdy uzbrojone w pociski przeciwpancerne i karabin maszynowy użyto podczas symulowanego „zwalczania silnie uzbrojonej grupy terrorystycznej”.  

Zrobotyzowane pojazdy bojowe Platforma-M dotarły do Kaliningradu ponad półtora miesiąca temu, jednak ministerstwo obrony Rosji dotąd wstrzymywało się z informacjami na temat ich wykorzystania podczas trwających ćwiczeń. Roboty zaprezentowano natomiast podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja 2014 roku w Kaliningradzie. Dwie jednostki tego typu jechały podczas pokazu na samochodach ciężarowych typu Kamaz. 

Pojazd Platforma-M powstał w instytucie naukowo-konstrukcyjnym Progress w Iżewsku. Pod względem konstrukcji Platforma-M przypomina innego robota rozpoznawczo-bojowego z Iżewska. Opracowany przez Iżewskij Radiozawod (IRZ) MRK również przechodzi obecnie testy poligonowe w rosyjskich siłach zbrojnych. Maszyny działające obecnie w Kaliningradzie są zbliżone do niego konstrukcyjnie, jednak znacznie silniej uzbrojone.

Platform-M to pojazd na podwoziu gąsienicowym, wyposażony w stabilizowaną głowicę obserwacyjno-bojową. Jego przeznaczeniem ma być rozpoznanie i działania patrolowe, ale również zwalczanie silnie uzbrojonych celów stałych i ruchomych oraz wsparcie ogniowe własnych oddziałów.

Maszyna jest opancerzona i uzbrojona w jeden karabin maszynowy oraz cztery granatniki przeciwpancerne w stabilizowanej głowicy. Systemy obserwacyjne obejmują dzienne i nocne sensory optyczne, oraz radarową stację rozpoznawczą. Zasięg działania systemu kierowania szacowany jest na 5-6 km od operatora. Brak jest informacji na temat czasu autonomicznego działania i zasięgu jazdy. 

Jest to kolejny robot bojowy testowany obecnie przez rosyjskie siły zbrojne w ramach szerokiego programu rozwoju bezzałogowych systemów bojowych.

Komentarze (6)

 1. rusofil

  ten ruski robocik grożnie wygląda

 2. kamyk

  Ale jak oni zmieścili tam 2 czołgistów to nie wiem?

  1. bez powagi

   Zmieścili bo to Ruskie. Jednemu obcięli nogi a drugiemu ręce i jest załoga pojazdu.

 3. podbipięta

  wot,charoszyj tankiet

 4. Maciek199815

  Poda ktoś linka, do sklepu gdzie te zabawki są dostępne? Tworze Polskie siły samoobrony przed ''zielonymi ludzikami''. ;)

 5. Paweł Piotr Z.

  Nie ma wyjścia. Musimy mieć w związku z tym lotniskowce atomowe. http://www.youtube.com/watch?v=wUIRPVgDtJk

 6. ddddd

  "zwalczania silnie uzbrojonej grupy terrorystycznej" ?? to wyślijcie je na separatystów.