Siły zbrojne

Rosja: Terminatory w służbie liniowej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, już wkrótce pierwsze  ciężkie bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator trafią do służby liniowej. Ma to nastąpić po rocznym okresie badań i testów w ramach oceny operacyjnej realizowanych w Centralnym Okręgu Wojskowym.

Na początku grudnia ub. r. łącznie osiem Terminatorów zostało przekazanych do jednego z batalionów czołgów 90 Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Pancernej, która stacjonuje w mieście Czebarkul w obwodzie czelabińskim u podnóża Uralu Południowego. W czasie wspomnianych prób testowano oprócz samych wozów także ich nowe metody wykorzystania w walce. W związku z pomyślnym przejściem wszystkich prób zdecydowano o ich oficjalnym przyjęciu na uzbrojenie w jednym z pułków czołgów wspomnianej wyżej dywizji w liczbie dziewięciu egzemplarzy. 

BMPT "Terminator" to ciężki wóz wsparcia ogniowego czołgów opracowany i produkowany przez Uralwagonzawod. Został zaprojektowany na przełomie wieków jako odpowiedź na bolesne doświadczenia rosyjskiej armii z wykorzystaniem bojowych wozów piechoty BMP-1/BMP-2 do wsparcia czołgów w trakcie pierwszej wojny czeczeńskiej. BMP okazały się zbyt słabo opancerzone i uzbrojone. Z tego powodu zdecydowano się na opracowanie silnie uzbrojonego i opancerzonego BWP osadzony na nośniku czołgowym. Jak dotąd na zakup tej konstrukcji zdecydowało oprócz Rosji (10 pojazdów, które są obecnie intensywnie testowane) także dwóch odbiorców eksportowych — Kazachstan (10 egzemplarzy) i Algieria (nawet ok. 300 egzemplarzy).

Nośnikiem tego wozu jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Na nim z kolei osadzone jest specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a parametry techniczne są zbliżone do tych oryginalnego nośnika.

image
Reklama

Komentarze (26)

 1. Davien

  Abramsa nie uszkodzi nawet z 20m wiec nie rozsmieszaj ludzi.

 2. Takie tam

  To to coś jest pomnikiem ruskiej niekompetencji zrobili sprzęt który powstał po nieumiejętnym użyciu wojska w mieście.

 3. GB

  Oby więcej.... W cenie czołgu mają nieudany i niepotrzebny wóz bojowy.

 4. Nor bercik

  By mosty zbudowali czy doprowadzili w końcu gaz na prowincję ale nie lepiej wydawać na zabawki cara bo w końcu Litwa i Polska tylko czekają aby szturmować Moskwę ;D

  1. klawiatura

   A w polsce mogliby w końcu zmeliorować i kanalizacje poprowadzić.

  2. Tomasz

   Polskę niestety zmeliorowano, stąd powszechny spadek wód gruntowych od ok 40 lat. No i niewiele u nas nieskanalizowanych zagród, co najwyżej zamiast kanalizacji wspólnej szambo. A u was ciągle za stodołę trzeba latać. A drogi jak porządnie zbombardowany pas startowy, o ile w ogóle utwardzone

 5. yro

  a kiedy wejdzie do służby terminator 3 na podwoziu Armaty uzbrojony w działko 57 mmm kto mi odpowie na to pytanie?

  1. Juras

   Juz wszedl w technologii stealth…

  2. A może do Sputnika?

   A kiedy w Rosji będzie dobrobyt i demokracja, która pozwoli Rosjanom żyć w jakimś dostatku i nie najeżdżać sąsiadów ani nie kraść im ...Krymu? To jest dopiero pytanie , a nie jakiś tam Terminator 3!

  3. ?

   Po co wam Krym jak wy juz w większości w Polszy?

 6. Robert W.

  Tytuł artykułu trochę propagandowy. Terminatory nie w linii ale dopiero będą w linii o ile po rocznych testach wszystko pójdzie dobrze. Do "linii" będzie jeszcze dobrych parę lat

 7. GRZECHOTKA

  czynnik decyzyjny podjął ze Słowenią rozmowę na zakup wieżowych modułów uzbrojenia Odin 570 z tym że Polska modyfikacja ma posiadać dodatkowo dwa ppk Pirat ,zakłada się że znakomita większość tych wież zostanie posadowiona na ciężkie (niepływające ) warianty Borsuków mówi się o opcji ok 280wozów a około 100sztuk tych wież ma być posadowiona na rewitalizowanych T-72

  1. Nie kpij

   Grzechotka, przedtem kukułka, sobie inna bzdurka! Czynnik decyzyjny nie potrafi dopilnować zakupu 200 granatników z Tarnowa, albo wybrać przez 15 lat następcy prymitywnego RPG7. A ty nam tu te swoje bajki produkujesz nt MON?

  2. --- ...---

   ktoś musi dawać nadzieję i wskazówki , MON nie może jest uwikłany politycznym nepotyzmie

 8. Ja i nikt inny

  Ruskie co trzeba przyznać mają łeb na karku podobnie jak w przypadku Pancyra

  1. Miały

   Jak by miały to oczyma mówisz to słali wszystko na chińską granice

 9. ito

  Zachowują się jakby nie byli do końca pewni, jak ma wyglądać czołg przyszłości- z jednej strony Armata, z drugiej toto. Bo funkcjonalnie to jest bardziej czołg niż BWP.

 10. bj.hb,

  Se mogą. Te pojazdy mają służyć do wsparcia wojska w terenach zurbanizowanych.

 11. Andrettoni

  Rosja ma dużo podwozi T-72. Jeżeli wymienimy nasz sprzęt to też będzie pytanie co zrobić z kadłubami T-72 i BWP-1. Druga sprawa to wyposażenie - w Afganistanie (w czasie inwazji ZSRR) do walki z piechotą wykorzystywano "szyłki". Powstały wręcz wersje "szturmowe" z powiększonym pancerzem i bez radaru. Rosja ma więc długie tradycje w podobnym sprzęcie. 9M120 Ataka mają też pociski z głowicami termobarycznymi i przeciwlotniczymi (przeciwśmigłowcowymi). To nie determinuje "przeciwpancerności".

 12. Marzyciel

  Znaczy ma 2 działka i jeden km. Plus 4 ppk. Słabo! Ppk to raczej kosztowny środek na gniazdo km, czyżby więc jednak na czołgi czy do wsparcia na otwartym polu walki? Bo na jakieś umocnienia miejskie to działko chyba lepsze. Tylko jeden km? Też słabo. Za to relatywnie tani i solidnie opancerzony. I to są chyba jego kluczowe "zalety"! Oceniając jego wyposażenie miejskie to brakuje mi jednak granatnika 40mm zazwyczaj zdolnego do prowadzenia ognia do wyżej położonych celów. Gdybym projektował podobnego naszego "herkulesa" podwozie T72 byłoby ok, ale dedykując go do walk miejskich użył bym pojedynczej armaty z amo programowalną, albo "po taniości" to może nawet ograniczył się do 23mm, do tego granatnik auto 40mm oraz jako niezależny środek ogniowy oddzielnego zsmu z km. Rzecz jasna w środowisku miejskim duże zagrożenie to RPG i ppk więc aktywny ASOP przynajmniej w zakresie 180° przedniej półsfery to bezdyskusyjny przymus, podobnie jak pancerz reaktywny i prętowy z każdej innej strony. Jeśli chodzi o rakiety to możnaby adaptować Pirata, ale jest też klasa 70mm rakiet kierowanych np. Cirit, Hydra70, czy "indukcyjne" rakiety Thalesa. No i nasze Mesko ma przecież podpisane już aż DWA listy intencyjne z ich producentami więc powinniśmy móc relatywnie łatwo podjąć ich produkcję u nas! Tylko, że my przy tej całej mojej fantazji to akurat żadnych miast szturmować nie będziemy, a MON to zdecydowanie woli wojsko rozbrajać niż dozbrajać! Ale co tam, pomarzyć zawsze można!

  1. l

   Na moje oko te pojazdy mają granatniki. Co do reszty. Nic nie wskazuje, żeby można było wdrożyć taki wóz u nas w najbliższych latach. Życie samo.

  2. Użytkownik

   ma dwa granatniki 40mm umieszczone po bokach ....

  3. a

   No oczywiście są to wozy wsparcia dla czołgów.

 13. Box123

  Demokratyczne Niemcy zapewnily Putinowi wieloletnie finansowanie zbrojeń (ns2) to można kupować nowy sprzęt i szykować kolejne ataki na okoliczne kraje

  1. :)

   Wszystki okoliczne są już przecież zaatakowane.Teraz czas na księżyc. A później kto wie...

  2. Miras

   Finansowanie zbrojeń zapewniły akurat Chiny i państwa BRICS bardziej niż Niemcy.

  3. Użytkownik

   Od kiedy to Niemcy są demokratyczne

 14. Piotr ze Szwecji

  Ciężki bewup nie obcy Rosjanom. W Polsce za to wielkie fochy i fochy o pływające bewupy dla dzikich manewrów w siną dal. Dowódcy i żołnierze WP na prawdę błagają i dopytują się własnego koszmaru klęski pogromu z Groźnego, by iskierka myśli zaistniała, że może same pływające Borsuki to nie wszystko jako bewupy Zmechu. K9 podwozie jest i nie tylko ciężki pancerz i reaktywny pancerz da się nań wsadzić, co i system Trophy obok ZSSW-30. WP i MON nadal czekają na powtórkę z Groźnego dla WP, by taktykę Zmechu w końcu dopasować do użycia częściowego także ciężkich bewupów? Porażka intelektualna decydentów dziś. Później porażka i pogrom w bitwie dla żołnierza polskiego. Coś, czemu można było w czas zapobiec.

  1. Antex

   Taka subtelna różnica - to w Groznym Rosjanie byli stroną atakującą. a my jakie miasta mamy atakować i zdobywać? Witebsk, Smoleńsk, Kaliningrad? Bo do walk obronnych o Białystok, Lublin czy Warszawę to Terminator nie jest najlepszym rozwiązaniem...

  2. Davien

   Z BMPT terminator jest taki BWP jak z T-90 ombowiec strategiczny:) I istotnie Polsce tak skopana, nieudana konstrukcja jak Terminator nie jest potrzebna.

  3. ???

   Może Lwów?

 15. Juras

  Powinni to cos nazwac “ Szwarcerniger “ ;) Generalnie to cos to takie ni pies ni wydra cos na ksztalt swidra …? Ani czolg , ani ciezki bwp, ani dzialo samobiezne, czy tez plotka…?!

  1. Antex

   Pełnoprawny Wóz Wsparcia Ogniowego (ppk, 2 armaty, km). - a nie to co u nas określa się tą nazwą czyli bieda-czołg.

  2. Użytkownik

   Ale ma bardzo ważną funkcje

  3. Davien

   Antex, ppk nieskuteczne na nowoczesne MBT, dzialka tez takei sobie, sami Rosjanie stwierdzili ze jest udany inaczej:)

 16. Kacperek

  A gdzie t-14? W 2020 miało być ich ponad 2000 sztuk. W 2018 roku zapowiedzieli seryjne dostawy na 2020 rok. W lutym tego roku zapowiedzieli seryjne dostawy T-14 Armata dla Sił Zbrojnych FR na 2022 rok. 10 listopada Rosja ogłosiła z dumą nowy, państwowy program zbrojeniowy. Program ten przewiduje seryjne dostawy czołgów Armata dla wojska od roku 2024. To, ile czołgów zostanie dostarczonych wojsku zostanie ustalone w 2023 roku, ale "seryjne dostawy są zapewnione", jak zapewnił Michaił Osyko, członek zarządu Rosyjskiej Komisji Wojskowo-Przemysłowej. Czyżby nadal nie mieli sprawnego silnika i elektroniki?

  1. taka prawda

   A co Ty tak się martwisz o T14 kiedy zachód do dziś nie ma ani jednego czołgi zdolnego mu zagrozić, T72B3M i T90m są wystarczające by każdy zachodni czołg.

  2. LMed

   Kacperek ile masz latek? Mają stosunkowo dobrych czołgów jak mrówków. Porównaj do naszych Jaguarów bosych z kiepską amunicją i niewielu Leo. Chyba że krytykujesz bo nic innego ukraincom nie zostało?

  3. Davien

   Z T-14 wygra dziś dowolny zachodni MBT, nawet nasze PT-91 sobie poradzą z tym wynalazkiem( kiepsko opancerzona wieża) T-72B3M i T-90M to tak poxiom zaledwie M1A2 z lat 90-tych wiec na ruchome cele sie nadają:)

 17. FeBo

  Terminatory i holowniki morskie to podstawa ruskiej armii

  1. z wiatrem

   Jakby nie było, to w mas6zej marynarce trzonem floty są holowniki.

 18. dim

  Oh ! Polski MON też bardzo dużo ma za sobą wielki kawał dobrze wykonanej "pracy" nad takim sprzętem ! Analitycznej oczywiście.... a analizy te dalej trwają.

  1. darenk

   Dim, a dlaczego Grecja nie buduje lotniskowca? Teoretycznie, przecież by się wam przydał? Nie przeczę, że struktura MON jest genialna, ale MON nie daje "kasy" /może nie dokładnie - daje, ale nie "swoją"/ ! Domyślam się, że tak jest wszędzie, także w Grecji.

  2. Antex

   Grecja raczej nie ma ambicji oceanicznych .... za to ma dużo wysp, lepszych niż lotniskowce bo niezatapialnych.

 19. Brzeziński

  Rosja jest słaba i dobrze wszyscy o tym wiedzą.

  1. były porucznik zmechu

   Nie do końca i nie we wszystkim. Jest słabsza militarnie od NATO /teoretycznie nawet od UE/, ma wredną sytuację geopolityczną, ma gospodarkę w opłakanym stanie i śmieszny dochód na mieszkańca. Ale nadal ma duże siły jądrowe i może się zachować jak małpa z brzytwą. Poza tym, w samej Rosji może zacząć się "zadyma", wzorem Ukrainy i Białorusi. Myślę, że Putin bardziej boi się przewrotu, niż desantu Chińczyków, czy USA

  2. :)

   Rosjanie widzą jakie efekty przyniosły "zadymy" w wymienionych przez ciebie krajach.

  3. Tropiciel

   W obu tych wymienionych krajach Rosja je sprowokowała.

 20. Jan

  Dlaczego Polska nie przerobi T72 na takie terminatory ?

  1. Kaseta

   Bo my mamy inny PROGRAM

  2. były porucznik zmechu

   Bo nie przewidujemy pacyfikowania miast bronionych przez npla, tylko ich obronę? Bo większą potrzebą są środki opl i lotnictwo? Bo jeszcze nie mamy zamówionych Abrams'ów? Wydaje mi się, że Rosyjska taktyka nastawiona jest na przełamanie i zdobycie terenu. Nasza na obronę, z możliwością kontrataku. Wynika to z dysproporcji sił i możliwości.

  3. ---

   A abramsy to w jakim programie były?

 21. Ech

  Dziwne ze nazwali sprzęt za pomocą bohatera z filmu usa .

 22. Chabarowskaja Narodnaja Respublika

  nazywany "sprzętem przeciw demonstrantom" ;)

  1. Riddler

   A to ciekawe, gdzie dokładnie był użyty, że zasłużył na taką nazwę?

  2. Davien

   Maja całe 10sztuk kupionych wyłacznei po to by mozna je było na ekport sprzedawac:)

  3. 19 mgnień ...

   Co to jest dziesięć sztuk.Twój dobry pan spopieli je w oka mgnieniu.

 23. Levi

  Ciekawe ile by zajeło wstawienie nowej polskiej wiezy do rezerwowych T72 - przy podaniu aktywnego pancerza i klatki zewnetrznej? W sumie to lepsze niz armata ktora przebija tylko bwp

  1. Sternik

   Boże, widzisz i nie grzmisz!!! Nie masz gościu pojęcia co robi armata 125 mm.

  2. były porucznik zmechu

   Niewiele i bardzo dużo - wycofanie T-72 z ZN i ograniczenie dostępnej ilości wież.

  3. Levi

   To pierwsze i tak nas czeka bo inaczej w ZN beda szyszaki To drugie to problem.

 24. Szakal

  Obawiam się , że Polskę w latach trzydziestych XXI wieku też czeka taka przeróbka naszych najstarszych Leopardów 2 A4 na rodzimego Terminatora PL. W wozach bojowych pierwsza "starzeje" się wieża a w najstarszych Leo , niektóre z nich osiągną wiek od 40 do 50 lat , w którym to dochodzi do fizycznego i technicznego zużycia sprzętu. Niektóre z Leo zapewne przerobi się na wozy techniczne , inne na wozy saperskie ale część wozów na Terminatory.PL z bardzo mocnym uzbrojeniem artyleryjskim i rakietowym !

 25. lol

  Z tego powodu zdecydowano się na opracowanie silnie uzbrojonego i opancerzonego BWP osadzony na nośniku czołgowym. To coś z BWP nie ma nic wspólnego Panie Mateuszu