Reklama

Siły zbrojne

Rosja sprzedała broń za 5,6 mld dolarów. W pół roku

Fot. Rostech
Fot. Rostech

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, eksport rosyjskiej broni za granicę wyniósł 5,6 miliardów dolarów. To imponująca wartość – oświadczył prezydent Władimir Putin podczas posiedzenia komisji do spraw współpracy wojskowo-technicznej Federacji Rosyjskiej z zagranicą. 

Zgodnie z podsumowaniem pierwszego półrocza, eksport rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego wyniósł 5,6 mld USD, co oznacza spadek względem porównywalnego okresu roku minionego. Pierwsza połowa 2013 roku zamknęła się sumą ponad 6,5 mld dolarów i to mimo problemów takich, jak zablokowanie sprzedaży samolotów Jak-130 dla Syrii.

Na początku roku 2014 wartość zamówień eksportowych w zakresie przemysłu zbrojeniowego wynosiła przeszło 35 mld dolarów. Obecnie to już ponad 50 mld, co jednak nie jest wynikiem tak dobrym, na jaki liczył rosyjski przemysł. Wartość kontraktów jakie negocjował rosyjski koncern eksportu broni Rosoboronexport w minionym roku sięgała 80 mld USD.

Wbrew optymistycznym deklaracjom prezydenta Putina sytuacja nie jest tak "imponująca". Zamówienia osiągnęły spektakularny poziom, lecz okres ich realizacji jest długi. Sprzedaż rok do roku nie rośnie, lecz spada. W roku 2012 eksport rosyjskiej broni miał wartość 15,2 mld dolarów i był o 12 % wyższy niż rok wcześniej. W 2013 roku koncern Rosoboronexport oszacował swoje obroty na 13,2 mld dolarów.

W bieżącym roku planowany jest zbliżony wynik. Na rzecz rosyjskiej oferty działa wsparcie rządowe w postaci tanich kredytów i oferty sprzętu w zamian za prawa od eksploatacji złóż. Problem stanowi rosnąca konkurencja ze strony krajów takich jak ChRL czy Indie na rynkach afrykańskich i azjatyckich, dotąd zdominowanych przez rosyjską ofertę.

Reklama

Komentarze (3)

 1. rabarbarus

  Najwięcej poszło do tajemniczych kontrahentów ze wschodniej Ukrainy. Zapłacił rosyjski podatnik.

  1. Flanker

   A ja myślałem że gruziński, o ile Gruzja nam zapłaciła i nie daliśmy im to za frajer...

  2. pinokio

   szkoda ,bo juz ukrainy by niebylo.

 2. Andrzej

  A my sprzedalismy Gromy za 5mln Euro. Ruski nam do piet nie dorastaja

 3. hjghjhgj

  I tak Chiną i USA nie dorównują do pięt. Chiny mają zbrojenie zatajnione.

Reklama