Reklama

Siły zbrojne

Rosja sprzedaje śmigłowce bojowe do Pakistanu. Zmiana polityki eksportowej

fot. Rosoboronoexport
fot. Rosoboronoexport

Rosyjski rząd zaakceptował sprzedaż do Pakistanu nowoczesnych śmigłowców bojowych Mi-35. Nie można wykluczyć, że jest to kolejny sygnał świadczący o pogorszeniu stosunków rosyjsko–indyjskich.

Sprzedaż do Pakistanu śmigłowców bojowych wymagała wcześniejszej akceptacji władz politycznych, ponieważ oznacza to radykalną zmianę podejścia w odniesieniu do rządu w Islamabadzie. Od razu zostało to zauważone i ogłoszone przez lokalne media, które przypomniały również o przygotowywanej wizycie w Pakistanie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Oficjalnym powodem zmiany polityki przez Moskwę jest chęć wspierania przez Rosję walki z terroryzmem. Ale Pakistan zwracał się do Rosjan o sprzedaż śmigłowców Mi-35 z takim uzasadnieniem już w 2009 roku. Dlatego rzeczywistą przyczyną nowego podejścia Kremla do Islamabadu jest najprawdopodobniej obecna postawa Indii, które przestały traktować Federację jako preferowanego dostawcę uzbrojenia i zaczęły dywersyfikować źródła pozyskiwania sprzętu wojskowego.

Wcześniej obawiając się reakcji indyjskiego rządu, Rosjanie nie zgadzali się na sprzedaż do Pakistanu najnowocześniejszej broni. Teraz natomiast informują, że szczegóły kontraktu dotyczącego sprzedaży śmigłowców Mi-35 są już w trakcie uzgadniania.

Reklama

Komentarze (7)

 1. grg

  "najnowocześniejszej broni", nie wiedziałem ,że mi35 to taka najnowocześniejsza broń

 2. jang

  rosyjskie zaloty wobec Chin trwają.Po awanturze z największym odbiorcą ropy i gazu czyli Unią przystąpili do wykończenia największego odbiorcy swojej broni.Pan Bóg widać czuwa nad światem. ps: rekomenduję przyszłościowy biznes z wytwarzaniem pałeczek i destylacją SAKE

  1. Tyberios

   Że niby z Japończykami mamy się integrować czy co?

 3. Oj

  Jankesi z chęcią sprzedali by im trochę przewspaniałych BH dla " ubogich" za kilka mld$ ale niestety w tamtych "górkach" tylko ruski sprzęt lata i niektóre rządy potrafią logicznie myśleć i liczyć...

  1. Jo

   hahaha błagam nieosmieszaj sie . amerykanskie smiglowce bardzo dobrze sprawily sie i w afganistanie i kilka razy w pakistanie . Ruski sprzet lata ale tylko ze 3-4 lata a potem okazuje sie ze ruscy przysylaja niedziałajace silniki albo nie te czesci albo wogle nic nie przysyłaja .

 4. QWAS

  .......i dostaną je prędzej niż my na nasze rozpiszemy przetarg !!!!! wszystko w temacie .

 5. marek

  ale macie problem....:)

 6. Zenek

  Naprawdę jest to dobra wiadomość. Tzn o pogorszeniu stosunków między Rosją a Indiami.

 7. xawer

  Uczyli mnie w szkole, ze mowi sie "hiduskich" nie "indyjskich".

  1. zdegusto

   a nie jest tak że o narodowości "hinduskich" a o relacjach państwowych "indyjskich" ?

  2. Tyberios

   Obie formy są podobno poprawne z zaznaczeniem że "indyjskich" jako najprostsza odmian nazwy kraju czyli "Indie" jest najbardziej prawidłowy. Ale to wiesz, taka tam logiczna droga w stylu Polska - Polacy, Węgry - Węgrzy, Indie - Indianie :D

  3. ap

   Hindusi to jeden z narodów Indii, więc "hinduski" w odniesieniu do tego narodu właśnie. W odniesieniu do państwa "indyjski".

Reklama