Reklama

Siły zbrojne

Rosja sprzeda S-300VM do Iranu? Wizyta Putina w Teheranie

  • System S-300VM "Antey-2500" – fot. Vitaly V. Kuzmin
    System S-300VM "Antey-2500" – fot. Vitaly V. Kuzmin

Podczas planowanej na przyszły miesiąc wizyty prezydenta Putina w Teheranie mogą nastąpić ważne ustalenia w sprawie sprzedaży systemu przeciwrakietowego S-300VM Antey-2500.Jak donoszą rosyjskie media w pierwszej połowie sierpnia prezydent Władimir Putin wybiera się z oficjalną wizytą do Iranu. Będzie to prawdopodobnie pierwsza wizyta zagranicznej głowy państwa w Teheranie, po planowanym na 4 sierpnia zaprzysiężeniu następcy Ahmadineżada, prezydenta-elekta Hasana Rowhaniego.

Więcej: Irański system przeciwlotniczy klasy S-300 prawie gotowy?

Podczas tej wizyty będą, zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, negocjowane kwestie rosyjskiej współpracy z Iranem w zakresie energetyki jądrowej, oraz sprzedaży Teheranowi nowych rakiet ziemia-powietrze.

Mówi się już od pewnego czasu na temat sprzedaży do tego kraju systemu S-300VM Antey-2500, który zdolny jest do zwalczania pocisków balistycznych. Iran jest nimi zainteresowany, zwłaszcza, ze względu na rosnące obawy przed Izraelskim atakiem na instalacje wzbogacania uranu. Zgodnie z analizami ekspertów, taki atak rozpocząłby się właśnie od ostrzelania pociskami balistycznymi baz lotniczych, instalacji obronnych i centrów dowodzenia, aby sparaliżować obronę przed atakiem lotniczym na same ufortyfikowane instalacje wzbogacania uranu.

Więcej: Informacyjna wojna wokół dostaw S-300 do Syrii trwa

System S300VM doskonale pasowałby do potrzeb Iranu, ze względu na możliwość rażenia celów na pułapie od 30km do około 250km i w zasięgu 200km od wyrzutni. System śledzenia Antey-2500 jest w stanie wykryć wroga z odległości 250km i odpalić jednocześnie do 48 rakiet w stronę nawet 24 celów.

(JS)

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama