Reklama

Siły zbrojne

Rosja rozpoczęła ćwiczenia w Naddniestrzu, Obwodzie Kaliningradzkim i na Syberii

Fot: mil.ru
Fot: mil.ru

Rosja rozpoczęła kolejne ćwiczenia wojskowe, które obejmują miedzy innymi jednostki stacjonujące w Naddniestrzu i Obwodzie Kaliningradzkim. Natomiast na Syberii rozpoczęły się duże manewry strategicznych wojsk rakietowych z udziałem 10 tys. żołnierzy. 

Światowe media zwróciły uwagę na rozpoczynające się w rejonie Omska i Orenburga ćwiczenia strategicznych sił rakietowych Federacji Rosyjskiej, których uzbrojenie stanowią międzykontynentalne pociski balistyczne. W trwających od 25 do 29 marca działaniach ma wziąć udział łącznie ponad 10 tys. żołnierzy rozlokowanych na południowym Uralu i na zachodniej Syberii. Ich program nie został podany do informacji. 

Jednocześnie jednak rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń w Obwodzie Kaliningradzkim oraz we wzbudzającej obecnie duży niepokój separatystycznej Mołdawskiej Republice Naddniestrza. Znajdujące się na jej terytorium oddziały będą trenować odpieranie ataków "bojowników i terrorystów" próbujących przejąć rosyjskie instalacje wojskowe. 

Ćwiczenia w Obwodzie Kaliningradzkim obejmują przede wszystkim jednostki rakietowe Floty Bałtyckiej. Celem manewrów jest wypracowanie umiejętności skrytego przemarszu w terenie zagrożonym zarówno przez lotnictwo przeciwnika jak i oddziały dywersyjne przeciwnika, przekraczanie różnego typu przeszkód terenowych oraz terenów skażonych. Działania realizowane są przy udziale śmigłowców Mi-24 i samolotów Su-24 Floty Bałtyckiej, które zapewniają rozpoznanie i wsparcie jednostkom lądowym. Kulminacją manewrów będą strzelania rakietowe, prowadzone pojedynczo i salwami oraz ćwiczenia załadunku wyrzutni na pozycjach polowych. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. RMW

  Nie chce być złym prorokiem ale Putin nie odpuści puki jest u władzy ,kawałek po kawałku będzie odbudowywał swoje imperium .My jak zwykle zostajemy sami,bo na sojuszników nie bardzo liczę szczególnie na Niemców [czy będą ginąć za Warszawę] .Rosjanię nigdy nam nie wybaczą tego że przeciągamy Ukraine na zachód .Smieszne jest też to niemrawe zachowanie NATO ,kilka samolotów wobec tak ogromnych manewrów .Konkluzja jest taka ,że musimy jak najszybciej odbudować silną armie kosztem nawet dużych wyrzeczeń ze strony społeczeństwa Niema w tym żadnej propagandy ani przesady ,koronnym przykładem jest ostatnie kilkaset lat gdy mieliśmy słabą armie nie istnieliśmy jako państwo i naród .Rosjanie cały czas uzurpują sobie prawo to tego że powinni decydować o losach swoich sąsiadów i pewnego razu mogą wyciągnąć łapy w naszą strone Wobec Putina przemawiają tylko takie argumenty jakie sam stosuje argumenty siły. Zdaje sobie sobie sprawę z tego ,że nie jesteśmy w stanie wygrać z Rosją ale paru sałdatów nie wróciło by do matuszki Rosi . Dlatego musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo sami poprzez nowocześniejszą armie. Może cały ten komentarz wyda się komuś głupi ,ale czas wyciągnąć wnioski z naszej histori

 2. von Nogay

  Niech Makrela Angel przyśle nam na pomoc Wehrmacht! Gwałtu - rety, Moskale idą! Niech nasi niemieccy sojusznicy zabezpieczą Dolny i Górny Śląsk, Pomorze Zachodnie i Wschodnie. My się skupimy na kontrnatarciu w kierunku południowo-wschodnim, gdzie połączymy się z oblężonymi wojskami ukraińskimi, a tam uczcimy to podniesieniem wspólnej tęczowej flagi nad Euromajdanem. Poza tym proponuję wywieźć na czas zagrożenia do USA nasze rezerwy złota tak jak to zrobiła Ukraina.

  1. ju

   niemcy juz< nas olali nie zamiezajom nam pomuc facet

 3. Skoczek

  Takie ćwiczenia to kosztowna sprawa a i przesadzić nie można, bo resus sprzętu ograniczony...

 4. Darek S,

  Rosja przygotowuje akcję zbrojną, a nie inwazję. Będzie to oswobodzenie Odessy z rąk przestraszonych Ukraińców. Prawdopodobnie Ukraińcy nie wystrzelą ani razu. Dowódca Ukraiński w Odessie, pewnie dzień wcześniej mianowany, każe się Ukraińcom poddać. Opuszczenie miejsc stacjonowania przez strategiczne siły rakietowe, odsuwa niebezpieczeństwo ich zniszczenia, gdyby Obama zachował się nieobliczalnie i próbował je zniszczyć w odwecie. Według mnie Obama zamiast strzelać rakietami z daleka, powinien przygotować i wesprzeć Rumunów moralnie, aby wchodzili na południowe plaże Odessy natychmiast po rozpoczęciu akcji z Naddniestrza na Odessę.

  1. kuba18

   Zupełnie niepotrzebna ironia. W dzisiejszych czasach szkoda krwi i życia za kawałek ziemi. To kompleksy militarno-przemysłowe dobrze żyją ze zbrojeń i wojen. Rozsiewają "patriotyczne" dyrdymały, wzmagają szowinizmy, licząc na to, że ludzie już zapomnieli, czym była II wojna światowa. Wygląda na to, że dobrze liczą, zarówno pieniążki, jak i na reakcje społeczeństw.

 5. Tomek

  Obwod Kaliningradzki powinien byc Polski lub podzielony pomiedzy Polske i Litwe. Powinien to byc dlugofalowy cel polskiej polityki. Nalezy usunac zagrozenie z tego kierunku raz na zawsze (chociaz slowo ,,zawsze'' nie istnieje w stosunkach miedzynarodowych).

  1. ito

   Z jakiego powodu? Do Obwodu Kaliningradzkiego pretensje mogą zgłaszać jedynie Niemcy (to ich przodkowie usunęli miejscowych definitywnie i skutecznie). A to się nazywa zamienił stryjek siekierkę na kijek.

 6. ja

  tylko tym razem jak Rosja wywoła wojnę to nikt im nie pomoże w ramach leand-lease act i nie popłyną konwojami do Murmańska setki ton żywności, sprzętu itd jak to miało miejsce w czasie II w.św.

 7. pablo

  Putin kontynuuje igrzyska, za krótkie w Soczi, więc daje narodowi dalsze! Prymitywny pokaz siły, niech naród widzi, do jakiej potęgi, po upadku ZSRR, doprowadził! Teraz powinni ogłosić go dożywotnim prezydentem i nadać tytuł cara Wszechrosji!! Żarty, ale nie jest mi do śmiechu jak widzę takie działania, wystarczy chwila, by rozniecić pożar na cały świat. Mam wrażenie, że komuś coś się pokiełbasiło w głowie! Putin dąży do spotkania z barakiem, face to face, by sobie od nowa ustalić zasady i regiony dominacji!

 8. jang

  ja myślę,że chłopaki ze Sztabu porobili machloje a najłatwiej je rozliczyć w czasie zamętu -małej wojny lub wielkich ćwiczeń. Chyba,ze teraz porobią jeszcze większe przekręty to będą parli do wojny na większą skalę.

 9. Taki jakis tam

  Przydaloby sie, zeby USA przyslaly na jakis czas do Gdyni okret USS Donald Cook. Tak dla spokojnego snu

  1. nabuzowany

   niech USA z niemiec podeśle patrioty a ja ide szukac książeczkę wojskową i hełm przeczyścic czas dać w czadu..... za pradziadka:)

  2. Polak

   W Sopocie stacjonuje USS Donald Tusk

  3. pacodegen

   nie zmieści się na Bałtyku!!!

 10. Tomek

  Obwod Kaliningradzki powinien byc Polski lub podzielony pomiedzy Polske i Litwe. Powinien to byc dlugofalowy cel polskiej polityki. Nalezy usunac zagrozenie z tego kierunku raz na zawsze (chociaz slowo ,,zawsze'' nie istnieje w stosunkach miedzynarodowych).

 11. Scooby

  Wysłać f-16 z DB-110. A jak tyklo wpłyną 1 metr na nasze wody to przywalić NSM,em. I dobić Paveway II GBU-49. W zasadzie to NSM szkoda na te graty. Starczą AGM-65 Maverick G i nasze RBS'y. p.s. przydałby się jakieś śmigłowce z przeciw okrętowymi.

  1. ito

   Za dużo gier komputerowych, za mało życia. Każde działanie ma swoje skutki. Skutki rzadko są takie, jakich oczekujemy, a często różnią się od założonych w sposób nieakceptowalny. Pilnować swojego nie oznacza wymachiwania siekierą i rąbania na oślep. Howg

  2. qwerty

   I te f-16 o ile tylko nie zabraknie im tych gbu, tak jak Danii w Libii, to prędzej czy później (raczej prędzej) oberwą od S-300.

  3. piotr

   Wyłącz już tę grę, to dzieje się w realu.

 12. 28latek

  Rosja planuje inwazję i to jest wręcz pewne. Gdy Rosja będzie podstawiona pod ścianą w obliczu olbrzymiego krachu gospodarczego wojna będzie zasłoną dymną Putina by społeczeństwo nie widziało w jak fatalnym stanie jest państwo. Oczywiście prędzej czy później ludzie w Rosji odczują ale przecież to będzie "winą zachodu". Nie sądziłem, że przyjdzie mi żyć tak jak moi przodkowie w czasach wojny. Sądziłem, że jednak pokój będzie "wieczny"

  1. kurix

   A nasi znowu jak przed II wojną zbroją się za pięć dwunasta, a najlepsze jest to, że niektóre mądrale mówią, że trzeba zredukować wydatki na armię i zwiększyć zasiłki, a jeszcze inni twierdzą, że armia jest niepotrzebna, bo obroni nas UE. Ps: Trochę młodszy jestem, ale zawsze miałem jakieś dziwne przeczucie, że jakąś wojnę przeżyję. Oby mnie ono zawiodło.

  2. kniaź

   Zgadzam się z Panem. Od dłuższego czasu trąbię o tym, że masowe restrykcje mogą przygwoździć Rosję, która nie będzie miała innego wyjścia jak dać na odlew.

Reklama