Reklama

Siły zbrojne

Władze Rosji: stała dyslokacja Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim

Władze Federacji Rosyjskiej potwierdzają rozmieszczenie na stałe w Obwodzie Kaliningradzkim (OK) zestawów 9K720 Iskander-M, taktyczno-operacyjnych rakiet eksploatowanych od 2005 roku w Brygadach Rakietowych rosyjskich wojsk lądowych.

O tym fakcie poinformował Szef Komitetu Obrony Dumy podczas spotkania z dziennikarzami. Ale już wcześniej mówiły o tym władze Litwy, zaniepokojone tak znaczną koncentracją nowoczesnych systemów uzbrojenia blisko swojej granicy. Jak podkreśla prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, Isknandery mogą zagrozić nawet „połowie Europy”.

Pierwszą oficjalną jednostką w Okręgu Kaliningradzkim, eksploatującą te zestawy została 52 Brzesko-Warszawska Gwardyjska Brygada Rakietowa Specjalnego Przeznaczenia wchodząca w skład 11 Korpusu Armijnego Floty Bałtyckiej.

Kompleks rakietowy Iskander-M był m.in. użyty przez Rosjan w Syrii a stosunkowo niedawno otrzymała go już 11 Brygada Rakietowa (152 Brygada również stacjonująca w Okręgu Kaliningradzkim a dotychczas eksploatująca systemy 9K79-1 Toczka-U). Jedna Brygada ma na stanie 12 wyrzutni, 12 wozów transportowo-załadowczych, 11 dowódczo-sztabowych oraz kilkanaście wozów do zabezpieczenia eksploatacji. Według najnowszych planów kolejne zestawy (zmodyfikowane) dostanie ostatnia Brygada Rakietowa z Kurska oraz nowo formowana jednostka. 

Producent, koncern Rostec zamierza też zmodernizować zestaw tak by do 2020 roku dostarczyć nowy, udoskonalony  pocisk taktyczny. 

Nowy wariant pocisku skrzydlatego może mieć oznaczenie 9M729 i zasięg ponad 500 km (niektóre źródła mówią o zasięgu ponad 2000 km). Będzie on odpalany z kompleksu 9K722 Iskander-MKR (wyrzutnia 9P701 i pojazd transportowo-załadowczy 9T256 na MZKT-7390-0000200 w układzie 8x8).

Reklama

Komentarze (9)

 1. Polanski

  Ale Toczki pozostały czy je zlikwidowano? Czyli mają prawo wprowadzać nowocześniejszą broń. Problemem jest zasięg. Jeżeli większy od 500km to narusza INF i trzeba odpowiedzieć adekwatnie. Otoczyć Królewiec kordonem artyleryjskim o huraganowych możliwościach.

  1. antyPolanski

   Wyrzutnie VLS mk.41 w Redzikowie 100% i wprost naruszają INF.

  2. Davien

   Może przeczytaj sobie traktat INF zanim znowu się osmieszysz. Dotyczy on WYŁĄCZNIE rakiet a nie wyrzutni, USA mogłoby tam ustawic na ladzie i 1000 wyrzutni VLS i nie złamałoby traktatu, tak jak złamali go Rosjanie tylko podejmując prace nad pociskiem o 501-5500km. No takiej wtopy dawno nie było:)

 2. błyskawica

  Czy Rosja dalej uważa nas za swoją strefę wpływów ?

 3. Realista

  to tylko potwierdzenie kruchości dokumentów na papierze ja osobiście obrał bym Sosnowy Bór za cel jak tylko pomyślą o 50 - 450 kt w warszawie robił bym drugi Czarnobyl ...

 4. stirlitz

  Czy warto dalej budować tą amerykańską w Redzikowie - wydaje się iż - nie ?

 5. LLL

  Rosjanie mają brygadę Brzesko-Warszawską? Ciekawe. Chyba uważają naszą państwowośc za stan przejściowy.

  1. xawer

   Zaszłość z operacji podczas IIWS. Warto uczyć się historii:-)

 6. Stirlitz

  Będzie prościej je zlikwidować, chociaż i tak nie są wielkim zagrożeniem, bo załoga i tak częściej pod wpływem jest i zagraża bardziej sobie niż komukolwiek innemu.

 7. paczus

  Fajnie

 8. sdf

  Po prostu potwierdzili na papierze stan faktyczny jaki ma miejsce od upadku komuny. Chyba nie myśleli że ktoś im uwierzył w wycofanie tej broni z Kaliningradu?

 9. Marek1

  Przynajmniej skończy się bajdurzenie Moskwy o tymczasowym i rotacyjnym charakterze stacjonowania brygad Iskanderów-M w rejonie kaliningradzkim w odpowiedzi na rotacyjne bataliony NATO w kr. bałtyckich i Polsce.

Reklama