Reklama

Siły zbrojne

Rosja: rozbił się bombowy Suchoj

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W ciągu ostatniego miesiąca Federacja Rosyjska utraciła pięć samolotów wojskowych, włączając myśliwce, samolot transportowy i ostatnio – bombowiec. W piątkowe popołudnie w Kraju Permskim rozbił się Su-24. Jako ogólną przyczynę podaje się awarię awioniki. Dwóch członków załogi – pilot i nawigator – przeżyli wypadek.

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, jeden bombowiec Su-24 w parę minut po starcie z lotniska wojskowego w Permie, w środkowej Rosji, rozbił się w zalesionym terenie regionu Wierieszczagińskiego, w odległości około 95 kilometrów od wyżej wymienionego lotniska. Maszyna dokonała tam międzylądowania w celu uzupełnienia paliwa w swoich zbiornikach.

Agencja Interfax dodała, że bombowiec, przelatując bez amunicji, odbywał lot na zachód Rosji, w celu odbycia napraw. Ponadto agencja podała, że przyczyną utraty maszyny była nieznana awaria. Przekazała również że pilot i nawigator, którzy zdołali się katapultować, przeżyli wypadek. Zostali odnalezieni przez służby poszukiwawcze, które wyruszyły w celu odnalezienia załogi.

Było to kolejne tego typu zdarzenia z udziałem rosyjskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich tygodniach. 23 sierpnia, w astrachańskiej bazie na południu Rosji, spłonął myśliwiec MiG-29. Przechodził on rutynową kontrolę, która doprowadziła do wybuchu pożaru. Nikt wtedy nie ucierpiał.

Wcześniej, 18 sierpnia rozbił się inny myśliwiec, a mianowicie MiG-29SMT. Wtedy na poligonie wojsk obrony powietrznej i rakietowej w Aszułuku, również w obwodzie astrachańskim, w katastrofie zginęła jedna osoba. Pilot nie zdołał się katapultować, zginął na miejscu.

Dzień wcześniej, 17 sierpnia z kolei utracono transportowego Ił-112W. U niego z kolei wybuchł pożar w prawym silniku, który pochłonął również prawe skrzydło. W konsekwencji doszło do przeciągnięcia i rozbicia maszyny, nieopodal lotniska w Kubince pod Moskwą. Zginęła trzyosobowa załoga.

Na sam koniec lipca, na Półwyspie Sachalińskim, po starcie utracono Su-35S. Pilot zdołał się katapultować i przeżył wypadek bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (34)

 1. Urrraaaa

  Doczekalem sie znow :) .....rosja rosja rosja uuuurrrraaaaaaaa, brawo ROSJA byle by tak dalej.....

 2. Toni

  To krok w dobrym kierunku.

 3. swojskie piekiełko

  Widzę że co niektórzy jedyne co potrafią to śmiać się z cudzych wypadków - jedyny sens życia cieszyć się, że komuś coś się nie udało. No ale jak się samemu ma niewiele do zaoferowania to czego tu innego można się spodziewać.

  1. Tragedia zestrzelonego MH fali empatii w pewnym kraju nie wywołała.

 4. ild

  W ciąga ostatniego miesiąca rozbiły się poza Rosją conajmniej dwa MiGi (uzbecki Fulcrum i hinduski Fishbed), dwa Mi-17 i jeden Be-200.

 5. Rusofob

  Ło ruskim się nie udało - ło to jest radość w naszym nudnym życiu. Sami nic nie umiemy zrobić ale cieszymy się jak im się nie uda

 6. mc.

  Jeśli ktoś myśli że w Rosji zwiększyła się ilość katastrof lotniczych jest w błędzie. Ilość takich przypadków jest podobna jak kiedyś, tylko teraz się o tym mówi. Czy znacie ile było przypadków w Wojskach Lotniczych w czasach PRL ? Ja mogę wspomnieć o trzech w ciągu 18 miesięcy w jednym pułku: 1/ Samolot stał w obwałowaniach pod plandekom. W trakcie deszczu woda w niewiadomy sposób przedostała się do wnętrza kadłuba (i to co gorsza do prądnicy). Samolot wystartował, woda uszkodziła układ elektryczny, pilot stracił wszystkie wskaźniki zasilane elektryczne w tym oczywiście radiostację. WBREW PRZEPISOM, pilot postanowił ratować maszynę. Zrobił krąg nad lotniskiem, ponieważ nie było kontaktu radiowego, wystrzelona zielona raca. Samolot wylądował, pilot dostał awans na podpułkownika i order, choć DZIAŁAŁ NIE ZGODNIE Z PRZEPISAMI. 2/ Próba silnika na lotnisku. Samolot po remoncie kapitalnym. Założone wszystkie siatki ochraniające wloty. Padał.... siąpiło... po prostu z nieba opadała wilgoć. Na siatce na wlocie silnika zgromadziła się woda. Woda na bardzo drobnej siatce "rozpięła się". Silnik na obrotach, powolne zwiększanie obrotów do maksimum - czubek (z radarem) technik samolotu (chorąży) wysuwa do przodu i... silnik na dużych obrotach miał zbyt mało powietrza z przodu (praktycznie ZERO). Ciąg na bocznych wlotach był tak duży, że wessało stalową siatkę (a właściwie metalową płytkę z otworami) do silnika. Od bocznego wlotu (gdzie wessało siatkę) pęknięcie w tył do usterzenia. Siatka z przodu (po wessaniu bocznej siatki) wystrzeliła omal nie trafiając mechanika. Samolot poszedł do kasacji. 3/ Rozpoznanie pogody, samolot "szpara" (MIG-21UT), dwóch pilotów - major i kapitan. W trakcie lotu stwierdzają zawieszenie steru wysokości (samolot leci w dół) prawdopodobna przyczyna - usterka elektryczna. Piloci próbują ratować maszynę CHOĆ JEST TO NIEZGODNE Z PRZEPISAMI. Na moment włączają dopalacz mając nadzieję, że uderzenie prędkości "wyprostuje ster". Próba nieudana. Próbują się uratować, odpalają instalację wyrzutu ale są za nisko. Na jednym z foteli wskaźnik pokazywał prawie zero do odpalenia (dwa fotele, muszą być odpalone w konkretnej kolejności). Maszyna roztrzaskana na żyletki. Silnik leżał 1200 metrów od uderzenia. Zginęło dwóch PILOTÓW. Czy ktoś z was słyszał o tych przypadkach ? Kiedyś to było tajne przez poufne. Teraz każda taka sprawa jest sensacją. To samo jest w Rosji. Maszyny coraz starsze. Mechaników coraz mniej. Piloci coraz bardziej obojętni. Ten typ tak ma.

 7. Monkey

  Nawet jak na Rosjan to naprawdę czarna passa. Dobrze że tym razem znowu nikt nie zginął. Może powinni zacząć dostarczać samoloty do zakładów remontowych na lawetach. Dużo wolniej, ale za to bezpieczniej.

 8. UFO

  Ryzyko takie, że niet analoga przy każdym locie to pojawiają się przypadki kasacji sprzętu niczym z archiwum X :)

 9. Raf

  Niżej jest artykuł o śmierci 95 Afagńczyków i zalewdwie kilka komentarzy a przecież zginęli ludzie. ALe jak się rozbije ruski samolot - to wtedy święto na forum.

  1. ruskie Krym oddawać i Osetię

   sam nie wiem czemu tak świat nie lubi Rosjan Może masz jakąś teorię?

  2. trzcinq

   Raczej święto rusofobów w zaawansowanym stadium tej choroby

 10. Tosiek

  To są znaki.....

 11. Zawody

  Biathlon lotniczy kto więcej maszyn straci w krótkim czasie: Rosja czy Indie?

 12. AB

  Spadają jak gruszki.

 13. Wania

  Jak mawiają niektórzy na tym forum: tak trzymać bracia Rosjanie. Choć to wcale nie Słowianie.

 14. ..../////

  kiedyś niedaleko mnie (ponad 20 lat temu) rozbiła się Iskra i zginął pilot. Ale nikt normalny przy zdrowych zmysłach się z tego nie śmiał i się tym nie cieszył. Na prawdę trzeba mieć płytkie, smutne życie żeby cieszyć się z takich wydarzeń...

 15. Urko

  Jedna drobna uwaga. Rosjanie przyznają się do utraty w tym miesiącu 6 samolotów. W artykule nie wspomniano o rozbitym 14 sierpnia Be-200 w którym zginęło 5 rosyjskich żołnierzy i 3 tureckich leśników.

 16. ubawiony

  no coz brak kasy , brak doraznych przegladow , starzejaca sie flota lotnicza o to prawdziwe oblicze sovieckiego lotnictwa , a bedzie coraz wiecej pikujacych latadel , od dawna lotnictwo ruskie to skansen w porownaniu z zachodnimi maszynami , jedynie propaganda medialna robi z nich potege swiatowa a faktycznie jest to kupa kartonu na kolach niezdolna do walki

 17. J23 i pół

  nie trzeba Wisły kupować :) - jeszcze trochę nie będzie co tam miało latać

 18. eurocity

  brawo rosjanie nie jestecie w stanie skonstruowac nowych samolotow transportowych bo prototypy sie rozbijaja w fazie testow ala za to macie napewno bron hypersoniczna ktorej pewnie jeszcze nie ma nikt

 19. Chyżwar dawniej Marek

  Ostatnio padają jak muchy.

 20. Bojarskie dziecię w każdym powiecie

  Ostatni w Rosji był salon lotniczy, który miał udowodnić i pokazać odporność rosyjskiego przemysłu lotniczego na stankcje, wieszałem że będzie wesoło gdy Jeden z samolotów lecący na owy salon rozbił się wraz z załogą, nie zapominajmy również o samolocie pożarniczym, który mimo olbrzymich pożarów na Syberii za opłatą został oddelegowany do Turcji gdzie wraz z załogą zresztą spłonął. Nie ma co Rosja to potęga !

 21. jabo

  Nie lekceważę tego . Odniosę się do tej kwestii we wtorek:)

 22. Jedi

  Jeszcze chwila i F 35 nie będą miały z kim walczyć.

 23. Rosoji

  Miłośnicy i piewcy chwały RoSSiji wertują cały internet aby znaleźć jakikolwiek wypadek samolotu w USA, choć by małej awionetki, żeby móc zrównoważyć rosyjskie wpadki.

 24. Eee tam

  Wyciągnęli na pasy startowe wszystko co mają. Po co ?

 25. ciekawy

  A tak dawno nie było ani słowa o katastrofach w Rosji. A nie czekaj.... było wczoraj... i przedwczoraj....i....

Reklama