Reklama

Siły zbrojne

Rosja reguluje eksport zbrojeniówki Krymu

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboronexport będzie pośredniczył w obrocie produktami krymskich zakładów zbrojeniowych. Federalna służba współpracy techniczno-wojskowej pracuje nad dekretem prezydenta Rosji regulującym kwestie prawno-ekonomiczne w tym zakresie. 

Dokument będzie obejmował swoim działaniem nie tylko obrót pomiędzy Krymem i Rosją, ale również wszystkie umowy eksportowe zawarte z odbiorcami zagranicznymi przed 21 marca 2014 roku. Ich realizacja ma być kontynuowana za pośrednictwem rosyjskiego, państwowego eksportera broni Rosoboronexport, który zastąpi w tym zakresie dotychczasowego pośrednika jakim był ukraiński koncern Ukrspecexport.

W ten sposób Rosjanie chcą uprawomocnić przejęcie wykonywania umów międzynarodowych i zamówień eksportowych, których realizacja przez Ukrainę jest obecnie niemożliwa ze względu na utratę kontroli nad licznymi przedsiębiorstwami umiejscowionymi na Krymie. Znalazły się wśród nich miedzy innymi zakłady remontujące śmigłowce Mi-8/17, Mi-14 i Ka-27, oraz stocznie w Sewastopolu i Teodozji, które produkują poduszkowce, okręty desantowe i szybkie jednostki morskie. Jest to dobra wiadomość dla zakładów, które na zerwaniu umów międzynarodowych mogły utracić dziesiątki milionów dolarów. Oznacza to jednak również konkretne straty dla Ukrspecexportu i władz w Kijowie. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. rozbawiony

  Ukrspecexportu i Kijów niech teraz swoje uzbrojenie eksportuje do UE i USA jak je tak kocha. :)

  1. fack

   Durna ironia. A kogo ma Kijów "kochać"? Rosjan? Nie bądź śmieszny.

  2. lechu

   Coś ci nie pasi ruski kacapi łbie? To do mateczki rosji paszoł....

 2. ggggg

  Wy pierw zwróćcie Krym Ukrainie !!

Reklama