Siły zbrojne

Rosja reguluje eksport zbrojeniówki Krymu

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboronexport będzie pośredniczył w obrocie produktami krymskich zakładów zbrojeniowych. Federalna służba współpracy techniczno-wojskowej pracuje nad dekretem prezydenta Rosji regulującym kwestie prawno-ekonomiczne w tym zakresie. 

Dokument będzie obejmował swoim działaniem nie tylko obrót pomiędzy Krymem i Rosją, ale również wszystkie umowy eksportowe zawarte z odbiorcami zagranicznymi przed 21 marca 2014 roku. Ich realizacja ma być kontynuowana za pośrednictwem rosyjskiego, państwowego eksportera broni Rosoboronexport, który zastąpi w tym zakresie dotychczasowego pośrednika jakim był ukraiński koncern Ukrspecexport.

W ten sposób Rosjanie chcą uprawomocnić przejęcie wykonywania umów międzynarodowych i zamówień eksportowych, których realizacja przez Ukrainę jest obecnie niemożliwa ze względu na utratę kontroli nad licznymi przedsiębiorstwami umiejscowionymi na Krymie. Znalazły się wśród nich miedzy innymi zakłady remontujące śmigłowce Mi-8/17, Mi-14 i Ka-27, oraz stocznie w Sewastopolu i Teodozji, które produkują poduszkowce, okręty desantowe i szybkie jednostki morskie. Jest to dobra wiadomość dla zakładów, które na zerwaniu umów międzynarodowych mogły utracić dziesiątki milionów dolarów. Oznacza to jednak również konkretne straty dla Ukrspecexportu i władz w Kijowie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.