Reklama

Siły zbrojne

Rosja redukuje zakupy PAK-FA. Stawia na Su-35

Fot. uacrussia.ru
Fot. uacrussia.ru

Ograniczamy zakupy myśliwców PAK-FA. Jednocześnie będziemy zwiększać zakupy maszyn Su-35 które są tańsze - poinformował wiceminister obrony Rosji Jurij Borysow. 

W rozmowie z agencją RIA-Nowostii, rosyjski wiceminister obrony oświadczył, że Su-35 przewyższają zagraniczne odpowiedniki a przy tym są znacznie tańsze niż myśliwce V generacji. Dlatego zakontraktowane zakupy maszyn Suchoj T-50 (PAK-FA) mają zostać zredukowane w najbliższym czasie do jednej eskadry próbnej. Tym samym potwierdził deklaracje z lutego bieżącego roku. Mówiono wówczas o redukcji pierwszego zamówienia do 12 maszyn, podczas gdy wcześniej deklarowano systematycznie dostawy PAK-FA w tempie do 8 do 14 maszyn rocznie w latach 2016-2020, aby osiągnąć w tym czasie liczbę 52 nowych myśliwców w czynnej służbie.

Zmniejszenie zakupów rosyjskich „myśliwców przyszłości” może wskazywać na problemy programu, podobne do przechodzonych swego czasu przez F-35. Testy PAK-FA ujawniły wiele problemów i słabości, jak to się zwykle dzieje przy nowych konstrukcjach, ale możliwe jest też, że koncern Suchoj nie jest gotów do produkcji w planowanym tempie. Możliwe też, że brakuje kluczowych komponentów zagranicznych, których dostawy wstrzymano w wyniku sankcji i niezbędne jest wyprodukowanie krajowych zamienników.

Kolejnym powodem ograniczenia zamówień mogą być kurczące się możliwości budżetowe Rosji i potrzeba ograniczenia wydatków. Deklarowana przez Borysowa decyzja o jednoczesnym zwiększeniu zakupów Su-35 wskazuje raczej na problemy techniczne z samym PAK-FA lub jego produkcją a nie na zmniejszenie planów zakupowych rosyjskiego ministerstwa obrony.

Komentarze (34)

 1. wolf

  jak nad malborkiem latały nasze migi-29 i francuskie Rafaele to za francuzami czyste powietrze , a za naszymi smuga czarnego dymu, jakby były węglem opalane....Ruscy nie mają jeszcze technologii na V generację.

 2. jpjy

  Rosjanie słusznie czekają na silnik drugiego etapu. Do tego czasu ma być jedna eskadra dla Lipiecka. Kto widział dymiący silnik 117? Nawet stary AL-31F nie dymi, ale "specjaliści" z tego forum gdzieś te kopcące silniki widzieli. Poza tym w PAKFie jest zmieniana struktura płatowca. Zapewne chcieli pójść amerykańską drogą i odchudzić maksymalnie płatowiec, na szczęście poszli po rozum do głowy. Amerykanie tego nie robią, tylko użytkownikom podrzucają zgniłe jaja. Historia amerykańskiego lotnictwa wojskowego to często historia pękających kadłubów i skrzydeł. Ten problem mieli użytkownicy od C-5 Galaxy po F-16. Co do awioniki PAK FA nie mam wątpliwości, że Sz141 przewyższa parametrami AN/APG-77, a Hindusi, którzy nie są dopuszczeni jak na razie do szczegółów mogą sobie pisać dyrdymały w celu poprawienia swojej pozycji przetargowej. I tak będą go chcieli kupić. Polecam ostatni artykuł Piotra Butowskiego na temat programu T-50.

  1. Pabieda

   @jpjy Aha czyli teraz jest oficjalna wersja "kacapi" , ze teraz czekaja na silniki 2 etapu. I jak wsie F35 pospadaja to "odchudzony" PAK FA bedzie wymiatac przestworza. No niezle , niezle , to towarzysze sobie wymysliscie.

 3. Urko

  Rosjanie podeszli do sprawy bardzo racjonalnie. PAK-FA blokuje możliwości wytwórcze. Suchoj nie jest w stanie dostarczać w terminie wcześniej zamówionych samolotów Su-30 oraz Su-35. Modernizacja starych Su-27 do standardu uzbrojenia Su-35 idzie w tempie 12 sztuk rocznie. Biorąc pod uwagę, że takich niezmodernizowanych, które mogą używać tylko rakiety sprzed 30 lat jest jeszcze ponad 500 szt, a wszystkich nowych i zmodernizowanych w sumie poniżej 100, to chyba jasne, że w programie "na teraz" bardziej sensowne jest możliwie szybkie zlikwidowanie ponad 20 letnich zaległości modernizacyjnych niż inwestowanie w kilka sztuk i to niepewnych T-50.

  1. jjj

   raczej technologicznie nie sa wstanie tego przeskoczyć T-50 jest za trudny w produkcji. Wiec postawili na Su-35. Co nie zmienia faktu ze nie sa wstanie nawiazac rywalizacji z Amerykanami i Chinczykami. Samoloty w technice stealth nadal dla Rosji sa po za zasięgiem. Do tej pory nie opracowali silnikow do T-50. Te które sa wstawione strasznie dymia. Su-35 nie jest grozny dla radarow opl z daleka go wysledza. Ten myśliwiec ma sygnature porownywalna z samolotem rejsowym

  2. kzet69

   Poniekąd racja, tylko skąd oferta Su-35 dla Indonezji i Chin, skoro nie są w stanie dotrzymać terminów dla samych siebie? Moim zdaniem za wszystkim odpowiedź jest jedna BRAK KASY....

  3. f8n4

   Modernizacja starych Su-27 do standardu uzbrojenia Su-35 nie istnieje. Nie wypisuj bzdur Urko.

 4. Kamil

  Pod tym względem może i tak, ale każdy kij ma dwa końce. Obrona przeciwlotnicza NATO jest dekady za rosyjską. S300, S400 i ich modyfikacje. Buk, Kub, Pancyr... Wymieniać dalej? Rosyjskie myśliwce też stanowią realne zagrożenie dla F16, F15, Gripenów itd

  1. gregor

   Skąd to przekonanie o wielkim potencjale rosyjskiej obrony przeciwlotniczej? Faktyczna skuteczność radzieckich rakietowych systemów OPL w warunkach bojowych była zawsze bardzo niska, na poziomie kilku procent.

  2. muminek

   Kamilu jakie dekady ??!! te zacofane technologicznie zachodnie kraje są setki lat za Rosją ... jak można pomylić się o rząd wielkości ...

  3. hahahahah

   "Pancyr" skuteczność systemu. Jest na tyle skuteczny ze w instrukcji i ćwiczeniach poligonowych atakują cel 2 rakietami aby było wyzsze prawdopodobieństwo trafienia. Tak nawiasem rakiety naprowadzane komendowe Buk, Kub- systemy które nie maja trafiać bezpośrednio w cel tylko w jego okolice a wieksza glowica warhead zblizeniowa odłamkami ma uszkodzić cel. Powod instalowania większej głowicy systemy naprowadzania rakiety sa za slabe aby wcelować bezpośrednio w cel. S300, S400 naprowadzana rakieta komendowa wyposazona w duza glowice odlamkowa niszczenie celu zbliżeniowe bezpośrednie trafienie nie możliwe za slaby system naprowadzania. Sam system S400 to de fakto s300 z uniwersalnymi częściami rakiety do niszczenia celów rakietowych i przeciwlotniczych wlasnie po to opracowali s400 bo roznice w budowie tych 2 rakiet były zbyt duże Systemy naprowadzania komendowe nie mogą niszczyc wielu celów w jednym czasie duże maja ograniczenia w systemie. Nie znaja środowiska sieciocentrycznego nie maja rakiet które same wyszukają cel. Nie znaja otwartej architektury systemu. "Obrona przeciwlotnicza NATO jest dekady za rosyjską." tak wiec gdzie ten cud Rosyjskiego systemu opl nad Natowskim????

 5. Marian

  To duży błąd ze strony Rosji, że wybiera przestarzały SU-35. Znacznie lepszym wyborem były mocniejszy i trwalszy SU-42.

  1. miecio

   SU42 to jest akurat rodzima lokomotywa spalinowa...

  2. jasio

   Co to jest SU-42???? Nie istnieje taki samolot!!!

 6. marek!

  pewnie lepiej miec 30 -40 maszyn w linii, niz 100 w planach....moze by tak nasi decydenci "kupili" rosyjski wniosek i uruchomili produkcje w Polsce.? Nasza GAWRONIZACJA WP przetargowanka i inne polskie cudowne bronie nie stanowia ZADNEJ sily i w razie niebezpieczenstwa mamy przechlapane....... Eurosolidarnosc i wlasny przemysl, jak niektore przyklady wskazuja, to slepa uliczka.... Jedyna droga to scisly sojusz z USA - nie wiemy JAK by sie sprawdzil, ale sami nie damy rady, a Eurosojusznicy, juz nie raz pokazali, ze "za Gdansk bic sie nie beda".

  1. kapralek

   "Eurosojusznicy, juz nie raz pokazali, ze "za Gdansk bic sie nie beda". " Mógłbyś wyjaśnić co masz na myśli? Kiedy , gdzie i w stosunku do którego ze swoich członków NATO nie dotrzymało swoich zobowiązań wynikających z pkt. 5???

 7. lotson

  Widocznie szykuja sie na rychla konfrontacje z NATO i potrzebuja wiecej maszyn do zwalczania lub obrony, zalezy jaki scenariusz przewiduja.

  1. kzet69

   Obrony? Sądzisz że jakikolwiek scenariusz opracowywany przez NATO zakłada zaatakowanie Rosji? Chyba że będą chcieli bronić zdobyczy terytorialnych ....

 8. ccaatt

  Wielokrotnie udowodniono, że Su- 35 przegrywa w walce manewrowej z F-15 a co dopiero z F-16 Podkreślam w klasycznej walce manewrowej.... Choć większość z współczesnych pojedynków powiectrzych spmoloty Amerykański wygrywały zestrzeliwująć konstrukcje Radzieckie/ Rosyjskie rakietami

  1. MAG

   Niesamowite "spmoloty Amerykański wygrywały zestrzeliwująć konstrukcje Radzieckie/ Rosyjskie rakietami" a ja do tej pory myślałem, że obrzucali ich bananami!!!

  2. Red Falcon

   w top gunie chyba? choc to Su-35 nie był na pewno. Zmien dielera

  3. Ak

   A gdzie to udowodniono? Wielokrotnie? Ty wiesz co to jest su 35? Faktycznie komentarz świadczy o poziomie autora. Co najmniej merytorycznym.

 9. Kubag

  A ja proponuję przeczytać podlinkowany w tekście wcześniejszy artykuł. Wyraźnie mówi się tam o uzbrojeniu jednej eskadry a po pozytywnej weryfikacji podjęcii dalszych decyzji. Tym sposobem "ruscy" nie będą mieli takiego bagna jak Amerykanie, którzy będą musieli "rotrofitować" setki F35 już w służbie mimo, że nie dopracowanych do końca. Rosja nie wciągnęła w produkcję PAK-FA tylu zagranicznych kontrahentów co USA (tylko Indie) więc może działać racjonalnie a nie propagandowo.

  1. xXx

   nie ma żadnych kontrahentów - Indie zrezygnowały bo PAK miał gorsze osiągi niż Rafale

  2. Zenio

   LOL no tak. Nie produkując samolotów nie będą musieli nic z nimi robić genialne ;-) Bo przecież ogłoszenie ze zrobiło się supersamolot a potem nie produkowaniu go jest w pełni racjonalne i nie ma w tym nic propagandowego.

 10. wujo

  Burza w szklance wody. Rosja nie jest nigdy tak słaba jak się niektórym wydaje ani tak silna jak wieszczą inni. USA ani Chiny nie zaatakują Rosji ani konwencjonalnie ani jądrowo. Nie sądzę aby zbytnio się zaangażowali gdy Rosja wejdzie to Litwy czy Estonii. Tylko, że przykro jest patrzeć jak Polska mająca kiedyś niezły przemysł lotniczy lepi teraz zachodnim firmom zabawki. A Rosjanie? Czy ich przemysł lotniczy się rozleciał?

  1. lel

   Przepraszam jaki niezły przemysł lotniczy? Może w dwudziestoleciu międzywojennym coś robiono, bo cały PRL to klepanie konstrukcji radzieckich z przerwą na pralkę, motocykl, czy samochód. Poza kilkoma samolotami szkolnymi, dwoma rolniczymi, z czego po jednym z tych grup odrzutowym to reszta same radzieckie konstrukcje. Śmigłowce? W-3 jest Polski chociaż biuro konstrukcyjne MiL'a maczało w nim palce, no i mamy SW-4 z silnikami od Rolls-Royce'a. Zejdźmy na ziemię, sowieci rękami polskich komunistów skutecznie hamowali wszystkie próby rozwoju naszego przemysłu.

 11. Oj

  LUDZIE!!!! jak Was czytam to przestaję się dziwić, że wystarczy garstka cwaniaków by Wami manipulować i rządzić a Wy będziecie grzecznie na nich pracować- zbiorowa paranoja!!!

 12. ig.

  Popatrzcie w jakich F-35 rodzi się bólach, pomimo doświadczeń z wdrożeniem techno;ogi stealth od lat 80-tych (F-117, F-22 Raptor) W programie bierze udział sporo państw mających technikę lepszą od rosyjskiej, i budżet znacznie wyższy od Rosjan. A Rosjanom się wydaje że "obkleją" SU-27 i raz dwa mamy samolot V generacji :)

 13. piotr

  Widze ze same madrale tutaj sie wypowiadaja ,zapominajac o jednym ,ze w razie konfliktu z Rosja ,na pierwszy cel co pojdzie madrale Satelity ,a bez nich ten nowoczesny sprzet bedzie mogl tylko latac w obrebie lotniska zeby pilot nie stracil je z oczu ,bo w przeciwnym razie nie wyladuje ,wtedy beda mialy pole do popisy stere Migi ,ktore nie sa uzaleznione od satelit ,co madrale zapchalo ?.

  1. Marcin

   Muszę szanownego mądralę poinformować, że nowoczesne myśliwce (w przeciwieństwie do niektórych bomb kierowanych) nie są sterowane z satelity. I bez łączności satelitarnej można nimi latać nie tylko w obrębie lotniska tak, jak robiono to od I wojny światowej. Chyba, że Jankescy piloci to takie gamonie, że bez GPS-a nie znajdą lotniska. Nie to, co rosyjskie asy przestworzy na swoich migach i z kompasem w ręku. Bo innego uzasadnienia dla powyższych bredni nie widzę. Co dalej? Amerykańska piechota też nie jest w stanie walczyć bez satelitów, bo pozbawieni nawigacji, momentalnie pogubią się w lesie i wystrzelają nawzajem? ;)

  2. xXx

   ciekawe czy rosjanie mieliby te satelity zestrzelić ? z pepeszy ?:D

  3. zdzich

   Ambicje odgrywania eksperta masz.Ale wiedzy żadnej.

 14. vvv

  A czy ty wiesz ze kazdy myśliwiec posiada własny radar i satelity mu nie sa do niczego potrzebne i czy ty wiesz ile satelit krąży po orbicie? Sa ich tysiące kolego

 15. hp7

  Byle mieć 12 sztuk do parad wojskowych i gra gitara :>

  1. PaVelsky

   do parad to masz kraby leosie i latajace su-22 w silach WP aha i motorówki z hydrografami w MW RP

 16. PaVelsky

  Nic dziwnego. Ograniczają bo...... kasy coraz mniej i to jest chyba główny powód. Po drugie, problemy z projektem T-50 PAK FA Suchoj jednak jakieś ma. Zgadzam się jednak z tym że Su-35 nie odbiega od swoich zachodnich odpowiedników i jest tańszy.

 17. FTR

  chińczycy najbardziej się z tego cieszą... ich cel ekspansji którego zaczną szarpać w ciągu ok 10 najbliższych lat sukcesywnie słabnie i to na własne życzenie...

 18. zuzak

  zabawne sa niektóre komentarze.Piotr mądrala pisze co mu do głowy przyszło i wydaje mu się że wszystkich zapcha swa wiedzą.Samolotom satelity sa mało potrzebne- nawet do nawigacji bo wszystkie współczesne mają system inercyjny,przenoszonym pociskom samosterujacym równiez bo one także posiadają INS.Rakiety z-p satelitów w ogóle nie potrzebują.Komunikacja tylko częściowo oparta jest o satelity..... itp itd

 19. agressor

  propaganda radziecka.nieudolna próba ukrycia słabości i niemocy obecnego systemu panujacego w Rasiji....wiadomo,ze od trzech lat cały plan rozbudowy i rzekomej modernizacji amiji-ciekawe w oparciu o jaką technologie,której brak i długo,długo nic-jest absolutnie na dnie-bottom-i tak będą pieprzyc pod głupią publikę,ze ich su,czolgi i rakiety i ogólnie wszystko mają lepsze o kilka razy niż Nato.,..a ja wiem,ze ani,ani za35 lat nie dogonia,a może ich już nie bedzie...???!

 20. rampararam

  juz odbyly sie symulowane walki miedzy F-22 a su z Indoneji . Suchoje całkowicie poległy

  1. Maras40

   No tak ale to byly su-30mkk i niew inonezji a w malezji. I nie dziwota ze nie mialy szans. Tymczasam su35 to lepszy silnik,,radar, uzbrojenie, awionika zasieg . Nie twierdze ze z f22 by sobie poradzil w BVR ale w walce manewrowej doswiadczony rosyjski pilot kontra amerykanski to wynik nie bylby oczywisty. Mysle ze su35 mialby rowne szanse. Rosjanie sa na rozdrozu nie sa w stanie dostarczac su30,34,35 (w tym na eksport) i jednoczesnie tworzyc skutecznie pak fa. Gdyby rzucili wszystkie sily na pak fa to za 5 lat mieli by samolot cholernie drogi ale zblizony do f22. Tyle ze w ciagu tych 5 lat moga sobie dostarczyc ponad 100 nowoczesnych samolotow. Na gruzje, ukraine wystarczy.

 21. walonkarze won z Europy

  PAK SRA nie jest samolotem V generacji bo ma stare kopcące silniki co widac na próbnych lotach. Tylko USA ma 2 maszyny V generacji a Polska po 2025 roku bedzie właścicielem F-35.

  1. zdzisio

   chyba jak w małym modelarzu wydadzą...

  2. zenek

   Silniki V generacji to takie co nie kopcą?

  3. eryk

   marzenia ścietej głowy. Polska, F-35, mocarstwo... Nie rozśmieszaj mnie.

 22. tadek

  toż te PAK-FA to złom jeszcze gorszy niż te SU-cośtam....F35 to jawi się jak ,,kosmiczny" wręcz ...no i te jego możliwości pionowego startu i lądowania nieosiągalne jak na razie dla żadnego ruskiego myśliwca..

  1. a3be

   a seria Jak-36, Jak-38 Jak-41? Ja wiem że ruskie samoloty są be, ale może szczypta obiektywizmu? "możliwości pionowego startu i lądowania nieosiągalne jak na razie dla żadnego ruskiego myśliwca" Wpisy na tym forum są często wręcz niepoważne.

 23. Arczi

  Od wieków było wiadomo,że te zamówienia,plany to tylko propaganda.Terminy nie realne,silników docelowych brak,uzbrojenia toże.Fajny samolot z wyglądu ,ale PAK FA ma 20 LAT! opóźnienia do F-22 ! Zanim wejdzie do produkcji,służby minie kolejne 5-10 LAT! I nie wiadomo czy będzie chociaż porównywalny możliwościami do obecnego Raptora! Myślcie,piszcie co chcecie,ale Stany wyprzedzają Rosję nie o lata,lecz o dekady!O lata Rosję wyprzedza Europa a niedługo Chiny..

 24. gośc

  jak ruscy wnikną dogłębnie w achochnego patatajka F-35 i brumbrum F-22 to stwierdzą że podrasowany MIG-21 zrobi im qq i przy okazji po drodze odstrzeliwując asystę ochroniarzy na F-16.......i będzie "głębokie zaniepokojenie "

  1. Marcin

   Jak jesteśmy przy podrasowanych "dwudziestych-pierwszych" - widziałeś kiedyś radzieckie plany ewentualnej modernizacji Fishbeda? Miał mieć radar powietrze - powietrze, wlot powietrza przesunięty na dół (jak w F-16) i stateczniki z przodu. Słowem, "toczka w toczku" wyglądał jak chiński J-10. A że u chińczyków samolotów tego typu mnogo (konkretnie chińskich klonód Fishbeda - J-7), to zacząłem się zastanawiać, czy te sławetne modernizacje to rzeczywiście taki głupi pomysł.

 25. tadek

  także tutaj kilka dni temu pojawiły się opinie walki manewrowej pomiędzy f35 a f16,którą ten pierwszy sromotnie ponoć przegrywał zamieszczane przez znanych rusofilów,no i proszę dlaczego? RUSY wycofują się z produkcji PAK-FA ,więc aby wyjść z twarzą twierdzą teraz że na F35 wystarczy ich SU 35...każde kłamstwo to dobry powód..