Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Rakietowe „Huragany” dla Zachodniego Okręgu Wojskowego

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu ośmiu „nowych” artyleryjskich wyrzutni rakietowych BM-27 Uragan do jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego. Prawdopodobnie dostawa objęła jednak modernizację istniejących systemów.

Do rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego trafiło osiem „nowych” wyrzutni BM-22 Uragan wraz z 16 pojazdami transportowo-załadowczymi. Prawdopodobnie dostawa, o której poinformowało ministerstwo obrony, dotyczy zmodernizowanych systemów rakietowych tego typu.

Zostały one wprowadzone do służby jeszcze w latach 70. XX wieku i były używane bojowo – w tym na Ukrainie. Rosjanie dążą do modernizacji wojsk rakietowych i artylerii, zarówno przez wdrażanie nowych systemów artyleryjskich, co w wielu wypadkach ma ograniczoną skalę, jak i modernizację istniejących.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że system Uragan ma zasięg do 35 km, pociski mogą być odpalane zarówno pojedynczo jak i salwą, co ma umożliwiać ostrzał „celów zlokalizowanych na obszarze około 40 hektarów”. Przygotowanie wyrzutni do otwarcia ognia trwa nie więcej niż trzy minuty, odpalenie pełnej salwy – do 20 sekund. System osiąga gotowość do przemieszczenia po minucie od rozpoczęcia ostrzału.

Komunikat o dostawie systemów Uragan wpisuje się w trwającą modernizację artylerii (szczególnie rakietowej) rosyjskiej armii. Do służby wdrażane są bowiem również systemy kalibru 122 mm Tornado-G i 300 mm Tornado-S, które w perspektywie mają zastąpić zestawy BM-21 Grad i BM-30 Smiercz. Rozbudowa rosyjskiej artylerii, uwzględniająca zarówno potencjał ilościowy jak i jakościowy, była szczegółowo opisywana na Defence24.pl.

Czytaj też: Rosyjski bóg wojny rośnie w siłę.

Reklama

Komentarze (15)

 1. 45

  Po co nowe?Te systemy starzeją się moralnie nie technicznie.Głowny problem to uszczelki,pojazd musi jeździć aby był sprawny.Te stoją.Nasza Armia sprzedawała goździki 2S1 z przebiegiem 300km.Jak im trzeba będzie jeszcze odnowia następne.Te pewnie do szkolenia.Bać się nie ma czego,walczą ludzie nie wyrzutnie.A do tego trzeba utrzymać moce remontowe,czyli po prostu zapewnić minimalne utrzymanie zakładom remontowym i fabrykom bo padną.Dokładnie co robi nasz rząd,kupuje małe ilości sprzentu aby utrzymać zdolności remontowe i produkcyjne w kraju.

  1. mechanik

   Prawdopobnie chodzi Ci o uszczelki pod głowice, te w zachodnim i polskim sprzęcie da się wymienić w kilka godzin. W ruskim sprzęcie jest większy problem bo tam jest cała masa rurek i rureczek, które trzeba wymontować. Zajmuje to 2-3 dni, koszt-kilkaset złotych

 2. łowca mustangów

  prawda jest taka,że ruscy rosną w siłe i są coraz bardziej pewni siebie,będą coraz bardziej prowokować zachód,przeciwdziałanie nato są śmieszne,szpica?nie bądzmy śmieszni ,tę szpicę,która w połowie składa się ze sztabowców ruscy zniosą w 1 dzień!co z tego,że nato ma globalnie trochę więcej uzbrojenia?Ruscy z naddatkiem nadrabiają to swoją determinacją ,zdecydowaniem do użycia siły,bezwzględnością,bo nie cackają się z cywilami i co najważniejsze,to to że nato to zlepek państw narodowych ,a ruska armia to jedna pięśći jedno dowództwo,gdzie w ogromnych częstych ćwiczeniach zgrywa się współdziałanie całych związków taktycznych,co ma kapitalne znaczenie na polu walki.ruscy jak ruszą całą siłą na zachód będą po kolei rozbijać narodowe armie a ich szpica dojdzie nad ren w1 lub góra 2 tygodnie zanim zachód stawi jakiś twardy opór.Hitler pokonał silniejsza armię francuską w 3 tygodnie dzięki świetnej taktyce i dowodzeniu ,tu widzę ,niestety,analogię do dzisiejszej sytuacji.tak naprawdę jedyna armią jaka może im sie skutecznie przeciwstawić są amerykanie,pod warunkiem,że zdążą ściagnąć wystarczające siły

  1. tom

   Stratedzy Sovieccy 2 WS wygrali przez poswiecenie prawie 30ml ludzi. Ich sprzet na niewiele sie zdal w bitwie na luku kurskim https://de.wikipedia.org/wiki/Unternehmen_Zitadelle . Straty w sprzecie 1 do 6 na korzysc Niemcow. Dzis maja 140 mln ludzi. Wiec ich glupie postsovieckie macenie i wlasne czystki zredukuja liczbe ludnosci o 100 mln, a jutro post-sovieci beda mieli resztki czyli 30-40mln zrozpaczonych slowian przy granicy z Ukraina i Bialorusia. Jeszcze w 1914 roku Rosja carska mial 150 mln ludzi gdy USA ok 100mln ludzi nie mowiac o Chinach 400-1300, a nawet Francji 40-65 mln mieszkancow obecnie.

  2. lutek

   A to łowco byłeś tam u nich w armii? Widziałeś te ćwiczenia? Używałeś jakieś ruskie uzbrojenie? Bo nadajesz tak ochoczo, że sprawiasz wrażenie jakbyć był jednym z nich. Bójta sie ludziska, bo oto łowca mustangów nadchodzi siejąc śmierć i zniszczenie, a ślad za nim postępują niezwyciężone zastępy ruskie. Nie tam jakieś głupie i słabe międzynarodowe, a jednolite, jednomyslne i zespolone, przepojone ideą i chęcią zemasty oraz zniszczenia wszystkiego co napotkają po drodze. Bójta się ludziska, anioł zagłady nadchodzi...a a a a a a a.

 3. Diidiidii

  Ruskie się nie boją nas nawet jak kupimy 64 szt. F-35 i do tego 12 baterii Patrioty czy 48 szt AH-64, dla nich i tak to bez różnicy, albo zechcą iść na wojnę albo nie - taki ich dylemat...izolacja miedzynarodowa. Alo sojusz wtedy zadziała albo nie... jeśli walną 4 malutkie głowice atomowe: Warszawa Wilno Ryga Talin - a NATO nie ruszy bo nie ruszy, tylko będzie chciało rozmawiać to przy takich rozmowach rozbiorą pół europy zanim się coś dogadają i zakup czegokolwiek nie jest jakimś specjalnym wydarzeniem ani u nas ani u nich.

  1. Viktor

   Użycie ładunku jądrowego gdziekolwiek zrobi z Rosji Koreę Północną. Nie przejmowałbym się aż tak bronią atomową.

  2. swd

   I co ,,wielkiej" Rosji po tych bombach atomowych jak ich nie użyje. Hitler też miał ogromne ilości gazów bojowych i co użył ich (nawet w ostatniej fazie wojny)? Nie bo wiedział że będą odwety. Gdyby WP posiadało taki sprzęt jak napisałeś to szczerze to nie jeden z Polak czuł by się zdecydowanie bezpieczniej jak teraz.

  3. max

   Rzeczywiście jesteś taki Diidiidii - to trzy kropki, czy trzy kreski? Podoba mi się twój punkt widzenia. Najlepiej usiąć gdzieś w zacisznej daczy na działce, owinąć się kocem i popijać z flaszeczki, czekając aż sie to wszystko skonczy. Genialne.

 4. Afgan

  "Nowe" czy nie "nowe" to Wojsko Polskie nawet takiego czegoś co by chociaż przypominało możliwościami BM-27 Uragan NIE POSIADA. Więc nie krytykujmy tego sprzętu, bo nawet odpowiednika nie mamy.

  1. bender

   To co jest takie super w BM-27 czego nie ma WR-40? Kaliber rakiety?

 5. Gienio

  A langusty z Hsw zasięg 41 - 67 kilometrów z nowym pociskiem feniks . Bron znacznie lepsza więcej pocisków o lepszym skupieniu.

  1. tom

   sowiecki sprzet na nic sie nie zda wnwet jak juz maja przewage -bitwa na luku kurskim!!!: https://de.wikipedia.org/wiki/Unternehmen_Zitadelle

 6. TT

  A czy w MESKO w ciągu ostatnich lat pomyślało chociaż (bo nie mówię już nawet o pracach) nad jakimś większym pociskiem rakietowym niż Feniks?

 7. Szeregowy Grzyb

  A my za to podpisaliśmy umowę na dostarczenie w ciągu 2 lat 200 ręcznych granatników... Ja już nie czepiam się tego, że granatników a nie wyrzutni rakiet no ale 200 sztuk przez 2 lata?! Jezu, ruscy wybiją nas do nogi i to bez strat własnych.

 8. Urko

  Ciekawe że dostarczyli stare "Huragany" zamiast tych nowych "Uragan-1M", które miały być z kolei zamiast nadal nie skonstruowanych "Tornado-U" (może to tylko sprawa żonglowania nazwami). Nowe "Huragany" mają wymienne moduły 2 x 6 prowadnic. Czyli jest tylko 12 zamiast 16-tu jak w starej wersji, ale można je szybko wymieniać, montując już załadowane i gotowe do strzału. Ten wynalazek już w zeszłym roku miał być na wyposażeniu 2 pułków...

 9. ryszard56

  no tak a My jak zwykle nic cóż powtórka z 39 roku aż miło

 10. mark

  Dla kogo ta modernizacja . Czyżby to to samo wojsko - - a nie to samo ? Czy ten PUTIN na głowę upadł ? Żeby aż tyle modernizować tego uzbrojenia ? Przy takiej biedzie ? Przecież zagłodzi ludność swojej OJCZYZNY ROSJE ? EMBARGO - miało go zmusić do KAPITULACJI ? ROSJA miała na klęczkach prosić zachód o łaskawość ? Na DEFENCE 24 już nie nadążają pisać o jego nowinkach w prowadzanych w wojsku - a już nie mówię o rozwoju całej ROSJI ? FOROWICZE - mnie zapewniali że ROSJA zniknie z mapy świata - ba nawet z atlasu ? CO SIĘ TO DZIEJE ? Co to będzie ? Co to będzie ?

  1. Kiks

   Modernizują, bo muszą. Mają za mało, a to co jest, sypie się. Nie ma biedy? A zauważyłeś, żeby budżet wojskowy urósł? Nie proszą o łaskawość? A czego spodziewałeś, że będą błagać? Ale taktyka na popraweienie sobie humoru, mamy źle, ale inni chyba nie mają lepiej, jest po prostu śmieszna. Bo jakoś nie widzę, żeby Zachód cierpiał znacząco na sankcjach. Dlatego pozostaje im tworzyć intrygi, które mają skłócić. Próbują podpisywać jakieś puste porozumienia w sprawy ropy z AS, a Iran śmieje się w kułak. Nie potrafią poradzić sobie nawet z awanturą o TIRy, bo są na z góry spalonej pozycji, a oni kompletnie nie odnajdują się w takich sytuacjach. Cóż, świat zmienia się. A przyjaciól im ubywa, a nie przybywa. Miłego dnia

 11. AMD

  a Polska dalej jest w lesie z Homarem

  1. morgul

   w odpowiedzi na to zamówiliśmy 200 granatników rewolwerowych o zasięgu ok 300 metrów :) i trochę przekrojów UKM2000 po 65 000 zł. za sztukę

  2. Sanczo

   http://www.defence24.pl/253723,mspo-2015-himars-na-podwoziu-kryla a tam w lesie mamy już miniaturki i makiety

 12. Willgraf

  na zdjęciu jest BM-27 URAGAN anie BM-22

 13. wiercipięta

  Rosja miała systemy rakietowe (katiusze ) od II-giej wojny światowej ,- to pierwowzór dalej rozwijanych sestemów rakietowych , aż po dzisiejsze i to różne typy krótkiego i dalekiego zasięgu . W dzisiejszych czasach Rosjanie wkładając elektronikę do tych że systemów - ulepszyli ją lub ulepszają ? Efekt szkolenia i ciągłego przerzucania całych jednostek na kilkadziesiąt kilometrów - upewnia ją w realizację tych działań . Reorganizacja całych jednostek jak i nowe (stare ) - ulepszona broń daje jej nie powtarzalną przewagę . Czy ten PUTIN na głowę upadł ? Żeby aż tyle modernizować tego uzbrojenia ? Przy takiej biedzie ? Przecież zagłodzi ludność swojej OJCZYZNY ROSJE ? EMBARGO - miało go zmusić do KAPITULACJI ? ROSJA miała na klęczkach prosić zachód o łaskawość ? Na portalach i w mediach już nie nadążają pisać o jego nowinkach w prowadzanych w wojsku - a już nie mówię o rozwoju całej ROSJI ? Nie którzy mnie zapewniali że ROSJA zniknie z mapy świata - ba nawet z atlasu ? Rubel traci , ropa tania . CO SIĘ TO DZIEJE ? A nasze jabłuszka nam zmarnieją .Ale oprócz naszych myśliwców będzie wysłany gawron . By pomóc TURCJI i DESCH ?

 14. pielgrzym

  Rzeczywiście znaczące wzmocnienie siły ognia Zachodniego Okręgu Wojskowego. Tak na oko, to ten okręg ma równoważyć potecjał militarny Europy Środkowej i właściwie trochę południowej. Dodali aż 8 starych wyrzutni. No, no jest się czego bać!!

  1. DD

   Oj uwierz, że naprawdę jest czego - w szczególności zważywszy na brak własnych środków ochrony i przeciwdziałania.

  2. Alexis

   NATO rozmieści sprzęt dla 2,5 tys. żołnierzy na tzw. wschodniej flance, czyli od Tallina po Morze Czarne, rzeczywiście Rosja ma się czego bać... 8 starych wyrzutni wystarczy.

  3. Redrum

   Niestety ale samo zgrupowanie wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim trzyma dość mocno w szachu Europę Środkową i całą Skandynawię, a gdzie mowa o reszcie sił okręgu. Dla Polski, z wojskowego punktu widzenia to sąsiedztwo to istny wrzód na d...

 15. zdegusto

  Więcej korwet i patrolowców, dla pewności wydać resztę pieniędzy na trzecią fabrykę śmigłowców. Sorry że się powtarzam ale to "z nerw". Na deser sparafrazuję Rubio : Myślicie że Klich i Siemoniak nie wiedzieli co robią? Oni doskonale wiedzieli co robią.

Reklama