Reklama

Siły zbrojne

Rosja przezbraja swoje lotnictwo morskie na samoloty Ił-38N

W 2014 r. lotnictwo morskie Floty Północnej otrzyma zmodernizowane morskie samoloty patrolowe Ił-38N – fot. topwar.ru
W 2014 r. lotnictwo morskie Floty Północnej otrzyma zmodernizowane morskie samoloty patrolowe Ił-38N – fot. topwar.ru

Przedstawiciel Floty Północnej FR poinformował, że piloci lotnictwa morskiego w 2014 r. otrzymają zmodernizowane samoloty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Ił-38N.

Wszystkie samoloty mają być wyposażone w system rozpoznania powietrznego „Nowiełła”. Otrzymał on nową jednostkę centralną i jest obsługiwany przez dwóch operatorów.

Pozwala on na tworzenie obrazu sytuacji podwodnej, nawodnej i powietrznej w promieniu 320 km. Samolot Ił-38N został wyposażony m.in. w system rozpoznania termowizyjnego i radioelektronicznego (umieszczony w owiewce nad przednią częścią kadłuba), zmodernizowany radar obserwacji sytuacji nawodnej (umieszczony w kopule pod kadłubem), nowe pławy hydroakustyczne, nowy magnetometr (umieszczony w wysięgniku za ogonem) oraz nową głowice optoelektroniczną (wyposażoną w kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną oraz dalmierz laserowy). Dzięki temu może być on wykorzystywany nie tylko do zadań przeznaczonych dla typowych, morskich samolotów patrolowych, ale również w oceanografii, geologii i ekologii.

Według Rosjan, dzięki swojemu nowemu wyposażeniu samoloty Ił-38N mogą być np. pomocne przy tworzeniu „magnetycznych i grawitacyjnych map Oceanu Arktycznego”. Ale mogą być one również uzbrojone w rakiety przeciwokrętowe X-35 Uran oraz torpedy APR-3-E. Dodatkowo na makietach pokazywana jest wersja tego samolotu posiadająca na pylonach pod kadłubem podwieszone dwie rakiety ponaddźwiękowe BrahMos (a więc może być planowana możliwość zastosowania rakiet P-800 Oniks).

Przeróbka starych samolotów Ił-38 do wariantu Ił-38N odbywa się w 20-tych Lotniczych Zakładach Remontowych w miejscowości Puszkin koło Petersburga. Pierwsza załoga już została przeszkolona i obecnie prowadzi intensywne treningi w powietrzu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. And

    A co z bajnowszymi Tu-204P ?

Reklama