Siły zbrojne

Rosja: Przechwycono "znaczną" część wystrzelonych pocisków. Możemy wrócić do kwestii dostaw systemów S-300 dla Syrii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Systemy syryjskiej obrony przeciwlotniczej przechwyciły i zniszczyły "znaczną część" pocisków manewrujących i pocisków typu "powietrze-ziemia" użytych w ostrzale celów w Syrii przeprowadzonym przez kraje zachodnie - oceniło w sobotę ministerstwo obrony Rosji.

Rosyjski resort oświadczył, że armia syryjska użyła przeciwlotniczych systemów rakietowych wyprodukowanych w ZSRR ponad 30 lat temu. "W odparciu uderzenia rakietowego użyto syryjskich środków obrony przeciwlotniczej: S-125, S-200, Buk i Kwadrat" - głosi komunikat ministerstwa.

Rosyjscy wojskowi twierdzą, iż "znaczna część" pocisków zachodniej koalicji została przechwycona i zniszczona, a ogólną liczbę użytych przez nią rakiet szacują oni na ponad sto.

Według ministerstwa obrony Rosji siły koalicji ostrzelały m.in. leżące na wschód od Damaszku lotnisko wojskowe Dumajr. Dwanaście pocisków manewrujących wystrzelonych w kierunku lotniska zostało strąconych przez syryjską obronę - zapewniono w Moskwie.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal obserwuje okoliczności nalotów w Syrii, a prezydent Rosji Władimir Putin jest na bieżąco informowany o rozwoju sytuacji, raporty na temat Syrii składa mu szef resortu obrony Siergiej Szojgu.

W oświadczeniu zaznaczono także, że znajdujące się w Syrii rosyjskie środki obrony przeciwlotniczej nie zostały uruchomione podczas nalotów koalicji zachodniej. Wcześniej w sobotę ministerstwo poinformowało, że żaden z pocisków użytych przez koalicję w Syrii nie znalazł się w strefie, za którą odpowiada rosyjska obrona przeciwlotnicza, osłaniająca obiekty w bazach Hmejmim i Tartus.

Przedstawiciel sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji powiedział w sobotę, że Moskwa może powrócić do kwestii dostaw rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 dla Syrii i innych państw w świetle ataków dokonanych przez kraje zachodnie na obiekty w Syrii.

"Kilka lat temu, uwzględniając kategoryczne prośby niektórych naszych partnerów zachodnich, zrezygnowaliśmy z dostarczenia Syrii systemów rakietowych S-300. Uwzględniając to, co się wydarzyło, uważamy, że możliwe jest powrócenie do rozpatrzenia tej kwestii nie tylko w odniesieniu do Syrii, ale i do innych państw" - oświadczył generał Siergiej Rudskoj na briefingu w Moskwie.

Rudskoj powiedział, że w ciągu ostatniego półtora roku Rosja "całkowicie odbudowała system obrony przeciwlotniczej Syrii i nadal go udoskonala". Trzonem tego systemu są zestawy przeciwlotnicze produkcji radzieckiej - wskazał.

Przedstawiciel sztabu generalnego zapewnił, że syryjska obrona podczas sobotnich nalotów przechwyciła 71 pocisków rakietowych koalicji spośród łącznie 101. "Świadczy to o wysokiej skuteczności uzbrojenia znajdującego się w Syrii i o świetnym wyszkoleniu syryjskich specjalistów przygotowanych przez naszych specjalistów" - oświadczył Rudskoj.

Rosyjski generał dodał, że systemy obrony przeciwlotniczej, które Rosja posiada w swoich bazach w Syrii - morskiej w Tartusie i lotniczej w Hmejmim - nie zidentyfikowały udziału samolotów Francji w sobotnich nalotach.

Rudskoj powiedział także, że "według wstępnych danych nie ma ofiar (zachodnich bombardowań) wśród żołnierzy syryjskiej armii rządowej i wśród cywilów".

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym zginęło ponad 60 osób. Operacja koalicji rozpoczęła się w sobotę o godz. 4 czasu lokalnego w Syrii (o godz. 3 w Polsce). Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Źródło:
PAP

Komentarze (25)

 1. Gosia

  Jest sprawą raczej oczywistą że Asad który, kiedy wcześniej stracił prawie całą Syrię i nie użył broni chemicznej, to teraz wspomagany przez Rosję odzyskał już prawie cały kraj nie ma potrzeby stosować broni chemicznej przeciw islamistom w zupełnie okrążonym mieście i to jeszcze przeciwko szpitalowi.

 2. mi6

  Syryjczycy twierdzą że zestrzelili 13 pocisków, Rosjanie że Syryjczycy zestrzelili 71 to mówi wszystko o wartości tych informacji... a swoją droga dlaczego Rosjanie jak ognia unikają użycia swoich systemów OPL? czyżby się bali że okażą się mało skuteczne i nie będzie się czym chwalić?

  1. Patcolo

   I to jest kluczowe pytanie.

  2. były

   Widać żaden nie był w wojsku i nie był na ćwiczeniach gdzie do grada strzelano z szyłki i... trafiano (chłopaki z Czerwieńska z tamtego okresu mieli 100% trafień). Czad nie? Ale nie wam potrzeba rakiet za miliardy żeby strzelać do rakiet za miliardy. NO to i rachunki się wam nie zgadzają.

  3. paweł

   tak tak jasne - tylko ty byłeś w wojsku :P My mamy mieć się czym bronić , a nie ruski złom !

 3. BUBA

  Zezłomować polskie S-125 SC/M, S-200C, KUBy i Osy...jak najszybciej - opinie z forum Defence...ruski złom...a jednak da się go dobrze wykorzystać...jak się potrafi i to przeciwko nowoczesnemu wyposażeniu. Ciekawe jak Rosjanie ocenią efektywność Storm Shadow i JASSM.

  1. Eamon

   Osy bym zostawił ale szybciutko kupił u Niemców rakiety. Mają gotowe IRIS-T tylko brać , albo MICA te dwusystemowe. Reszta cóż.

  2. Davien

   Panie BUBA najpierw nie przedstawia dowód ze w ogóle zestrzelono cos bo jak na razie to syryjska OPL była skuteczna odwrotnie:)

  3. Piotr

   dokładnie - zezłomować i to jak najszybciej, na wiwat to sobie postrzelamy w sylwestra :P ewentualnie osy by zostawił, tylko trzeba wymienić rakiety.

 4. szer. Downicz

  Z tej setki odpalonych rakiet jakiekolwiek szkody wyrządziły jedynie 3. (słownie trzy) a na przykład wszystkie 12 tomahawków których celem była baza lotnicza w Hims zostało zestrzelonych. Kompromitacja, albo ustawka. Skłaniam się ku temu drugiemu stwierdzeniu, tak czy siak, mleko się rozlało. Świat na pewno będzie chciał jeszcze dużo szczegółów poznać odnośnie tej afery chemicznej...

  1. Wania

   Są dostępne zdjęcia satelitarne. Trafiły wszystkie. Natomiast klęska Rosji jest przytłaczająca. Mimo obietnic nic nie zastrzelili.

  2. pragmatyk

   To zbydlęcenie ludzi Sadata a nie afera chemiczna , śmiglowiec zrzucił dwie beczki ,jedna to chlor ,a druga mieszanka sarinu i chloru.To nie był pierwszy raz gdy w ten sposób Asad przechylał szalę walki na swoją stronę.

  3. dr. Nauk

   Chemia (taka Nauka) mówi że to nie możliwe. Tego akurat dowiedziałbyś się kiedyś na III roku studiów.

 5. Willgraf

  Strącono 96% rakiet! S400 Jest nie do przełamania!

  1. sylwester

   przecież opl rosyjska nie została aktywowana a syryjczycy maja s-200

  2. MRSS

   S-200 niszczy 96% rakiet, S-300 wszystkie. Po uruchomieniu S-400 wrogie rakiety atakują nosiciela. ;)

  3. asad

   Wszystkie cele przechwyciły 100% rakiet.

 6. Paweł

  Tych bredni nie da się czytać . Są filmy ukazujące jak rakiety wybuchają po uderzeniu w cel. A Rosjanie dalej swoje.

  1. Kazik

   No przecież wszystkich nie przechwycili i one dotarły do celu... Tak trudno myślenie włączyć?

  2. bender

   Żeby być dokładnym to żadnej nie przechwycili.

 7. kazik

  A zapowiadali zniszczenie wszystkich rakiet i ich nosicieli. Teraz wstydzi się przyznać że mieli pietra. I wygasili cały złom podczas nalotu.

  1. sylwester

   prędzej to Amerykanie sie dogadali z ruskimi w sprawie nalotów , coś podejrzewam że gdyby istotnie Asad użył broni chemicznej to rosjanie nie mieli by nic przeciw takiej akcji na cele z bronią chemiczną

  2. Davien

   Sylwester, Rosjanie zablokowali wysłanie komisji ONZ która miała zając sie sledztwem w Doumie wiec jak widać zdecydowanie nie chcą wyjaśnienia tego ataku, no przynajmniej dopuki nie zakończa inscenizacji.

  3. pragmatyk

   Rosjanie byli na miejscu zbrodni ,ale w świat poszedł komunikat ,ze nic sie nie stało .Cynizm Rosji niema sobie równych.

 8. C

  Towarzysze rosyjscy przechwycili 128 ze 102 wystrzelonych rakiet

 9. Paptyd

  Nie jestem przekonany o tym ,że to Asad użył broni chemicznej. Amerykanie mogą sie mylić (w zasadzie sie mylą lub to cyniczna gra) jest coraz wiecej watpliwości o autora ataku. Asad to morderca jednak nie chce mi sie wierzyć ,że użył broni chemicznej to sie kupy nie trzyma. A swoja drogą propaganda kremla co do skutecznosci ich plot jest zatrwazajaca. Oni nigdy nie przestana kłamać

  1. dfg

   Asad tłucze czym się da. Jak brakuje normalnej broni to zrzuca nawet bomby beczkowe. Jeśli miał chlor czy sarin to go użył. On nie walczy przeciw ISIS. On walczy dla siebie o utrzymanie przy korycie. Przeciw wszystkim kto jest mu przeciwny i kto może zagrozić jego wygodnej egzystencji u władzy. A Rosja to naturalny sprzymierzeniec każdego dyktatora izolowanego przez zachód. Dzięki izolacji z zachodu Rosja jest dla nich jedynym oknem na świat, sojusznikiem, źródłem broni i potencjalnym chętnym do postawienia bazy gwarantującej reżimowi pomoc militarną.

  2. Davien

   Panie paptyd nad Ghuta lataja jedynie Rosjanie i Asad wiec jezeli to nie on zrzucił ta bombe chemiczna to kto pozostał? Sam sobie odpowiedz.

  3. pragmatyk

   Mógł użyć broni chemicznej aby przyśpieszyć upadek Dumy .Chloru uzywał juz kilka razy , to jakieś baryłki-pojemniki z cieczą .Dowodem na to ,że mu się udało była następnego dnia kapitulacja bojowników broniących miasta.

 10. Jaś

  Rosyjskie raporty na temat \"zestrzeleń\" są dokładnie tak samo wiarygodne, jak wyniki ich ostatnich wyborów.

  1. Gts

   Nie tylko ostatnich. Nawet te ich filmiki z roznych konfliktow pokazuaj samych aktorow grajacych role poszkodowanych ktorzy pragna zyc w pokojowej Rosji.

 11. ka9q

  Jeśli tyle pocisków zniszczono to poprosimy o zdjęcia szątków i po sprawie.

  1. Davien

   A niby skąd Rosja ma zdobyc tyle szczątków manewrujących by je pokazać Trochę po Tomahawkach to w Szajrat by znależli ale z Storm Shadow i JASSm troche trudniej. A jeszcze trzeba to przewieżć w te miejsca gdzie niby je zestrzelono bo tak akuat żadne rakiety nie latały:)

  2. małe be

   a co to da? przecież można pozbierać te wokół rażonych celów.

 12. Logik

  Kłamać to też trzeba umieć, gdyby chociaż napisali że Pancyry przechwyciły kilka rakiet to może by ktoś uwierzył. Ale S 200, S 125, BUK, KUB? Żaden z tych systemów rakietowych nie ma nawet teoretycznej możliwości zestrzelić pocisku manewrującego bo ten po prostu za nisko leci poniżej pułapu operacyjnego tych rakiet. Może Pancyr z działek na ostatnich kilku km przed celem mógłby przypadkiem coś trafić ale na pewno nie S 200 - rakieta która jest tak wielka i \"zwrotna\" że miałaby poważny problem trafić w Airbusa 330 jakby ten zbyt gwałtowny manewr wykonał :). Czyli można spokojnie zakładać że Rosji nie udało się zestrzelić ani 1 rakiety bo by takich bzdur nie wymyślała jakby miała się czym pochwalić. Kolejny \"sukces\" \"bańki antydostępowej\" :).

  1. Hanys

   Przecież tomahawk to powolny, poddźwiękowy cel, mniej manewrowy niż myśliwiec (delikatnie mówiąc) więc żaden problem dla S-125 a nawet S-200 nie mówiąc już o BUK... Nie jest tajemnicą, że Rosjanie przeprowadzili wiele modernizacji tych zabawek w Syrii i no... wychodzi na to, że te amerykańskie rakiety, przynajmniej niektóre, nie były takie mądre i nowe jak zapowiadał Trump, to jest technologia 30-letnia, nie wiele nowsza niż te radzieckie opl :)

  2. Logik

   To pokaż mi jak S 200 zestrzeliwuje coś na wysokości 20-30m? Na takiej wysokości to ta rakieta jest zagrożeniem sama dla siebie i szybciej uderzy w ziemię niż jakikolwiek cel, to samo dotyczy reszty tego radzieckiego złomu, ale S 200 to przykład najbardziej ekstremalny bo i rakieta największa.

  3. Davien

   panie Hanys, ani S-200 ani KuB nie sa w stanie zwalczać nisko lecacych celów Z S-200 potrafi to na upartego jedynie Dubna ale tych nie ma w Syrii Wystrzelono łacznie ok 40 rakiet z zestawów S-200/KUB/S-125 tyle ze kilkanascie minut po zakończeniu ataku Wszystkie syryjskie systemy są jednokanałowe, a sami syryjczycy twierdzili że zestrzelili maks 13 rakiet. Do tego jakies dziwne było to zestrzeliwanie bo tam gdzie miano to wg Rosjan zrobic to Tomahawki . JASSM, Storm Shadow nie latały? Wiec co niby zestrzelono??

 13. Wania

  Rosja jak zawsze kłamie. USA zwołało konferencje i pokazało, że nie zniszczono żadnej rakiety... Skuteczność rosyjskiej techniki wynosi 0. Odpalono 40 rakiet przeciwlotniczych. Większość po ataku. Żadna nie trafiła w cel.

  1. anda

   no to pooglądaj filmiki z Syrii, dużo już ich jest, jak ichniejsi złomiarz znoszą szczątki rakiet z pól i sadów a że strąciła je opl to widać po po wybuchu pocisku w celu tak dużych fragmentów by nie było.

  2. prawieanonim

   Ja oglądałem filmiki z Syrii i kompletnie nic z nich nie wynika. Rzekome przechwycenie rakiety wygląda jak strzał obrony przeciwlotniczej na ślepo. Pocisk leci prosto jaki po sznurku jakby nie miał namiaru na cel. Eksplozja na końcu jest za mała jak na trafienie rakiety z półtonową głowicą. Wygląda raczej jak autodestrukcja po wyczerpaniu paliwa.

  3. Fagn

   1.Udowodnij że to szczątki zachodnich pocisków 2.Nawet jeśli to udowodnij że nie miały one głowic WRE które zakłóciły rosyjskie i syryjskie radary i siłą rzeczy nie miały trafiać z cele. Fakty są takie:wszystkie cele zostały kompletnie zniszczone,nie ma dowodów na przechwycenie chocby jednej rakiety a rosyjskie pogróżki sprzed kilku dni o strącaniu alianckich rakiet i niszczeniu ich nosicieli okazały sie kompletna bujdą przez co nawet w Rosji jest duża krytyka Putina że okazał się mięczakiem.

 14. Whiro

  Nie rozumiem. Jeśli stare radzieckie systemy spisały się tak wspaniale to po co Rosji s 300 , s400 a za niedługo s500? Przecież gdyby syryjska OPL miała jeszcze s300 i s400 to pewno zestrzelili by 110% wystrzelonych rakiet zachodu.

  1. BUBA

   Pociski klasy Tomahawk były łatwymi celami już w Serbii. Podobnie jest z Kalibrami które były w Syrii przechwytywane za pomocą starej wyrzutni Igła. Użycie takiej broni to kwestia skali.... Raczej najciekawsza jest efektywność broni stelth - Storm Shadow, JASSM, SCALP - obstawiam że te pociski raczej przełamały OPL niż Tomahawki.

  2. yaro

   No dobrze gadasz, ale w takim razie po co nam Patriot jeśli stare radzieckie takie skuteczne ;)

  3. ka9q

   Technologia Tomahowk-a nie stoi w miejscu, nie wiemy, co zmieniono i jak ta ,,wielka salwa\" to tak na prawdę sprawdzenie zmian, przypuszczam, że dla strony amerykańskiej udane.

 15. Instruktor

  Po tym ataku, nie sądzę zeby ktokolwiek byl dalej zainteresowany S400. Rosjanie od miesięcy twierdzili że niebo nad Syrią jest ich.

 16. rick

  te stare z 1979 r. (z)buki(SA-11 Gadfly) to się co najwyżej nadają do niszczenia/mordowania cywilnych bezbronnych linerów Air Malaysia nad Ukrainą na wysokości 10 km a nie 10 m...

  1. Raa

   3? Na filmach wybuchow jest kiladziesiat...

 17. Davien

  Jak zwykle przechwycono wiekszośc pocisków, tylko zadnych dowodów na to nie pokazano. Czyżby jak w Szajrat gdzie wbrew propagandzie w cel trafiły wszystkie p[ociski:)

  1. yaro

   dowodów na trafienie 103 pocisków w cele tez nie pokazano ...

  2. Waste

   Jak zwykle wszystkie pociski trafiły w cel, tylko żadnych dowodów na to nie pokazano. Czyżby jak w Szajrat gdzie wbrew propagandzie te pociski, które trafiły, nie wyrządziły żadnych dramatycznych szkód?

  3. anda

   A pokaż dowody że coś zniszczono, oprócz pustych hal. To, że była to ustawka to każdy polityk potwierdzi, USA zabrnęło za daleko i musiało coś zrobić, co ugrał Putin to się dowiemy ale później a najważniejsze, że nikt prawdopodobnie nie zginął. A co do Szajrat to ostatnio w TV nawet nasi spece powiedzieli, że do Szajrat doleciało niewiele pocisków, a te które doleciały nie spowodowały większych szkód oprócz paru dziur - no jak to usłyszałem to z rażenia mało się nie udławiłem.

 18. CIA

  Rosja, odsłaniając reżim w Syrii, pracuje na swojego \"chemicznego Władimira\". Z drugiej strony, działania u wybrzeży Polski i Szwecji wskazują na rozpoznawanie umieszczonych na dnie systemów monitoringu ruchu wrogich okrętów.

  1. Polanski

   A jak chcesz je rozpoznać? To systemy pasywne.

 19. Krzysztof K.

  Mam pytanie,ktore nasunelo mi się jako studentowi W.S.B.: Dlaczego ONZ nie wysłało niezależnej komisji, która potwierdziłaby fakt dokonania ataku chemicznego przez siły Asada?

  1. Łukasz

   Rosja zawetowała w ONZ wszczęcie dochodzenia, w związku z czym ONZ przeprowadziło żadnych badań.

  2. Szymon

   No Rosja ma prawo weta

  3. Kkk

   Rosja zablokowała:)

 20. Marek

  Przechwycono je oczywiście przy pomocy siatki na motyle...

 21. Thor

  Ruskie trele morele... Znów propaganda sukces... A w sumie co mają mówić???...przyznanie się do porażki skutkowało by tym, że nikt więcej ruskiego złomu pplot nie kupił....

 22. gru

  Tia. Oczywiscie ta czesc populacji ktora oglada RT bedzie w te brednie wierzyla jak w prawde objawiona.

 23. Sailor

  Oczywiście, a niektóre nawet zostały zestrzelone ze starożytnych proc.

 24. Mohylew 1581

  Zestrzelili chyba an-2.

 25. Polanski

  Ciekawe, że odgrażali się zestrzeleniem wszystkich pocisków niezależnie od tego w kogo będą wycelowane. Assad mógłby się pochwalić taką skutecznością w stosunku do Izraela. Na razie daleko do tego. Czyżby Żydzi mieli lepszą broń niż Amerykanie i Francuzi?