Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Początek budowy trzeciego okrętu podwodnego typu Jasień już w lipcu

Budowa trzeciego okrętu typu Jasień rozpocznie się 28 lipca br. – fot. army.lv/ru
Budowa trzeciego okrętu typu Jasień rozpocznie się 28 lipca br. – fot. army.lv/ru

Rosja zacznie budowę trzeciego w serii atomowego, uderzeniowego okrętu podwodnego typu Jasień (projektu 885) 28 lipca br. Okręt będzie budowany w stoczni Siewmasz w Siewierodwinsku. Jest to również data święta rosyjskich sił morskich.


Więcej: Święto rosyjskich rakietowych sił strategicznych


W rzeczywistości budowa już się rozpoczęła i w marcu br. jej zaawansowanie oceniano na 10%. Dyrekcja stoczni Siewmasz poinformowała 25 czerwca br., że rozkazem głównodowodzącego rosyjskiej floty nowy okręt otrzyma nazwę „Nowosybirsk”. Pierwsza w serii jednostka „Siewierodwińsk” przechodzi w tej chwili próby zdawcze. Trwa również budowa drugiego takiego okrętu – „Kazań”, która zaczęła się w 2009 r.

Zarówno „Kazań” jak i „Nowosybirsk” zostaną unowocześnione w porównaniu do pierwszej jednostki. Zmiany dotyczą przede wszystkim wyposażenia elektronicznego, w tym systemu wali elektronicznej i łączności.

Czytaj: Rosyjski okręt podwodny Siewierodwinsk rozpoczął ostatnie próby morskie

Jednostki typu Jasień to nowa klasa rosyjskich okrętów podwodnych. Zostały one opracowane na bazie okrętów typu Szczuka i Lira i mają zastąpić starzejące się okręty typu Szczuka i Antiej. Będą one w przyszłości podstawowym typem wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych. Ich najważniejszym uzbrojeniem jest kilkadziesiąt rakiet manewrujących pionowego startu, które mogą zwalczać cele nawodne i lądowe.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama