Siły zbrojne

Rosja planuje zwiększyć wydatki na obronność o 59%

Posłowie rosyjskiej Dumy zajmą się projektem budżetu w piątek, 19 października - fot. ITAR-TASS / Vitaly Belousov
Posłowie rosyjskiej Dumy zajmą się projektem budżetu w piątek, 19 października - fot. ITAR-TASS / Vitaly Belousov

Jak podała 17 października agencja RIA Nowosti, projekt budżetu rosyjskiego resortu obrony na lata 2013-2015 zakłada systematyczne zwiększanie rocznych wydatków, aż do poziomu 97 mld. dolarów w 2015 r.Przewodniczący Komisji Obrony Dumy, Władimir Komojedow powiedział agencji, że projekt ustawy budżetowej, którego pierwsze czytanie odbędzie się w najbliższy piątek (19 października), przewiduje iż wydatki resortu obrony będą równe 3,2% rosyjskiego PKB w 2013 r., 3,4% w 2014 r. i 3,7% w 2015 co w ostatnim roku ma dać kwotę 97 mld. dolarów.

Przy obecnym poziomie rosyjskich wydatków na obronność, daje to blisko 60 procentowy wzrost (budżet Ministerstwa Obrony FR w 2012 r. wyniósł 61 mld. dolarów).

Biorąc jednak pod uwagę silne uzależnienie gospodarki rosyjskiej od wahań cen surowców energetycznych, należy jednak podchodzić do wyliczeń podanych przez agencję z rezerwą. Udzielający wypowiedzi przewodniczący KO, nie podał na jakich założeniach opiera się kwota 97 mld dol.

Należy także zwrócić uwagę, że tego rodzaju informacje mówiące o bardzo dużym przyroście (w liczbach bezwzględnych) wydatków obronnych Rosji pełnią funkcję wizerunkową i mogą się one opierać na zbyt optymistycznych prognozach dotyczących wzrostu gospodarczego. W tym wypadku zbyt wiele czynników leży poza gestią Rosji - jak choćby wzrost eksportu gazu z USA.

(MMT)

Komentarze