Siły zbrojne

Rosja: pierwsze zdjęcia zmodernizowanego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SD

Są już pierwsze zdjęcia zmodernizowanej wersji samobieżnego działa 2S25 Sprut-SD – fot. topwar.ru
Są już pierwsze zdjęcia zmodernizowanej wersji samobieżnego działa 2S25 Sprut-SD – fot. topwar.ru

W rosyjskim Internecie pojawiły się zdjęcia nowej, zmodernizowanej wersji lekkiego rosyjskiego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SD, który jest przeznaczony dla wojsk powietrznodesantowych (WDW).Nowa wersja Sprut-SD posiada między innymi zamontowane ekrany pancerza reaktywnego, podobny do tych, jakie wcześniej zastosowano na bojowych wozach desantu BMD-4M.

Więcej: Rosja wzmacnia wojska powietrznodesantowe

Prace nad modernizacją działa samobieżnego Sprut-SD odbywają się w zakładach maszynowych w Wołgogradzie pod nadzorem rosyjskiego ministerstwa obrony oraz dowództwa WDW. Założeniem programu jest unifikacja 2S25 Sprut-SD z wozami BMD-4M. Chodzi nie tylko podwozie i silnik, ale również pokładowe systemy elektroniczne. W ten sposób oba typy pojazdów mają być obsługiwane przez ten sam system logistycznego wsparcia. Dodatkowo 2S25 Sprut-SD ma otrzymać nowy, cyfrowy system kierowania ogniem, opierający się między innymi na danych z systemów termowizyjnych.

Więcej: Obiekt 198 Armata – nowy rosyjski czołg podstawowy?

Samobieżna przeciwczołgowa armata 2S25 kalibru 125 mm była wprowadzona na uzbrojenie w 2005 r. Co ciekawe posiada ona dwa pędniki wodne umożliwiające pływanie w wodzie, której prąd nie przekracza 2,8 m/s.

(MD)

 

Komentarze (2)

  1. kuba

    hujuwka

  2. Paweł Zielony

    A na stronie Росинформбюро można już od kilku miesięcy zobaczyć jak wygląda i Armata i Bumerang. Polecam: http://rosinform.ru/photo/osnovnoy-tank-t-14--na-baze-tyazheloy-unifitsirovannoy-platformy-armata/#slide-16 http://rosinform.ru/photo/bumerang-veroyatnyy-vneshniy-vid-perspektivnogo-russkogo-bronetransportera/